سه موردی که درمتریال دیزاین اشتباه انجام می دهید

سه موردی که درمتریال دیزاین اشتباه انجام می دهید

متریال دیزاین یکی از جدیدترین تکنیک هایی طراحی سایت است که توسط طراحان به کار گرفته است اما سه اشتباهی که ممکن است کار آن را خراب کند بیان می کنیم

متریال دیزاین نیز یکی از جدیدترین تکنیک هایی که در امروزه در طراحی وب سایت حرفه ای استفاده می شود. تکنیک هایی مانند زیبایی سایه ها و به کار بردن لایه بندی حرفه ای، از مواردی است که باعث شده است که متریال دیزاین طرفداران زیادی را به سمت خود جذب کند.

امروزه از متریال دیزاین در انواع پروژه های طراحی، مخصوصا درطراحی های UX/UI موبایل استفاده می شود. اما پس از انجام چندین پروژه توسط تکنیک متریال دیزاین، متاسفانه هنوز از اصول این تکنیک به درستی استفاده نمی شود که می توان نتیجه گرفت، هنوز خیلی از طراحان این اصول را به خوبی نمی شناسند و برای آن ها گنگ می باشد. در ادامه قصد داریم که سه اشتباهی را که اکثر طراحان در استفاده از این تکنیک به وفور انجام می دهند را معرفی کنیم.

سه اصول اشتباه در متریال دیزاین

1. استفاده بیش از حد از سایه

سایه ها یکی از مهمترین و اصلی ترین جز در متریال دیزاین هستند. از سایه در این تکنیک برای طراحی رابط های تعاملی استفاده می شود. اگر سایه به درستی استفاده می شود، باعث می شود که طرح سایت یا اپلیکیشن شما به نوعی زنده تر و مناسب تر نمایش داده شود.

اما همانطور که می دانیم، استفاده بیش از حد در هر تکنیکی نه تنها مناسب نیست بلکه باعث تخریب چهره و طرح آن می شود. متاسفانه تعداد کمی از طراحان سایت از سایه در هر جز و المان سایت خود استفاده می کنند. این رویکرد و روش به هیچ وجه هوشمندانه نیست. همانطور که بیان کنیم، کامپوننت هایی مانند سایه و کارت ها هرچند که از اجزای اصلی و مهم در متریال دیزاین هستند، اما اگر قصد دارید که طرح شما حرفه ای به نظر برسد، باید از آن ها کم و البته در مکان های مناسب استفاده کنید.

2. نادیده گرفتن گریدها و خطوط کلیدی متریال

شکل متریال دیزاین برپایه اصول طراحی پرینت با کیفیت بالا می باشد. با استفاده از رنگ در این نوع از طراحی، می توان ساختار محتوا را همانند ساختاربندی روزنامه ها و دسته بندی آن ها کاملا توضیح داد. جدا از اصول طراحی پرینت، متریال دیزاین از ابزارهای بصری مانند گریدها، خطوط کلیدی، تایپوگرافی و عکس ها نیز استفاده می کند.

گرید سیستم نشان دهنده خطوط افقی وعمودی است که با یکدیگر متقاطع شده اند که برای تنظیم محتوا و دسته بندی آن ها استفاده می شود. استفاده مناسب از گریدها و تکنیک خطوط به شما کمک می کند تا بتوانید یک طرح UI متعادل و با آهنگ خاصی را ایجاد کنید که درک ساختار سایت و استفاده آن را توسط کاربر ساده تر و البته لذت بخش تر نیز می کند. متاسفانه بسیاری از طراحان، در استفاده از این تکنیک سهل انگاری می کنند و به دلیل اینکه با آن آشنایی کافی ندارند، یا استفاده نمی کنند یا به نادرست آن را به کار می برند.

3. دقت نکردن به موشن ها

موشن ها (حرکت ها) یکی از مهم ترین ستون های متریال دیزاین می باشند. موشن ها حتی فراتر از اصطلاحات و رفتار بصری در طراحی نقش دارند. موشن ها باید ایجاد یک حالت دینامیکی در طراحی می شوند که این عمل باعث انتقال انرژی به کاربر در هنگام تعامل با آن ها، تمرکز بیشتر کاربران و ارائه بازخورد سریع در هنگام استفاده از آن ها می شود.

بنابراین موشن ها یکی از مهمترین اجزا و ابزارها در متریال دیزاین می باشند که می توانند به المان ها معنا و مفاهیم بصری عمیق تری به کاربران در هنگام تعامل با آن ها شوند.

یک نکته که باید در استفاده از موشن ها رعایت کنید و این است که مطمئن شوید که موشن های استفاده شده، رسپانسیو، طبیعی، واضح و از همه مهم تر دارای یک دارای معنا از پیش تعیین شده می باشند.