5 راه برای افزایش توانایی یادگیری در طراحی وب سایت

در طراحی وب سایت دو نکته را باید مد نظر داشت توانایی یادگیری و قابلیت استفاده. قبل از اقدام به طراحی سایت بهتر است که موارد این مقاله را در نظر بگیرید.

در طراحی وب سایت، توانایی یادگیری جز مهمی می باشد. رابط وب که شما استفاده می کنید باید تمام گزینه های توانایی یادگیری را ترکیب نماید تا به کاربران شما کمک کنند، تمامی کارهایی که علاقه مند هستند را به راحتی انجام دهند. 

هر موقع که موضوع ایجاد رابط مناسب در طراحی وب سایت بیان می شود، منظور ایجاد طرح و رابطی است که کاربر به سرعت آن را یاد بگیرد و بتواند به راحتی متوجه جریان کاری دقیق آن ها شود. همانطور که می دانید در طراحی وب سایت اگر بخواهید به صورت حرفه ای عمل کنید، اول باید یک UI/UX مناسب ایجاد کنید.

چگونگی تاثیرگذاری توانایی یادگیری و قابلیت استفاده در طراحی وب سایت

همه گزینه هایی که شما در طراحی سایت. خود استفاده می کنید، ارزش کارایی برای کاربر ندارند.  زمانی که ما در خصوص قابلیت استفاده صحبت می کنیم، منظور اصلی مان این است که کاربر به راحتی بتواند در وب سایت پیمایش کند و تمامی وظایف را به آسانی انجام دهد. زمانی هم که از توانایی یادگیری صحبت می کنیم، منظورمان این است که کاربر به راحتی دستورات و روند کاری را یاد گرفته و آن را اجرا نماید. البته امروزه اکثر قوانین به کار رفته در اکثر وب سایت ها مشابه است و دیگر لازم نیست برای هر کاربری یک آموزش جداگانه در نظر  بگیریم.

البته یک نکته ای را باید در نظر داشت که توانایی یادگیری نام جدید قابلیت استفاده است. هر چه توانایی یادگیری یک کاربر از سایت بیشتر باشد، قابلیت استفاده آن آسان تر خواهد بود. یعنی این دوتا مکمل همدیگر هستند و ممکن است در بعضی از موضوعات دارای اشتراکی باشند.

طراحی وب سایت

چگونه توانایی یادگیری در طراحی وب سایت را اندازه بگیریم؟

برای اندازه گیری توانایی یادگیری در طراحی سایت، بهتر است موارد زیر را در نظر بگیریم و بعد بسته به پاسخ هرکدام آن را اندازه گرفت:

سودمندی: این مورد بستگی به این دارد که کاربران چه تعداد قوانین را یاد گرفته اند و چند درصد از آن ها قادر هستند که از این قوانین به درستی استفاده کنند.

کارایی: مقدار زمانی است که کاربر برای یادگیری در وب سایت سپری می کند که آیا به هدف خود رسیده است یا خیر.

رضایت مندی: چگونه کاربران طراحی وب سایت شما را ارزیابی می کنند. این را می توان از پاسخ به سوالاتی که کاربران در حین کار با وب سایت از شما می پرسند، متوجه گردید.

اشتباهات: تعداد اشتباهاتی که در حین پیمایش به وجود می آید را باید اندازه گرفت. تعداد صفحات خطا، اشتباهات در اجرای دستورات و غیره. هر کدام می توان مانع ادامه یادگیری کاربر گردد.

چگونه توانایی یادگیری را در طر احی وب سایت افزایش دهیم

رفتار کاربر را برنامه ریزی کنید

در طراحی وب سایت حرفه ای، ابتدایی ترین کار این است که ببینیم ما می خواهیم کاربر چه واکنشی در صفحه اصلی ما داشته باشد که این مساله بستگی به کارایی وب سایت دارد.

وقتی که پاسخ این سوال را پیدا کردید، به راحتی می تواید یک برنامه ریزی برای طرح سایت خود، مخصوصا صفحه اول ایجاد کنید.

بهتر است که نکات طراحی صفحه اول وب سایت را مطالعه نمایید.

صفحه اصلی مرکز توانایی یادگیری است

صفحه اصلی نقطه مرکزی برای یادگیری است. هنگامی که کاربر صفحه اصلی شما را بازدید می کند، باید قادر باشد که بتواند یادبگیرد که در آینده به کدام قسمت سایت برود و چه فعالیت و عملی انجام بدهد.

نکات مهم در طراحی برای افزایش تونایی یادگیری

از تضاد استفاده کنید

هنگامی کاربر به وب سایت شما وارد می شود، باید کاری کنید که با عناصر داخلی آن درگیر گردد. این عناصر می تواند آیتم های ورود و خروج یا ثبت نام یا تکمیل فرم خرید باشد. تکنیکی که شما می توانید در این زمینه به کار ببرید، استفاده از تضاد سنگین برای این عناصر است. مثلا از فونت های درشت و رنگی و پس زمینه سفید به عنوان CTA استفاده کنید که کاربر را ترغیب کنید در وب سایت شما عملیاتی انجام دهد. کاربر باید یاد بگیرد که در هر لحظه چه کاری انجام دهد.

الگوهای مشابه طراحی را تکرار کنید

هرچه کاربر با وب سایت درگیر شود، احساس راحتی بیشتر با سایت شما می کند. در صورتی که متوجه شدید که کاربر به راحتی توانسته است با وب سایت درگیر گردد، بهتر است که یک الگوی ثابت و پایه از این تکنیک استفاده کرده و آن را در تمامی صفحات تکرار کنید. در طراحی وب سایت حرفه ای، تمامی صفحات از یک الگو ثابت استفاده می کنند اما این الگو بسته به نوع صفحات دارای تغییرات ریز و جزیی می باشد.

خلاصه مطلب

همانطور که بیان شد، در طراحی وب سایت قابلیت استفاده به این معناست که کاربر به راحتی بتواند در آن پیماش کند و توانایی یادگیری یعنی اینکه تکنیک به کار ببریم کاربر تمامی عملیات های موجود در سایت را متوجه گردد و آن را درک نماید.