اهمیت تولید محتوای خلاقانه چیست؟

داشتن استراتژی در تولید محتوای خلاقانه بسیار حائز اهمیت است چرا که موجب افزایش ترافیک ورودی به وبسایت و ارتقاء رتبه سایت می شود.

تولید محتوای خلاقانه در ایجاد فرهنگ برای برند شما و شناساندن آن یک ضرورت بی چون و چرا می باشد. در بازاریابی آنلاین، محتوا نقطه قوت هر سایت است و جایی است که کاربران با آن دست و پنجه نرم می کنند. این دانشنامه تلاش کادر مجرب سایت کار است که در این زمینه به نگارش در آمده و توصیه هایی در جهت خلاقیت در تولید محتوا به شما ارائه خواهد داد. برای داشتن یک سایت کارآمد و پر بازدید روی محتوا زیاد کار کنید.

چرا تولید محتوای خلاقانه اهمیت دارد؟

ارتباط کاربران با محتوای سایت یک امر بدیهی است. تولید محتوای خلاقانه نتایجی مطلوب به بار خواهد آورد. بازدیدکنندگان محتوای مورد علاقه خود را با دوستان، خانواده ، همکاران و دیگر افراد به اشتراک می گذارند. باید کاری کنید که محتوای خلاق شما همه جا پخش شود و همه آن را دوست داشته باشند. داشتن یک استراتژی صحیح در نگارش محتوا امری بسیار ضروری است. چرا که با انتشار آن و دست به دست شدن، ترافیک کاربران به سمت شما افزایش خواهد یافت و رتبه بندی سئو در موتور جستجو به میزان زیادی بالا می رود‌.

ابزارهای مهم برای تولید محتوای خلاقانه را می شناسید؟

ابزار مهمی برای نگارش محتوا وجود دارند که باعث خواهند شد که مطلب دیده و خوانده شود و از همه مهم تر مورد توجه خیلی از افراد قرار بگیرد.

شناسایی مخاطب برای تولید محتوا

در تولید محتوای خلاقانه باید شناخت مخاطبان و کاربران خود را در هسته استراتژی خود قرار دهید. شما باید برای موفقیت ایده روشنی از مخاطبان خود داشته باشید. اهداف شخصی، رویاهای بلند و موانع کاربران اموری مهم است که باید در نظر بگیرید.

تنوع در تولید محتوای خلاقانه

اشتراک پست ها و محتوای تکراری بدون شک کاربران را از شما دور خواهد کرد. در تولید مقاله، ویدیو، پادکست و اینفوگرافیک ها بسیار خلاقانه عمل کنید و حس کنجکاوی مخاطب را برانگیخته نمایید.

نگارش محتوای ساده

امروزه همه مردم در طول روز با مسائل زیاد سر و کله می زنند و هر چقدر هم باهوش باشند، شاید حوصله مطالعه مطالب پیچیده را نداشته باشند. از این رو متن را به شیوه ای ساده و خوانا به نگارش در بیاورید‌.

طنز را چاشنی کار خود کنید.

استفاده از مطالب طنز می تواند نظر مخاطب را بیشتر جلب کند. هر چقدر هم موضوع سایت شما جدی باشد اما می توانید برای چند لحظه کاربران را مهمان لبخند کنید.

از صمیم قلب و احساسی بنویسید.

احساسات چیزی است که همه به سمت آن جذب می شوند. پس برای تولید محتوای خلاقانه این نکته را در نظر بگیرید. منظور ما این نیست که کاربر را فریب دهید. موضوعی را به نگارش در آورید که مخاطبتان آن را از صمیم قلب حس کرده و برای دیگران نیز ارسال کند‌.

خواننده را در خط مقدم ذهن خود قرار دهید.

در تولید محتوای خلاقانه این نکته را همیشه گوشه ذهن خود داشته باشید که این متن را به چه منظور می نویسید و چه کسانی قرار است آن را مطالعه نمایند. شما محتوا را برای کاربران خود می نویسید، پس باید آن ها را در اولویت قرار دهید.‌ شناخت نادرست مخاطبان و اهمیت ندادن به آن ها بدون شک باعث شکست پروژه خواهد شد.

استفاده از لیست فهرست در تولید محتوا

لیست نکات مهم می تواند شما را در جذب مخاطبان کمک کند.‌ کاربران علاقه و میل به اطلاعات دارند اما از سوی دیگر دوست دارند که آن ها را به راحتی به دست بیاورند. به هیچ عنوان با نوشته های خود مخاطب را تحت فشار ذهنی قرار ندهید.

مقاله طولانی بنویسید.

مطالعات نشان داده است که مقاله های طولانی تر تعامل بیشتری به وجود می آورند و بیشتر به اشتراک گذاشته می شود‌. زمان تولید محتوای خلاقانه مطالب ارزشمند و طولانی ارائه دهید و طرحی وسوسه انگیز داشته باشید.

ارائه اطلاعات مفید و ارزنده در تولید محتوای خلاقانه

مفید بودن نکته ای حیاتی در تولید محتوای خلاقانه به شمار می‌رود. با ارائه مطالب و محتوای ارزشمند، نه تنها اشتراک بالا می رود، بلکه کاربران را در سایت ماندگار می سازد. نکاتی که برای مخاطبان شما مهم است را پیدا کرده و روی آن ها مانور بدهید.

