چه نکاتی را باید در طراحی سایت B2B و B2C رعایت کنیم؟

طراحی سایت B2B و B2C خیلی شبیه هم هستند اما هر کدام دارای تفاوت هایی هستند که باید به آنها دقت کنیم.طراحی سایت B2B در این مقاله توضیح داده می شود.

طراحی سایت b2b

در طراحی سایت B2B و B2C، اولین مساله ای که باید در نظر بگیریم، شناخت رفتار کاربران می باشد. بسته به هدف سایت شما و اینکه آیا قصد دارد به فروشنده ای خدماتی یا محصولاتی را بفروشد یا کاربرانی را جذب کند، عامل های مختلفی را باید برای طراحی سایت آن در نظر بگیرید. در نگاه اول،هدف  طراحی سایت B2B و B2C شبیه به یکدیگر به نظر می رسند ولی باید گفت که آن ها در جزئیات خاصی با هم اختلاف دارند و برای همین است که ما شاهد دو دسته مختلف در طراحی سایت B2B و B2C هستیم. یکی از مواردی که باعث اختلاف این دو نوع سایت می گردد، نیاز است. نیاز کاربران و فروشنده ها با هم متفاوت است و جزئیاتی که فروشنده به دنبال آن است، کاربر جستجو نمی کند و بالعکس. در واقع نیازهایی که باید در طراحی B2B و B2C در نظر بگیریم، با هم کاملا متفاوت است.

در این مقاله آموزش طراحی وب سایت، قصد داریم که تفاوت طراحی سایت B2B و B2C را بیان کنیم و اینکه چه نکاتی را باید در هر دو مورد رعایت کنید.

تفاوت طراحی سایت B2B و B2C چیست؟

قبل از اینکه وارد بحث اصلی شویم، بهتر است که 4 عامل که باعث اختلاف طراحی سایت B2B و B2C می گردد را بشناسیم:

  • فرآیند خرید
  • عامل های روانشناسی مانند CTAها
  • مدل های قیمت گذاری
  • فرآیند تصمیم گیری خرید

شاید در نگاه اول، این 4 عامل خیلی مهم به نظر نیایند، اما باید بدانید در طراحی سایت B2B، خریدار شما یک فروشنده مانند خودتان است که با مشتری و کاربر سرکار دارد، پس نمی توانید مدل قیمت گذاری، نمایش محصولات و غیره را همانند طراحی سایت B2C به کار ببرید. در سایت B2B، فروشنده به دنبال المان های گرافیکی نیست، بلکه قصد دارد سریعا به محصولات و جزئیات برسد اما در سال B2C می توان با به کار بردن المان های گرافیکی در طراحی سایت، توجه کاربران بیشتری را به خود جلب کرد.

چه نکاتی را باید طراحی سایت B2C به کار ببریم؟

اولین نکته ای که باید در طراحی سایت B2C رعایت کنید، استراتژی تولید محتوا است. سایت شما باید دارای عناوین جذاب باشد، چونکه مخاطبان اصلی شما، افراد عادی هستند که به دنبال محصول یا محتوای مورد نظر خودشان در سایت شما می گردند. همانطور که می دانید در الگوریتم جدید گوگل، به تولید محتوای یکتا اهمیت زیادی داده است. البته این نکته را همچنین باید در طراحی سایت B2B هم رعایت کنید اما نه به شدت قبلی. امروزه به کار بردن عکس ها و المان های گرافیکی زیبا در کنار محتوای عالی و باکیفیت، بهترین روش برای جذب کاربران در طراحی سایت B2C می باشد. البته این محتوا باید متناسب با نوع کسب وکارتان باشد.

نکته بعدی که باید در نظر بگیرید، ثبات در طراحی سایت نسبت به بقیه رقیبانتان می باشد که باید در طراحی سایت B2C رعایت کنید. یعنی اینکه امروزه ما شاهد افرایش طراحی سایت فروشگاهاینترنتی هستیم. برای همین شما باید سعی کنید که از طراحی واحد همانند فروشگاه اینترنتی و مانند دیگر رقبای قوی خود استفاده کنید تا تجربه کاربری را ساده تر نمایید. نکته بعدی که باید در طراحی سایت B2C رعایت کنید، رعایت اصول رابط کاربری است یعنی پیمایش راحت کاربر، درک هدف سایت در نگاه اول وغیره می باشد.

یکی از نکات مهمی که متاسفانه در طراحی سایت B2C رعایت نمی شود، راحت تر کردن مرحله خرید است. دکمه " خرید محصول" یا "اضافه کردن به سبد خرید" یک نوع CTA است که علاوه بر طراحی خوب که جز رابط کاربری است، باید شامل مراحل ساده باشد یعنی اینکه در هنگام خرید اطلاعات غیرضروری و اضافه که مراحل را پیچیده می کند را حذف کنید.

نکاتی که باید در طراحی سایت B2B رعایت کنید

برخلاف سایت B2C، کامپوننتی که در طراحی سایت B2B مهم است، اطلاعات است. اطلاعاتی در خصوص محصولات و خود فروشگاه که بتواند اعتماد فروشنده هایی که قصد خرید از شما را دارند، جلب کند. البته این خریدار شما در سایت B2B، می تواند فروشگاه یا یک شرکت باشد اما کاربر عادی نمی باشد. پس اطلاعاتی که تولید می کنید باید مناسب و با جزئیات کاملتری باشد.

در طراحی سایت B2B، داشتن یکتایی در طراحی نسبت به B2C اهمیت کمتری دارد. در عوض بیشتر باید برروی محتوا و اطلاعات محصولات تمرکز کنید. در واقع باید خریدار بدون نیاز به تماس با شما و با بررسی سایتتان، متوجه مشخصات کلی محصول گردد.

همچنین نوع دکمه CTA ها نیز با سایت B2C متفاوت است. چون ممکن است که ما در این نوع سایت ها اصلا خرید اینترنتی نداشته باشیم، پس دکمه CTA بیشتر برای چت آنلاین، ارسال پیام یا غیره استفاده می شود.

همچنین استراتژی تولید محتوا در طراحی سایت B2B با B2C متفاوت است. برای تولید محتوا در سایت B2B بیشتر از محتوای های متنی و ویدئویی هایی که محصولات را به طور کامل توضیح می دهد استفاده می کنند و هدف آن ها فقط شرکت ها هستند و لازم نیست فیلم تولیدی حتما کاملا حرفه ای باشد. بلکه باید مشخصات اصلی را نیز کامل بیان نماید. نکته آخر، تفاوت قیمت طراحی سایت B2B با B2C است. اصولا سایت های B2B ارزان تر از بقیه سایت ها می باشند و بیشتر به عنوان طراحی سایت شرکتی شناخته می شوند.