سه موردی که در آموزشگاه طراحی سایت به آن ها پرداخته نمی شود

درآموزشگاه طراحی سایت به موارد زیادی برای آموزش به دانشجویان توجه نمی شود. این سه مورد در این مقاله طراحی سایت توضیح داده می شود.

آموزشگاه طراحی سایت

اگر وارد آموزشگاه طراحی سایت شده باشید، حتما متوجه شدید که مدرسان آن جا از روی یک سرفصلی که توسط خود آموزشگاه تعیین شده است، تدریس می کنند و آموزش آن ها فقط محدود به کدنویسی و ایجاد یک صفحه سایت می شود. متاسفانه در آموزشگاه طراحی سایت، توجه زیادی به قواعد و اصول طراحی سایت مانند قابلیت استفاده، طراحی تجربه کاربری و غیره نمی کنند.

البته در چند سال گذشته، روش تدریس در آموزشگاه طراحی سایت تغییر بسیاری کرده است و بیشتر مدیران و مدرسان آن جا سعی کرده اند در میان برنامه های خود، اول از همه اصول را به دانشجویان خود یاد بدهند و سپس شروع به کدنویسی کنند.

به هر حال برای هر آموزشگاه طراحی سایت پروژه های دانشجویان در آخر هر ترم مهم است، چونکه می تواند بازخورد آموزش آنها را به دیگران نشان بدهد.

موارد زیادی وجود دارد هنوز توجه زیادی به آن ها در آموزشگاه ها نمیشود. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی سه مورد که از همه مهمتر است و حتی اگر مدرسی به آن توجه نمی کند، حتما باید خود دانشجو به دنبال فراگیری آن باشد.

مواردی که در آموزشگاه طراحی سایت به آن ها توجه نمی شود

1. شفافیت در طراحی

شفافیت در طراحی

همه ما فکر می کنیم که آموزش طراحی سایت یعنی یادگیری کدنویسی و آشنایی با انواع کدها وکاربردشان، و برای همیشه در جلسه اول کلاس، مدرس بیان می کند که شما اینجا هستید تا کدنویسی را فرابگیرید و در نهایت بتوانید در یک شرکت طراحی سایت و برنامه نویسی مشغول به کار شوید. ولی باید گفت که در واقع اینگونه نیست، شما برای شرکت، طراحی سایت نمی کنید بلکه برای کاربر انجام می دهید.

شفافیت در طراحی مساله ای است که در آموزشگاه طراحی سایت اصلا به آن توجهی نمی شود. شفافیت یعنی قرارگیری محتوا و مطلب در مکان درست، نحوه نشان دادن قیمت و اجزای مهم برای معرفی محصول، پیمایش ساده و سریع تر با استفاده از منوها .

در آموزشگاه طراحی سایت فقط نحوه درست کردن آن ها و به طور کاملا ساده آموزش داده می شود و اینکه چگونه آنها به صورت بهینه ایجاد کنیم را بیشتر برعهده خود دانشجو قرار می دهند. در حقیقت این یکی از موارد طراحی سایت حرفه ای است.

خوشبختانه این دید که سایت حرفه ای یعنی به کار بردن انیمیشن زیاد، در آموزشگاه ها کم کم در حال محو شدن است و توجه آن ها بیشتر بروی ساختار بندی است.

2. توجه نداشتن به UX

 توجه نداشتن به UX

طراحی تجربه کاربری، مساله ای بسیار مهمی در طراحی سایت است. متاسفانه بیشتر آموزشگاه طراحی سایت به طراحی رابط کاربری می پردازند که البته یکی از دلایل آن را می توان زمان کم تدریس باشد که نمی توانند همه حوزه ها تحت پوشش قرار دهند و فقط می توانند موارد اصلی را بیان کنند.

اما باز هم این دلیل نمی شود که نکات اصلی برای طراحی تجربه کاربری نادیده گرفته شود. فرض کنید که شما دوره طراحی سایت را در یک مجتمع گذرانده باشید و سپس برای استخدام در یک شرکت رزومه خود را ارسال کرده باشید. اولین موردی که توسط مدیر خبره مورد توجه قرار می گیرد، تجربه کاربری است یعنی بتواند به راحتی در آن پیمایش کند و یک تجربه خوب از کار کردن با سایت شما داشته باشد. یکی از مواردی که باید خیلی به آن دقت کرد و در آموزشگاه طراحی سایت تاکید زیادی بر آموزش آن داشت، لینک ها می باشند. جایگذاری مناسب لینک ها و اتصال درست آن ها به یکدیگر می تواند باعث پیمایش راحت تر کاربران گردد و حرفه ای بودن شما را نشان دهد.

3. ساختار اطلاعاتی مناسب

ساختار اطلاعاتی مناسب

ساختار اطلاعاتی قلب طراحی سایت است. یک ساختار اطلاعاتی مناسب به کاربران کمک می کند که سریعتر بتوانند هدف اصلی سایت را درک کنند. در آموزشگاه طراحی سایت، جلسه اول مدرس توضیح کوتاهی در خصوص HTML5  می دهد و تاریخچه آن را مطرح می کند، سپس انواع کد ها را توضیح داده و شروع به کدنویسی می کنند بعد در جلسات بعدی که دانشجویان تا حدی با کدها آشنا شدند، ساختار را یاد می دهند. این روش مزایا و معایب خود را دارد. عیب اصلی، این است که دانشجویان وقتی با کدنویسی آشنا شدند، دیگر به زحمت می توان ساختار را به آن ها را یاد داد و مدرس مجبور است که انرژی اضافه تری را صرف یادگیری بهتر ساختار اطلاعاتی نماید.

البته ساختار اطلاعاتی فقط ساختار در کدنویسی نیست، بلکه دسته بندی مطالب را هم نیز شامل می شود که قابلیت استفاده سایت را بیشتر کند. این مساله در کمتر آموزشگاه طراحی سایت رعایت می شود.