4 اشتباه که در طراحی سایت حرفه ای باید اجتناب کرد

در طراحی سایت حرفه ای بهتر است که از 4 اشتباه رایجی که معرفی میکنیم اجتناب کنید. این 4 اشتباه در طراحی سایت حرفه ای شما را بین رقبا تخریب می کند

طراحی سایت

طراحی سایت حرفه ای، فرآیندی نیست که بتوان در همان اول شروع پروژه آن را ساخت، بلکه نیازمند زمان است. امروزه دیگر طراحی سایت حرفه ای به معنای استفاده و به کار بردن عناصر گرافیکی زیادی نیست بلکه برعکس، سایت هرچه ساده تر باشد و دارای رابط گرافیکی مناسبی باشد، به عنوان یک سایت حرفه ای در نظر گرفته می شود. یک شرکت طراحی سایت، برای اینکه بتواند یک سایت حرفه ای ایجاد کند، اول از همه یک نسخه را را برای مدتی معین رونمایی میکند و پس از گرفتن باخورد آن توسط  کاربران و رفع نواقص نسخه کامل تر را جایگزین می شود. این این روش، آن ها می توانند کم کم و براساس رعایت اصول طراحی سایت حرفه ای خود را انجام دهند.

همانطور که بیان کردیم، متاسفانه بعضی از طراحان فکر می کنند که طراحی سایت حرفه ای به معنای به کار بردن عناصر گرافیکی و فلش می باشد، به عبارتی دیگر بیشتر زیبایی بصری را مورد توجه قرار می دهند تا موارد دیگر.

موارد زیادی را باید در طراحی سایت حرفه ای در نظر بگیریم مانند رعایت اصول طراحی و استفاده ازتگ ها، ارتباطات بصری از طریق رنگ ها و آیکون گرافیک ها، قواعد و رعایت اصول به کاری گیری و تناسب رنگ ها، محتوای مناسب و غیره می باشد. متاسفانه یکی از مواردی که به آن توجه زیادی نمی گردد، دانش افراد است.

منظور از دانش افراد می تواند خیلی گسترده باشد، اما اگر بخواهیم یک تعریف خیلی خلاصه برای آن بیان کنیم، همان در نظر نگرفتن سطح سواد افراد و اینکه فقط در طراحی، کاربران را در نظر بگیریم که بتوانیم توجه آن ها را جلب به خرید کنیم. ما نباید از دانش افراد غافل شویم مخصوصا اینکه اگر قصد طراحی سایت فروشگاهی را داشته باشیم، خیلی مهم است که اول از همه این مساله را در نظر بگیریم که هر کاربری با هر نوع سواد و دانشی از کامپیوتر ممکن است وارد سایت شما برای خرید گردد، پس باید سایت ما دارای رابط کاربری و راه مناسبی برای هدایت آن ها داشته باشد.

متاسفانه در طراحی سایت حرفه ای اصلا به این مساله توجه ویژه ای نمی شود و ما شاهد گپ زیادی بین طرح سایت و دانش افراد هستیم. در این مقاله در نظر داریم که 4 اشتباهی در طراحی سایت حرفه ای انجام می شود را بیان کنیم.

4 اشتباه رایج در طراحی سایت حرفه ای

1.فرض کردن اینکه کاربران بیشتر از آنچه که انجام می دهند، میفهمند

طراحان سایت افراد قادر به استدلال و خردمندی هستند. آن ها زمان زیادی را صرف مطالعه در خصوص رابط کاربری مناسب برای طراحی سایت می کنند، برای همین دانش زیادی در خصوص وب و طراحی وب سایت حرفه ای دارند.

همه ما به دنبال طراحی سایت حرفه ای برای فروشگاه خود هستیم اما متاسفانه به خیلی از نکات توجه نکنیم. تعجب ما از این می باشد که چنین اشتباهات توسط خود طراحان سایت حرفه ای اتفاق می افتد. مهمترین مساله ای که ممکن است آن ها در نظر نگیرند، دانش کاربران است. بعضی ها فکر می کنند که چون حرفه ای هستند و حرفه ای طراحی می کنند، پس همه می توانند خیلی راحت با سایت ارتباط برقرار کنند و تجربه ثابت کرده که هیچ وقت چنین مساله ای اتفاق نیفتاده است.

