8 نکته ابتدایی برای طراحی آیکون

طراحی آیکون از نظر گرافیک باید ساده و با دیگر المان ها متناسب باشد.همچنین اندازه آن کوچکتر می باشد. نکات طراحی آیکون را در این مقاله بدان

طراحی آیکون

طراحی آیکون، مساله ای است که در تمامی زمینه ها کاربرد دارد. از طراحی اپلیکیشن ios و اندروید گرفته تا طراحی سایت، طراحی آیکون نقش اساسی و مهمی امروزه در آن ها دارد. در واقع آیکون ها یکی از بهترین راه ها برای آسان کردن پیمایش توسط کاربر داخل نرم افزار یا سایت می باشد.

تکنیک ها و المان های هنری زیبایی برای طراحی آیکون (icon design) وجود دارد. امروزه بیشتر شرکت ها برای طراحی آیکون سایت خود و همچنین مشتریانشان، یک تیم تخصصی دارند. ولی خود بعضی اوقات داشتن چنین برای همه مقدور نمی باشد. از این رو بسیاری از طراحان و شرکت ها برای اینکه وقفه ای در پروژه خود ایجاد نکنند، از تصاویر با طرح آیکون در طراحی سایت استفاده می کنند. ما دراین مقاله قصد داریم که 8 نکته ابتدایی را که به شما در طراحی آیکون ساده کمک می کند را بیان کنیم.

8 نکته اولیه طراحی آیکون

1. با یک صفحه شطرنجی شروع کنید

با یک صفحه شطرنجی شروع کنید

طراحی آیکون مناسب باید با یک پایه قوی شروع شود. برای طرح ریزی آیکون، شما نیاز به یک مربع ساده در صفحه شطرنجی دارید.

برای شروع، شما می توانید از کاغذ شطرنجی که در مدرسه برای کشیدن طرح های ریاضی یا معماری به کار می برید یا از نرم افزارهای مخصوص این کار در کامپیوتر استفاده کنید. به هر حال اولین قدم در طراحی آیکون، کشیدن یک مربع است که تمامی آیکون شما باید داخل آن قرار بگیرد.

یک نکته ای که باید در این مورد رعایت کنید، این است که پیرامون محیط مربعی خود فاصله های سفید در نظر بگیرید. این فاصله سفید انعطاف پذیری را طراح را بیشتر می کند تا در هنگام انتخاب رنگ برای پس زمینه و همچنین ایجاد سایه در هنگام قرار گرفتن ماوس برروی آن، بتواند بهتر تصمیم گیری نماید.

البته درست است که بیان می کنیم که حتما از مربع در طراحی آیکون (icon design) استفاده کنید، اما این الزاما به این معنا نیست که آیکون شما باید حالت چهارگوش مربعی و تیز باشد، بلکه می تواند بنابر حالت طرح سایت، چهارگوش آن به صورت گرد یا حالت های رایج دیگر قرار بگیرند. نوع انتخاب چهارگوش بسته به المان های دیگر دارد. از نظر طراحی باید بین آیکون ها و دیگر المان ها، تناسب مناسب وجو داشته باشد.

طراحی آیکون با استفاده از شبکه شطرنجی، به شما کمک می کند که بهتر بتوانید انسجام بین المان ها را رعایت کنید. برای مثال شما ممکن است که بخواهید از چند آیکون برای معرفی شبکه های اجتماعی خود استفاده کنید. آیکون های زیادی به صورت رایگان وجود دارد که می توانید آن ها را دانلود کنید، اما ممکن است که همه آن ها به یک شکل نباشد یا انسجامی با دیگر المان ها نداشته باشند، از این رو بهتر است که برای آیکون های یک قالب اولیه ایجاد کنید که با کل طرح سایت همخوانی و تناسب داشته باشند.

2. با هندسه بسازید

با هندسه بسازید

آیکون ها اصولا از نظر اندازه نسبت به بقیه المان های سایت کوچکتر می باشند. پس خیلی مهم است که کاربر با نگاه اول متوجه منظور وهدف آن گردد. برای همین است که بیشتر آیکون ها دارای شکل های هندسی می باشند.

دایره، مربع و مثلث مهمترین اشکالی هستند که در طراحی آیکون استفاده می شوند. هر شکل باید ساده و قابل فهم باشد. برای مثال آیکون Dropbox که به حالت مربعی و شکل جعبه داخل آن است یا آیکون فیس بوک و اینستاگرام که آن ها هم شکل مربعی دارند و کاملا هر کاربری با دیدن آن ها به راحتی متوجه مفهوم این آیکون می گردد. در طراحی آیکون (icon design)، از آیکون های مثلثی بیشتر برای اخطار یا نشان دادن پیام های خیلی مهم استفاده می شود. این دیگر بستگی به کاربرد و هدف شما دارد که از کدام شکل هندسی استفاده کنید. برای مثال بعضی از طراحان نسبت به بقیه المان ها، برای طراحی آیکون فیس بوک ازشکل دایره ای وبعضی دیگر از شکل مربعی استفاده می کنند.

