بایدها و نبایدهای طراحی سایت

نکاتی که شما در طراحی سایت باید رعایت کنید و به عبارتی دیگر مواردی که را که باید در طراحی وب سایت به کار ببرید و مواردی که نباید به کار ببرید، بیان خواهیم کرد.

طراحی سایت یک موضوع کامل پیچیده است و نباید به چشم ساده به آن نگاه کرد. دیگر مانند گذشته نمی توان با یک قالب وردپرس یا جوملا، سایتی را ایجاد کرد. علم و دانش طراحی سایت چه در متخصصان این حوزه و چه در کاربران عادی افزایش پیدا کرده است و به عبارتی دیگر می توان گفت که توقعات در این حوزه، نسبت به چند سال گذشته تغییرات گسترده ای داشته است.

در چند سال گذشته، سایت شما هر چه با المان های گرافیکی زیباتری طراحی می شد، توجه بیشتر را می توانست به سمت خود جلب کند و به این تا چه حد کارایی دارد، اهمیتی به آن داده نمی شد؛ اما امروزه، سایت هر چه ساده تر و با ساختار مناسب تری طراحی شود، کاربری آن بیشتر خواهد بود. کاربر دیگر به دنبال یک طرح زیبا نیست، بلکه آن ها فقط به منظور یافتن نیاز یا اطلاعات خود وارد یک سایت می شود و در صورت پیدا نکردن، سریعا آن را ترک می کنند؛ حالا هرچقدر هم که المان های بصری زیادی داشته باشد. ازاین رو موارد و نکات زیادی وجود دارد که هر طراح باید در هنگام ایجاد یک سایت آن ها را در نظر بگیرید.  در این مقاله ما قصد داریم تا باید و نبایدهایی طراحی سایت را بیان کنی

نکات طراحی سایت با بایدها و نبایدها...

بایدها....

1. بدون در نظر گرفتن دستگاه، یک تجربه مشابه ارائه دهید

کاربران ممکن است با ابزارهای مختلفی مانند کامپیوتر(صفحه دستکاپ، تبلت و موبایل) وارد دستگاه شما شوند. صرف نظر از اینکه سایت شما باید به درستی در تمامی این ابزارها نمایش داده شود تا کاربران به راحتی و بدون هیچ دردسری و بزرگنمایی آن بتوانند استفاده کنند، تجربه مشابهی در استفاده از آن ها داشته باشد؛ یعنی اینکه هرچه که کاربر در نسخه دستکاپ مشاهده می کند، باید در دیگر نسخه های صفحه ای هم وجود داشته باشد و تمامی مراحل شبیه به هم باشد.

فقط نکته ای که اهمیت دارد، قابل خوانا بودن المان ها و راحت کلیک کردن بر روی این المان ها است.

2. پیمایش راحت بین المان ها

پیمایش راحت، باعث استفاده بهتر و افزایش کارایی سایت می شود. طرح سایت شما، هرچقدر هم که حرفه ای ساخته شده باشد؛ اما اگر پیمایش راحت و سریعی نداشته باشد و کاربر نتواند با آن تعامل برقرار کند، ارزش کارایی نخواهد داشت.

برای پیمایش راحت تر نکات زیر را باید در نظر بگیرید:

  • استفاده از ساختار خیلی ساده در قرار دادن المان ها، طراحی منوها و غیره
  • تمامی مراحل پیمایش باید قابل درک باشد یعنی کاربر بداند، وقتی یک مطلبی را در سایت پیدا کرد، بر روی چه لینک هایی کلیک شده است.

3. تغییر رنگ لینک ها در هنگام کلیک خوردن

لینک مهم ترین عامل در ارتباط بین صفحات هستند و از این رو باید قابل فهم و استفاده طراحی شود. وقتی کاربری روی لینکی کلیک می کند و رنگ آن تغییر نکند، ممکن است بازدوباره بر روی همان کلیک کند و این یک تجربه ناخوشایندی را برای او ایجاد خواهد کرد.

4. کاربر بتواند با نگاه سریع، متوجه ماهیت اصلی و ساختار سایت شود

وقتی کاربری وارد سایت شما می شود، باید در یک نگاه متوجه ساختار و ماهیت اصلی سایت شود و مطالب و لینک هایی را که قرار داده شده است را به راحتی بتواند بخواند. این زمانی اهمیت دارد که کاربر وارد سایتی می شود و قصد پیدا کردن یک مطلب خاصی را داشته باشد. اگر سایت دارای ساختار مناسبی در طراحی باشد، او خیلی سریع و پایین آوردن اسکرول ماوس، مطلب خود را در کمترین زمان پیدا می کند؛ اما اگر ساختار پیچیده باشد، ممکن است نتواند مطلب مورد نظر خود را پیدا کند و با یک تجربه بدی سایت شما را ترک کند.