بیشتر طراحان سایت فرض می کنند که کاربران :

 • می دانند هدف طراحی سایت که مشاهده می کنند چیست
 • کنترل های قرار داده شده را میفهمند
 • آیکن ها، سمبل و لوگو های سایت را می فهمند
 • تمامی ساختارها را متوجه شده و آن ها را دنبال می کنند
 • مواردی که می خواهند خیلی راحت می توانند پیدا کنند

این انتظارات معقول است و هر طراح سایت ممکن است که چنین انتظاراتی را طراحی سایت حرفه ای کرده داشته باشد، اما باید گفت که در واقع اینطور نیست. بیشتر مشکلاتی که کاربران دارند:

 • خیلی راحت بگوییم، بعضی از کاربرن واقعا حواس پرت هستند.
 • خیلی از آن ها کنترل ها را برای بار اول است که مشاهده می کنند.
 • بعضی از آن ها موارد بصری را گیج کننده می دانند.
 • وظایفی را که باید در سایت انجام شود مانند ثبت نام قبل از دریافت فایل را نامناسب دانسته و وقت کافی هم برای این کار ندارند.
 • خیلی ها از پیروی دستورات ممانعت می کنند.
 • نمی دانند که دنبال چه چیزی هستند و چه می خواهند.

در طراحی سایت حرفه ای، اول از همه باید به این مساله پرداخت و آن را حل نمود. پس هیچ گاه تصور نکنید که تمامی کاربران به راحتی می توانند دستورالعمل های شما را بفهمند چون آن ها نمی توانند فکر شما را بخوانند.

2.فقط برای کاربر طراحی سایت کنید

طراحی سایت برای کاربر

" طراحی سایت برای کاربر" جمله است که بارها آن ها را شنیده اید و تاکید زیادی برروی آن شده است. همیشه گفته شده است که برروی سایت خود را با تاکید بر نیازهای کاربران طراحی کنید. اما باید گفت که این بدترین راه برای طراحی سایت حرفه ای می باشد.

حتما از خود می پرسید که چرا ما چنین حرفی را زده ایم؟ باید بگوییم که چون که شما نمی دانید چه نوع کاربرانی وارد سایت شما می شوند واخلاق و روحیات تک تک آن ها را نمیشناسید. هرکدام دارای سلیقه متفاوتی هستند. پس ما نمی توانیم تمام سلیقه ها در طراحی سایت حرفه ای خود در نظر بگیریم.

پس چه کاری باید انجام بدهیم؟ البته ما نمی گوییم که نیازهای کاربران را نادیده بگیرید ولی شما نمی توانید تمام نیازهای آن ها را رفع کنید. اول از همه باید هدف خود را در طراحی سایت در نظر بگیرید و سپس آن را برای کاربر در صفحه اول مشخص کنید بعد تعیین کنید که بیشتر کاربران سایت شما چه نوع افرادی هستند. برای مثال گوگل، طرح سایت خود را براساس بیشتر درصد ورودی کاربران خود ساخته است یعنی جستجو کنندگان. تا به حال شده است که کسی دنبال مطلبی باشد و نتواند از گوگل استفاده کند؟ خیر چون آن ها روی یک مساله تاکید کرده اند و سپس براساس آن، طراحی سایت و سیستم بازاریابی خود را انجام داده اند.

یک مثلی در زبان فارسی داریم با این مضمون که " با یک دست نمی توان چند تا هندوانه برداشت"  شما هم نمی توانید درسایت خود تمام نیاز های کاربران را رفع کنید.

3.نداشتن اصطکاک کافی

اصطکاک در طراحی سایت

از نظر فیزیک، اصطکاک به معنای مقاومت در برابر حرکت تعریف می شود. طراح سایت معتقد است که اصطکاک برای روی کاربر اثرات نامطلوبی دارد.