3. یک شکل واحد ایجاد کنید

هرچند که توصیه می شود در طراحی آیکون از شکل های دایره یا مربعی که شکل های استاندارد هستند، استفاده کنید اما بعضی اوقات شما در نظر دارید که از حالت های دلخواه خود در طراحی آیکون استفاده کنید. نکته ای را که باید بدانید این طرح دلخواه شما یا هر آیکونی دیگر که به کار می برید، باید متناسب با برند شما باشد. همچنین هر چقدر که طرح آیکون شما پیچیده باشد، اساس و پایه تشکیل آن، شکل های ساده مربع و دایره و مثلث می باشند. پس خیلی مهم که اگراز طرح آیکون های استاندارد استفاده می کنید، در تمامی صفحات سایت یا اپلیکیشن خود باید از این قاعده پیروی کنید و اگر از هم خاص خود استفاده می کنید، همین مساله را در نظر بگیرید، در واقع باید یک یکتایی در طراحی آیکون داشته باشید. برای مثال نمی توانید برای آیکون فیس بوک در یک صفحه از شکل مربعی و در صفحه ای دیگر با حالت دایره سیاه سفید استفاده کنید. این مساله بیشتر بر طراحی رابط کاربری شما اثر منفی بدی می گذارد.

توصیه می کنیم که برای یکتایی در طراحی آیکون نکات زیر را رعایت کنید:

  • از عکس ها به هیچ وجه استفاده نکنید. چون کنترل تعیین اندازه ها و حالت بصری زیبایی مشکل است.
  • از به کار بردن متن خودداری کنید. چونکه آیکون ها ریز می باشند، خواندن متن مشکل خواهد بود.
  • هرچه آیکون ساده تر باشد، میزان ارتباط آن با کاربر راحت تر است و از این بهتر می توان با دیگر المان های سایت تطابق پذیر کرد.
  • بهترین آیکون ها، آیکون های رنگی هستند چون سریعا می توانند توجه کاربران را به خود جلب کنند.

4. فضای کافی به هر آیکون بدهید

فضای کافی به هر آیکون بدهید

آیکون ها به فضای کافی نیاز دارند که کاربران راحت تر از آن استفاده کنند. فرقی ندارد که شما این طراحی آیکون را برای اپلیکیشن موبایل یا سایت انجام می دهید، مهمترین نکته ای را که باید رعایت کنید فاصله بین آیکون ها می باشد. اندازه فاصله بین آن ها نه باید به قدری زیاد باشه که باعث ایجاد فضای خالی گردد و نه به قدری کم باشد که کار کردن با آن ها مشکل گردد. می توانید از یک مرز بین هر آیکون برای مشخص کردن دقیق هر کدام استفاده کنید.

5. رنگ آیکون با رنگ برند تطابق داشته باشد

یکی از مهمترین نکاتی که باید رعایت کنید، این است که رنگ آیکون ها حتما باید با رنگ برند و لوگوی شما همخوانی داشته باشد. البته ممکن است که شما بیان کنید که رنگ آیکون توییتر آبی است و باید آبی باشد ولی در واقع چنین الزامی در طراحی آیکون وجود ندارد. شما می توانید برای مثال آیکون های شبکه های اجتماعی خود در حالت ابتدایی و پیشفرض به صورت سیاه و سفید طراحی کنید و هنگامی که ماوس برروی آن قرار گرفت، رنگ آن به رنگ لوگو یا برند شما تغییر یابد.

6. از یک شکل خاص برای تمای آیکون ها استفاده کنید

از یک شکل خاص برای تمای آیکون ها استفاده کنید

اگر برای قسمتی در طراحی سایت خود، از آیکون های شکلی مانند شکل میوه ها یا برای تلفن از شکل دستگاه تلفن استفاده می کنید، بهتر است سعی کنید که این در تمامی آیکون ها به کار ببرید. همانطور که قبلا بیان کردیم، در طراحی آیکون انسجام مهمترین مساله است و حرف اول را می زند. البته چون آیکون ها از نظر اندازه از بقیه کوچکتر می باشند، برای همین بهتر است که از اشکالی استفاده کنید که کاربران با نگاه اولیه متوجه هدف و مفهوم آن ها گردند.

7. برای اندازه های کوچک طراحی کنید

اندازه ها در طراحی آیکون، تعریف مشخص و از پیش تعین شده ای ندارند اما اصولا نسبت به بقیه المان کوچکتر می باشند. کوچکترین آیکون در طراحی سایت، favicon است که اندازه آن 16*16می باشد، بقیه اندازه ها هم نسبت به جایگاهی است که آن آیکون را به کار می برید. البته به خاطر طراحی سایت رسپانسیو، بهتر است که در تعیین اندازه خیلی دقت کنید تا آیکون در گوشی و تبلت به درستی و کاملا قابل خوانا و رویت نشان داده شوند.

8. تزئین نکنید

طراحی آیکون (icon design) باید خیلی ساده انجام شود. متاسفانه بعضی از طراحان این مساله را رعایت نمی کنند و سعی می کنند که آیکون خود را خیلی پیچیده و با تزئینات گرافیکی بسیاری طراحی کنند. درواقع باید گفت که این کار نه تنها باعث می شود کاربران به راحتی نتوانند متوجه مفهوم آن ها شوند، بلکه بعضی از این آیکون از نظر حجم بیشتر می باشند و می توانند برسرعت بارگذاری آن ها تاثیر منفی بگذارد. پس سعی کنید که خیلی ساده طراحی کنید و از ماهیت اصلی آن دور نشوید.