این نکته مانند جستجوی یک مطلب در کتاب می ماند. اگر کتاب دارای ساختار مناسبی در عناوین و زیرعناوین باشد و هرکدام به درستی تعریف شده باشند، شما خیلی سریع می توانید مطلب مورد نیاز خود را پیدا کنید؛ اما اگر هیچ دسته بندی و ساختاری در نوشتن رعایت نکرده باشد، شما مجبور خواهید کل مطلب را بخوانید، شاید اطلاعات مورد نیاز پیدا کنید.

5. همه لینک ها را بررسی کنید

تمامی لینک های سایت را بررسی کنید تا به صفحه درست هدایت شوند. لینک هایی که شکسته هستند یا به صفحات اشتباهی دیگر وارد می شوند، اصلاح کنید.

6. المان ها یا جملات قابل لینک مشخص باشند

حالت جملات و شکل های قابل لینک باید با دیگر قسمت ها متفاوت باشند تا کاربر متوجه لینک دار بودن آن ها شود؛ برای مثال شما وقتی در محتوای خود، کلمه ای را لینک دار می کنید، حتما باید رنگ آن با دیگر قسمت ها متفاوت باشد تا کاربر بداند که با کلیک بر روی آن به صفحه دیگر که مرتبط است، هدایت می شود. همچنین جمله یا المانی قابل لینک است، وقتی اشاره گر ماوس روی آن قرارگرفت باید تغییر حالت یا رنگ پیدا کند؛ این نکته طراحی منوها در هنگام قرار گرفتن اشاره گر ماوس برروی آن ها، اهمیت زیادی دارد.

نبایدها....

1. کاربران برای بارگذاری مطالب باید صبر کنند

امروزه در دنیای اینترنت، صبر و حوصله کاربران خیلی کمتر از گذشته شده است. اگر سرعت بارگذاری صفحه ای بالا باشد، باعث اذیت شدن کاربر می شود و در نهایت ترک سایت توسط او را به دنبال خواهد داشت.

2. باز نشدن صفحه در یک تب جدید

این مساله وقتی که لینک به یک سایت خارجی هدایت می شود، اهمیت زیادی پیدا می کند. بیشتر کاربران علاقه ندارند که صفحه فعلی را از دست بدهند و برای همین ترجیح می دهند تا لینک را در یک تب جدید باز کنند؛ پس بهتر است که شما این قابلیت را به صورت دیفالت اجرا نمایید.

3. استفاده از بنرهای تبلیغات و آف زیاد

به کاربردن زیاد بنرهای تبلیغاتی و آف کالا در اوایل سایت یا در کنار مطالب، خوانایی وکارایی سایت از دست می دهد و باعث می شود که کاربر نتواند به مطالب و موارد مورد نیاز خود دسترسی پیدا کند.

4. استفاده از اسکرول بارهای خیلی حرفه ای

اسکرول بارهای خیلی تخصصی ممکن است که باعث نشان دادن حرفه ای سایت شما شود، ولی کاربر را اذیت خواهد کرد. در بعضی سایت ها شما زمانی که اسکرول ماوس را پایین می آورید، المان ها به صورت انیمیشنی نشان می دهند و این باعث بهم ریختگی تمرکز کاربر در پیدا کردن مطالب می شود. اگر هم قصد استفاده از حالت انیمیشن در اسکرول کردن صفحه دارید، باید آن ها به حالتی باشد که کارایی و استفاده المان ها از کنترل کاربر خارج نشود.

5. اجرا خودکار ویدئو و صدا

چند سال پیش که طراحی سایت تازه باب شده بود، هرکسی برای حرفه ای نشان دادن سایت خود، از این تکنیک استفاده می کرد؛ اما امروزه این تکنیک نه تنها کاربران را اذیت می کند، بلکه ممکن است برای قطع صدا یا ویدئو از سایت شما خارج شوند.

6. استفاده از متن های چشمک زن

استفاده از متن های چشمک زن مانند چراغ های راهنمایی هستند که فقط جلب توجه می کنند اما هیچ کارایی ندارند و کسی به آن ها توجه نمی کند. استفاده از این مساله در هنگامی که کاربر قصد خواندن مطلبی را داشته باشد، باعث بهم ریختن تمرکز او و در نهایت خارج شدن از سایت می شود.