اجازه بدهید که با یک مثال مساله اصطکاک را توضیح بدهیم، برای مثال اگر سایت به هر دلیلی خوب و مناسب طراحی نگردد، تمایل به انجام کاری که ما از آن ها می خواهیم را ندارند. یا اگر آهنگی که نواخته می شود، صدای خیلی بلندی داشته باشد چه کاری انجام میدهید؟  صدای آن را کم کنید. همانطور که متوجه شدید، اصطکاک در طراحی سایت عاملی است که اگر رعایت نشود، باعث می شود اثر نامطلوب برروی کاربر بگذارد ( یا سرعت انجام عملیات او را کند نماید) و او اگر نتواند این عامل را برطرف نماید، سایت را ترک خواهد کرد.

در مثال قبلی عامل اصطکاک، حجم صدا می باشد و نبود طرح مناسب بود. اما باید گفت که در طراحی سایت حرفه ای ما نیاز به اصطکاک داریم.

چند مورد می تواند باعث ایجاد اصطکاک برروی کاربر گردد:

1.استفاده زیاد از متن در صفحه ( مخصوصا اگر صفحه طولانی باشد)

2.استفاده از لیست های بلند ( در هر لیست باید حداکثر 5 مورد را بیان کنیم)

3.فیلد های فرم ثبت نام در سایت زیاد باشند.

4.هیچ گونه فیلدی یا اطلاعاتی برای کاربر قرار داده نشود که او بتواند به راحتی مسیر پیشنهادی  شما را در سایت پیمایش کند. برای مثال زمانی که تخفیف ارائه می دهید، کاربر را  به درستی به صفحه تخفیفات هدایت کنید.

4.به مالک سایت دقیقا چیزی را که او می خواهد، تحویل دهید

صاحب طراحی سایت

اجتناب کردن از این نکته در طراحی سایت حرفه ای، نیازمند شجاعت فراوانی است. متاسفانه بسیاری از مالکان سایت ها هیچ گونه دانش و اطلاعاتی درخصوص طراحی سایت نمی دانند و از این رو توقع و انتظاراتی به دور از عقل دارند!!! انتظاراتی که بعضی اوقات آن ها دارند قابل انجام نیست یا نیازمند وقت بیشتری است یا اصلا مناسب کسب وکار آن ها نمی باشد. آن ها تنها چیزی که می خوان یک طراحی سایت حرفه ای مطابق با مواردی که می خواهند.

بسیاری از طراحان سایت به دلیل اینکه می ترسند کار خود را از دست بدهند یا اثر نامطلوبی بر وجهه خود بگذارند، همیشه سعی می کنند که انتظارات مدیران خود را انجام بدهند حتی اگر به دور از عقل باشد یا مناسب کسب و کار آن ها نباشد. ولی باید گفت که چنین مدیرانی حتی اگر شما دقیقا و موبه مو خواسته های آن ها را طراحی کنید، باز هم از طراحی سایت انجام گله دارند و ناراضی هستند. در چنین مواقعی بهتر است که با مدیر خوب کاملا در یک جلسه رسمی صحبت کنید و او را متوجه تصمیم اشتباه خود بکنید، حتی برای او نمونه های واقعی که به شکست انجامیده است را ارائه دهید. اگر حتی باز هم قانع نگردید، می توانید از افراد دیگر در جلسه بخواهید که با او صحبت کنند. این را بدانید که شما به دنبال طراحی سایت حرفه ای برای شرکت هستید، اگر مدیر اصلا حاضر به تغییر نگرش خود نبود، بهتر است که این پروژه را قبول نکنید یا حتی کار خود را از دست بدهید در غیر این صورت باید عواقب خراب شدن چهره حرفه ای خود را بدهید.

در طراحی سایت حرفه ای بهتر است که از 4 اشتباه رایجی که معرفی میکنیم اجتناب کنید. این 4 اشتباه در شما را بین رقبا تخریب می کند