بهترین زبان برنامه نویسی برای افراد مبتدی چیست؟

معرفی بهترین زبان های برنامه نویسی برای شروع به کار و اینکه کدام زبان برنامه نویسی را در طراحی وب سایت بهتر است به کار ببریم.

زبان برنامه نویسی چه رابطه ای با تکنولوژی دارد؟ تکنولوژی هر روز در حال تغییر است. برنامه های جدید هر ساله معرفی می شوند. این برنامه ها هرکدام با یک زبان برنامه نویسی نوشته می شوند. همانطور که می دانید برنامه نویسی کامپیوتر، امروزه به عنوان یک از پردرآمدترین شغل های دنیا محسوب می شود.

اولین سوالی که دانشجویان رشته کامپیوتر در سال اول دانشگاه از استاتید خود می پرسند این است که کدام زبان برنامه نویسی را یاد بگیری. یادگیری یک زبان برنامه نویسی بستگی به عوامل زیادی دارد. برای مثال اگر شما می خواهید وارد برنامه نویسی موبایل شوید، بهتر از که جاوا یاد بگیرید، یا اگر می خواهید در زمینه طراحی وب سایت فعالیت کنید بهتر زبان برنامه نوسی php است.

پایه اکثر این زبان برنامه نویسی یکی است برای همین بیشتر استادهای دانشگاه و معلم های موسسات به دانشجویان تازه وارد خود که هیچ زبان برنامه نویسی آشنایی ندارد، توصیه می کنند شروع به یادگیری زبان هایی کدنویسی  کنند، چونکه یادگیری زبان ها نه تنها ساده هستند بلکه به عنوان زبان های سودمند و پرکابرد هستند. در ادامه مقاله می خواهیم چند زبان کاربردی که در سال 2016 به عنوان زبان های کاربردی مفید و سودمند معرفی شدند را بیان نماییم.

معرفی زبان برنامه نویسی برای مبتدیان

پایتون – ساده ترین زبان برنامه نویسی

زبان برنامه نویسی پایتون

شما از هرکسی که بپرسید که اولین و ساده ترین زبان برنامه نویسی در بقیه کدام است، همه آن ها متفق القول خواهند گفت پایتون. اکثر برنامه نویسان علاقه دارند که بتوانند با نوشتن چند خط کد ساده برنامه خود را بنویسند و اجرا کنند. تنها زبان برنامه نویسی که چنین قابلیت را دارد، پایتون است چونکه هم ساده است و هم قدرت خوانایی بالایی دارد. با پایتون خیلی راحت می تواند تعداد خط کدهای زیاد را در مدت زمان کوتاهی نوشت.

جاوا اسکریپت – مفید ترین زبان برنامه نویسی جهان

زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت

هیچ تردیدی بین برنامه نویسان وجود ندارد که جاوااسکریپت، یکی از محبوب ترین و قدرتمند ترین زبان برنامه نویسی در دنیا می باشد. تنها زبان برنامه نویسی است که برای توسعه وب در سمت کلاینت وجود دارد. برای همین هرکسی که قصد دارد به عنوان برنامه نویس موفق در وب باشد، این بهترین ویژگی محسوب می گردد.

در طراحی وب سایت اگر از جاوااسکریپت استفاده نگردد، ما با یک صفحه خشک که فقط چند خط متن و تعدادی افکت CSS دارد، مواجه می شویم اما اگر جاوااسکریپت استفاده کنیم خیلی راحت می توان انیمیشن های زیبایی در آن قرار داد و میزان کنترل صفحه نیز بهتر است. برای مثال در سایت w3schools که یک سایت آموزش طراحی سایت است، از جاوااسکریپت برای آموزش کدها و دیدن نتیجه آن ها به صورت آنلاین استفاده کرده است.

Ruby و Ruby on Rails – یک زبان شاد

زبان برنامه نویسی رابی

Ruby on Rails یک ابزار بزرگ و کاربردی در برنامه نویسی می باشد. اگرچه ruby و ruby on rails از نظر اسم شبیه هم هستند اما در واقع دارای تفاوت هایی نیز می باشند. Ruby یک زبان اسکریپتی است اما ruby on rails یک پلتفرم اپلیکیشن وب است که توسط ruby ایجاد شده است.

برنامه نویسی با رابی از بقیه ساده تر است چونکه میزان انعطاف پذیری آن بالاتر است و برای همین هر برنامه نویسی را جذب خود می کند به گونه ای که متوجه سپری شدن زمان نمی گردد.

زبان برنامه نویسی سی

زبان برنامه نویسی سی

سی یکی از پایه ترین زبان های برنامه نویسی می باشد. اگر شما سی را به خوبی یاد بگیرید و استاد تمام این زبان شوید، می توان گفت که بقیه یادگیری بقیه زبان ها مثل آب خوردن می باشد. البته بهتر است قبل از یادگیری این زبان کمی در مورد آن اطلاعات بدست بیاورید که آیا این زبان را یاد بگیری یا خیر، چونکه این در زبان در کدنوسی کمی پیچیده است و نیاز به تمرین و صبر بیشتری دارد. اکثر دانشجویانی که در زمینه رباتیک کار میکنند، از زبان سی استفاده می کنند.