چک لیست نهایی در طراحی تجربه کاربری موبایل چیست؟

قرار دادن عناصر در طراحی موبایل که کاربران بتوانند به راحتی با آن ها تعامل داشته باشند خیلی مهم است. از این رو چک لیستی تهیه شده است تا در طراحی تجربه کاربری موبایل رعایت کنید.

تجربه کاربری مناسب همیشه اولین و مهمترین دغدغه طراحان سایت و متخصصان رابط کاربری بوده است. قرار گرفتن تمامی عناصر و نشان دادن مناسب آن ها در یک فضای کوچک چند اینچی موبایل، نیازمند رعایت کردن تکنیک های بسیاری است حتما باید از قبل آن ها را فرا بگیرید. در ادامه این مقاله قصد داریم تا یک چک لیست نهایی که قبل از ارائه کار به مشتری باید آن ها را بررسی کنید، بیان کنیم. رعایت کردن این چک لیست ها باعث افزایش ارزش پروژه طراحی سایت شما می شود.

چک لیست نهایی طراحی UX

1. بیان کردن این اپلیکیشن و سایت شما در تمامی سیستم ها به درستی می کند

شاید تیتر برایتان کمی بلند باشد، اما متاسفانه مساله ای است که خیلی از افراد به آن دقت نمی کنند. باید قبل از اینکه کاربران از سایت یا اپلیکیشن طراحی شده توسط شما استفاده کنند، به آن در خصوص پشتیبانی سیستم عامل مربوطه اطلاعاتی داده شود. برای مثال اکثر شرکت های خدمات اینترنتی و بانک ها قبل از ارائه نسخه اپلیکیشن خود، بیان می کنند که برنامه آن ها با کدام نوع سیستم عامل و همچنین چه نسخه ای از آن همخوانی دارد.

2. رعایت ترتیب صحیح اطلاعات

از آنجا که گوشی موبایل صفحه فوق العاده کوچک دارد، کاربران برای اینکه بتوانند کل سایت را مشاهده کنند باید از اسکرول زیادی استفاده کنند. برای همین توصیه میشود که در اوایل، ترتیب را به گونه ای در نظر بگیرید که اطلاعات اصلی قرار بگیرد و بعد اطلاعات ثانویه تا سریعا کاربر متوجه نوع کسب و کار یا فعالیت شما بشود. در واقع لازم نیست که همه اطلاعات را قرار بدهید، بلکه باید موارد مهم را به صورت خلاصه بیان کنید.

3. رابط کاربری آسان

رابط کاربری آسان در موبایل اهمیت بیشتری نسبت به نسخه دسکتاپ دارد. آیکن ها باید به راحتی توسط کاربران کلیک بخورند. فاصله آن ها باید مناسب نباشد و نه خیلی نزدیک و نه خیلی دور ازهم باشند. اندازه آن ها باید بگونه ای باشد که کاربران بتوانند آن ها را مشاهده کنند.

4. جلوگیری از اشتباهات

منظور ما از اشتباهات در طراحی موبایل، یعنی نمایش صحیح المان ها می باشند. متسفانه بعضی از طراحان به این مساله کاملا دقت نمی کنند و بعضی از المان ها کاملا نشان داده نمی شوند. در طراحی حرفه ای سایت باید به این مساله دقت کنید که المان ها مخصوصا پاراگراف ها کاملا با لبه صفحه فاصله داشته باشند به طوریکه نصف جمله در بعضی از نمونه ها نشان داده نمی شود.

5. انعطاف پذیری

پیمایش راحت و دسترسی سریع به دیگر بخش های سایت، مهمترین نکته در طراحی موبایل است. پیمایش زیاد در موبایل کاربر را خسته می کند و از این رو همیشه نوع منوهای طراحی شده برای موبایل با طرح دسکتاپ متفاوت است. برای مثال اگر اپلیکیشن ها بانک ها را مشاهده کنید، آن ها فقط موارد ضروری را برای کاربران قرار داده اند و از بیان مواردی که مهم نمی باشند خودداری کرده اند.

نکات زیادی باید برای طراحی موبایل رعایت کنید. در واقع مهمترین چک لیست هایی نهایی که باید برای یک سایت انجام می دادید، همین 5 موردی بودند که بیان کردیم. اما نکته بعدی سرعت سایت در موبایل است. سرعت سایت های موبایل همیشه نسبت به دسکتاپ کمی کند است و اولین کاری باید برای این مساله انجام بدهید، بهینه سازی عکس ها می باشند. لازم نیست که اولا همه بخش های سایت در موبایل نمایش داده شوند. اگر دقت کرده باشید، بیشتر طراحان خیلی از بخش های در موبایل حذف می کنند و فقط سعی می کنند از جمله و تگ استفاده کنند تا تاثیر منفی برروی سرعت آن نداشته باشد.