روانشناسی انسانی رنگ ها در بازاریابی و برندینگ

رنگ ها جز مهم ترین مواردی هستند که در طراحی سایت به منظور بازاریابی و برندینگ اهمیت دارند.از این رو شناخت روانشناسی رنگ ها در تاثیر برروی انسان ها خیلی مهم است.

رنگ ها بخش جدایی ناپذیر هر پروژه طراحی می باشند. در طراحی سایت یا طراحی رابط کاربری اپلیکیشن موبایل یا طراحی تجربه کاربری، رنگ ها به عنوان اصلی ترین و ضروری ترین ابزار می باشند. از این رو، مطالعه در خصوص روانشناسی رنگ ها برای هر طراح قبل از شروع به کار پروژه لازم و ضروری است و جالب است بدانید اصلی ترین بخش در سیستم بازاریابی، روانشناسی رنگ است.

ولی شناخت روانشناسی رنگ ها آسان نیست. تئوری رنگ ها نسبت به بقیه اصول کمی پیچیده است و نیاز به تجربه و آموزش دارد. ولی متاسفانه تا به حال کمتر به این مساله در طراحی حرفه ای سایت توجه شده است و بیشتر به جنبه های گرافیکی و انیمیشنی به آن می پردازند. در این مقاله قصد داریم تا به طور خلاصه در خصوص روانشناسی انسانی رنگ ها و پیچیدگی آن صحبت کنیم.

تصورات رایج غلط در خصوص اثرات رنگ

علم نشان داده است که علائق شخصی، خانواده، تجربه و تفاوت های فرهنگی می تواند اثرات قابل ملاحظه ای در درک ما از رنگ ها داشته باشد. از این رو، هر ایده ای که به ذهن در خصوص تعیین و چگونگی به کار بردن آن ها به ذهن افراد می رسد، نمی تواند برای تمامی جوامع عملی و کاربردی باشد. اما زبان رنگ ها بین همه افراد مشترک است و می توان با اشتراکی وجود دارد، مفهوم پیام خود را به دیگران بیان نمود.

اهمیت رنگ ها در برندینگ

اول از همه در خصوص برندینگ باید بدانید که این رنگ ها هستند که می توانند با مشتریان در خصوص برندسازی ارتباط برقرار کنند و از این رو در طراحی برند، از آن ها استفاده می شد.تاکنون مطالعات زیادی برای درک واکنش مشتریان در خرید محصولات از رنگ ها توسط متخصصان انجام شده است.

اما نتایج بدست آمده نشان می دهد که اثرات رنگ ها بیشتر مربوط به تجربه شخصی است و به سختی می توان آن را با احساسات افراد مرتبط کرد. برای مثال همه می دانند که رنگ قرمزی که به کار می رود، به معنای هشدار و خطر است و خیلی ها این مساله را از روی تجربه بدست آورده است، حالا ممکن است که احساسات شما مغایرت با رنگ قرمز داشته باشد ولی این نمی تواند بر ماهیت کلی رنگ ها اثر بگذارد.

در مطالعات اخیری که در خصوص اثرات رنگ ها برروی بازاریابی صورت گرفته است، متخصصان دریافتند که حدود نود درصد طراحان با یک رنگ مخصوص در کار خود در ارتباط می باشند که البته این مساله بستگی به ماهیت کار یا محصولی که به فروش می رسانند، دارد. بسیاری از مشتریان، برندها را براساس نوع رنگی که در برندینگ خودشان به کار می رود، میشناسند مثلا فیس بوک در برندینگ خود از رنگ آبی استفاده می کند و هرکس نیز هرجا این نوع رنگ را ببیند، اول از همه به یاد فیس بوک می افتد.

نکته دیگر، این نوع رنگ است که ماهیت رنگ ها را مشخص می کند برای مثال کسی که قصد خرید مرسدس بنز را دارد، هیچگاه نمیاد نوع مرسدس بنزی را انتخاب کند که آن را از حالت لاکچری خارج نماید.

مغز انسان سریعا برندها از نوع رنگ هایی که می بیند، تشخیص می دهد، البته اگر قبلا نمونه ای از آن را دیده باشد. این می تواند برای تعیین هویت برند خیلی مهم باشد مخصوصا اینکه اگر برند شما در یک بازار قوی رقابتی قرار گرفته باشد و شما نیاز داشته باشید که با استفاده از رنگ به رقابت با دیگران بپردازید. پس باید رنگی را انتخاب کنید که هویت اصلی برند را شما چه به صورت خصوصی و چه به صورت عمومی مانند مرسدس بنز نمایش دهد.