در طراحی وب سایت خودتان باشید، قالب نباشید...

قالب های آماده در طراحی وب سایت دارای مشکلاتی از جمله عدم تطابق پذیری،قابلیت انجام ندادن تغییرات با اخرین تکنولوژی و نداشتن فضا برای خلاقیت هستند.

در طراحی وب سایت هیچ شکی نیست که امروزه قالب های آماده توانسته اند  جایگاه خوبی به دست بیاورند. در چند سال گذشته بیشتر شرکت های طراحی وب سایت، استراتژی خود را عوض کرده اند و از قالب های آماده که تا حدی می توان شخصی سازی کرد استفاده می کنند. البته این مساله بدون مزیت نیست و مهمترین مزیت آن زمانی است که شما بودجه کافی برای راه اندازی کسب و کار آنلاین خود ندارید.

ولی همانطور که می دانید استفاده از قالب های آماده برای طراحی وب سایت هرچند ممکن است مزیت هایی داشته باشد، اما دارای محدودیت ها و معایبی است که توصیه می شود از آن ها استفاده نکنید. در ادامه این مقاله ما می خواهیم 5 دلیل اصلی که شما نباید از قالب های آماده برای طراحی وب سایت استفاده کنیم را بیان کنیم.

5 دلیل اصلی که نباید از قالب های آماده برای طراحی وب سایت استفاده کرد

1.با همه ابزارها تطابق ندارد

تطابق نداشتن با همه ابزارها

الان دیگه کم کم داریم وارد سال 2017 می شویم. الان کمتر کسی در دنیای اینترنت وجود دارد که از گوشی و تبلت برای کارهای خود استفاده نکند. امروزه طراحی وب سایت رسپانسیو( واکنش گرا) بیشتر از همه مورد توجه قرار گرفته است، مساله است که در قالب های آماده به آن توجه نشده است. اکثر این قالب یا دارای طرح رسپانسیو نیستند یا طرح آن ها دارای مشکلات و ایراداتی است که رفع کردن آن کار شما نمی باشد که باید خود شرکت سازنده رفع نماید. اما شرکت سازنده کیست، خدا داند. اینجاست که میگویند بگرد پرتقال فروش را.

2.شما چیزی را که فقط برای آن پول پرداخت کرده اید را دریافت می کنید

دریافت سایت به ازای مقدار پول پرداختی

بعضی از افراد که می خواهند کمی خرج کنند، قالب های آماده اختصاصی را خریداری می کنند. خب این خیلی خوب است که حداقل می توان گفت هزینه ای برای کار خود می کنند. یک مثل قدیمی هست که بیان می کند هرچقدر پول بدهی همانقدر آش میخوری. شما هر چقدر که برای طراحی سایت خود هزینه کنید، همانقدر هم می توانید از امکانات آن استفاده کنید. شما حتی اگر بیشترین پول را برای بهترین قالب بدهید، باز هم دارای محدودیت هایی است که قادر به تغییر آن نیستید.

بهتر است اگر می توانید بودجه خود را افزایش دهید تا یک سایت تخصصی و حرفه ای برای شما طراحی گردد. هزینه برای سایت وتبلیغات آن ها به هیچ وجه دورریز پول محسوب نمی شود بلکه یک نوع سرمایه گذاری است فقط باید کمی صبور باشید تا بازدهی آن را مشاهده نمایید.

3.هم رنگ جماعت هستید

هم رنگ جماعت شدن

خواهی نشوی رسوا هم رنگ جماع شو

جمله ای آشنا که برای شروع کسب و کار اصلا معنای جالبی ندارد. یکی از اولین سوالاتی که شرکت های طراحی سایت از مشتریان جدید خود می پرسند این است که شما چه نوع مزیتی دارید که بقیه رقبای شما ندارند یا اینکه چه نوع قابلیتی مدنظرتون هست که می خواهید در سایت خود قرار دهید. متاسفانه اکثر کسب و کار هیچ گونه قابلیت و مزیت جدیدی ندارند، برای همین هدفشان ایجاد یک سایت است که محصولات خود را در آنجا معرفی کنند.

قالب های آماده طراحی وب سایت از یک تم و حالت خاصی استفاده می کنند و می توان گفت که هیچ کدام برتری به بقیه ندارد، فقط مکان المان ها تغییر یافته است. یک کاربر وقتی وارد سایت جدیدی می شود، اگر قالب آن را مانند بقیه سایت ها مشاهده کند و مزیتی نباشد که توجه او را جلب کند، سریعا وب سایت شما ترک خواهد کرد.

حتی اگر مجبور به استفاده از این قالب ها هستید که البته خودشان تکراری هستند، حداقل سعی کنید که یک نوع مزیت و برتری نسبت به بقیه وب سایت معرفی کنید.

4.هیچ گونه فضایی برای خلاقیت وجود ندارد

نبود خلاقیت در قالب های آماده

اگر هدف شما فقط معرفی فروشگاه خود است و اینکه نهایتا ماهی یک یا دوبار وبلاگ در سایت خود قرار دهید، قالب های آماده می تواند گزینه مناسبی باشد، هر چند که باز هم توصیه نمی شود. اما اگر شما به عنوان یک طرح خاصی هستید که بتوانید ایده های خود را در آن استفاده کنید، از فکر استفاده از قالب های آماده بیاید بیرون چونکه آن ها مطابق با ایده های شما طراحی نشده است، بلکه فقط با ایده یک نفر سازگاری دارد که ممکن است از دید شما خوب یا بد باشد.

در طراحی وب سایت حرفه ای اولین مساله ای که حرف اول را می زند، خلاقیت و نوآوری در آن است. مساله ای که درقالب های آماده که فقط از یک تم تکراری استفاده می کنند، دیده نمی شود.

5.قالب ها تغییرات را محدود می کنند

محدود کردن تغییرات

زمان به سرعت در حال سپری شدن است و شاهد تغییرات در هر روز می باشیم. تغییراتی که باید خود را نسبت به آن ها به روز نگه داریم. تکنیک های طراحی سایت هم به همین صورت است. تکنیک ها هرروز در حال تغییر هستند و نکات جدیدی به آن ها اضافه می شود.

عدم تطابق قالب ها با تغییرات در به روز شدن این تکنیک ها، مهمترین مشکل آن ها می باشد. چونکه شما طراح این سایت نبودید، نمی توانید تکنیک ها را در آن اجرا کنید و گاهی اوقات مجبور به طراحی مجدد سایت خود هستید که می تواند باعث خسارتی به کسب وکار شما گردد.