بررسی و مرور محتواهای قدیمی

در تمام امور، مشاهده ایرادات و مشکلات قدیمی می تواند راهگشای آینده باشد‌. برای تولید محتوای خلاقانه این نکته را از قلم نیندازید. به محتواهای قبلی سایت خود برگردید و آن ها را مرور نمایید. ایرادات آن ها را مشاهده و از آن ها درس بگیرید.

ارائه ایده و نظر در تولید محتوای خلاقانه

از دادن نظرات خود در تولید محتوای خلاقانه اصلا غافل نشوید. کاربران در فضای مجازی به دنبال نظرات مختلف هستند. این را مطمئن باشید که هم مخالفان و هم موافقان نظر شما، جذب سایت خواهند شد.

از منفی بافی بپرهیزید.

در تولید محتوای خلاقانه این را حتما در نظر بگیرید که مخاطبان بیشتر به دنبال مثبت گرایی هستند. محتوای خود را مثبت نگه دارید و ببینید چگونه مخاطب با آن درگیر می شود‌.

لحن مناسب کلید موفقیت در تولید محتوای خلاقانه

همه این را قبول داریم که لحن دوستانه در صحبت ها اثر به مراتب مثبت تری نسبت به سخنرانی های خشک دارد. این موضوع را در تولید محتوای خلاقانه نیز به کار ببرید و با لحنی دوستانه کار را به پیش ببرید.

به اخبار جدید و گرایشات اهمیت بدهید.

موضوعات روز و اخبار و گرایشات مهم‌ را در نظر بگیرید و حتما از آن ها در محتوا استفاده نمایید. البته در این مورد باید به روز باشید و سرعت عمل به خرج بدهید.

عنوان های جذاب را فراموش نکنید.

عنوان ها در تولید محتوای خلاقانه می توانند نقش بسیار مهمی داشته باشند. چرا که کاربران قبل از مطالعه متن، عنوان ها را از نظر می گذرانند. حس کنجکاوی آن ها را با عنوان های خاص و جذاب تحریک نمایید‌.

شروع قوی در تولید محتوای خلاقانه

بعد از نوشتن تیتر، اولین پاراگراف مهم ترین بخش از دانشنامه شما می باشد. پس یک شروع قوی می تواند ادامه راه را برای شما هموار سازد. خواننده را درگیر کنید و در ادامه مطلب را توضیح دهید.

ارزش محتوا را در نظر بگیرید.

این مسئله کاملا بدیهی است که هر موضوعی ارزش خواندن را ندارد. پس در موقع نگارش محتوا از ارزش آن اطمینان حاصل کنید.

دید بصری را دست کم نگیرید.

در کنار تولید محتوای خلاقانه جزء بصری را نیز نادیده نگیرید. مطلب مفید در کنار تصاویر و ویدیوهای جذاب، طرفداران بیشتری دارد.

از افراد متخصص در آن رشته استفاده کنید.

واضح است که نمی توان در تمام موضوعات نگارشی متخصصانه داشته باشید. استفاده از نظر کارشناسانه متخصصان می تواند کمک شایانی به شما بکند.

استفاده از کلمات اضافه ممنوع

شما باید جملاتی با مفهوم اما با کمترین تعداد کلمات بنویسید. با تمرین می توانید به این مهم دست یابید.

از مسیر موضوع خود خارج نشوید.

برای تولید محتوای خلاقانه به هیچ عنوان از مسیر اصلی خود خارج نشوید. درباره موضوع یادداشت هایی داشته باشید و آن ها را مو به مو اجرا کنید و قبل از انتشار آن را بررسی نمایید.

انتشار منظم داشته باشید.

یکی از مسائلی که می تواند ضربه مهلکی به بدنه سایت بزند، غیب شدن است. اگر بازدیدکنندگان شما را برای مدتی نبینند، تصور می کنند که خودتان نیز فعالیت را رها کرده اید و مطمئنا نمی مانند. پس در این راه ثابت قدم بمانید.

در تولید محتوای خلاقانه سوال طرح کرده و خوانندگان را تشویق به فعالیت کنید.

طرح سوال در تولید محتوای خلاقانه می تواند کنجکاوی به وجود بیاورد. با این کار، مخاطبان خود را نیز تشویق به فعالیت کنید.

تبلیغ را کنار بگذارید.

این را مطمئن باشید که کاربران علاقه ای به تبلیغات ندارند‌. پس این مسئله را در سایت خود اعمال نکنید. اعتماد کاربران را با تولید محتوای خلاقانه به دست بیاورید.

هدف سایت را مشخص کنید و در مسیر آن قدم بردارید.

همان گونه که داشتن هدف در زندگی امری بسیار بدیهی و ارزشمند است، در تولید محتوا نیز نکته ای مهم به شمار می رود. حتما برای سایت خود و تولید محتوا هدفی مشخص کرده و در همان راستا گام بردارید.

کلام آخر

تولید محتوای خلاقانه اساسی ترین راه برای اداره سایت است. فرقی ندارد در چه زمینه ای کار می کنید، فقط کافی است مطالب ارائه شده سایت کار را در این دانشنامه مورد مطالعه قرار دهید. به شما اطمینان می دهیم که دریچه موفقیت به روی شما باز خواهد شد.

منبع: