اشتباهات طراحی سایت که باید برطرف شوند

اشتباهات طراحی سایت فقط مربوط به کدنویسی نمی باشد.شما باید اشتباهات طراحی سایت اولیه که بشناسید که از اول آنها را به کار نبرید.

اشتباهات طراحی سایت

اشتباهات طراحی سایت، مساله ای که طراح سایت ممکن است آن ها انجام دهد. البته اشتباه در هرکاری وجود دارد، مساله مهمتر رفع آن می باشد. همانطور که می دانید، هر سایتی با کاربرانش زنده است. پس خیلی مهم است که بتوانیم کاربران مرتبط با کسب و کار را جذب سایت کنیم. کاربران غیرمرتبط ، می تواند هزینه سنگینی برروی سایت متحمل شوند برای مثال اگر یک کاربری که قصد خرید یک لپ تاپ را دارد ولی به اشتباه( که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد) وارد سایت فروشگاه اینترنتی کیف گردد، سریعا آن را ترک کرده و این زمان کم ماندن کاربر، می تواند از نظر گوگل آسیب جدی به رتبه سایت وارد کند. این یکی از اشتباهات طراحی سایت است. اشتباه فقط در کدنویسی نیست، نشناختن کاربران و بازار هدف ، خسارات جبران ناپذیری به رتبه سایت وارد می کند.

قابلیت استفاده وب سایت برای کاربران مساله ای است که مالکان وب سایت ها به دنبال آن هستند. می توانید از تست قابلیت استفاده وب سایت استفاده کنید تا میزان کارایی و اثربخشی سایت خود را متوجه شوید. هرچه قابلیت استفاده سایت شما بیشتر و بهتر باشد، میزان رضایت کاربران نیز افزایش پیدا می کند و باعث می شود افزایش فروش محصولات و خدماتتان می شود. ما در این مقاله قصد داریم که چند تا از اشتباهات طراحی سایت را بیشتر مرتبط با قابلیت استفاده نه طرز و روش کدنویسی است را بیان کنیم که شما طراح باید از آن ها دوری کنید و همچنین برطرف نمایید.

اشتباهات طراحی سایت که باید برطرفشان کنید

1. محیط کلیک خور کوچک

یکی از رایج ترین اشتباهات طراحی سایت که متاسفانه طراحان به آن توجه کمتری می کنند، محیط و المان های کلیکی هستند که آن را خیلی کوچک و ریز طراحی می کنند. بعضی اوقات ما در تعدادی از سایت ها، شاهد هاپیرلینک های زیادی هستیم. کوچک تر کردن این هایپرلینک و نزدیک قرار دادن آن ها به یکدیگر علاوه براینکه می تواند تاثیر منفی برروی ظاهر داشته باشد، باعث سردرگمی و اذیت کاربران نیز می گردد. راحت کلیک کردن هایپرلینک ها، در طراحی سایت رسپانسیو اهمیت زیادی دارد چونکه در صفحات کوچک تبلت و موبایل، تمامی اندازه المان ها به تناسب کوچک می شوند و در از این رو باید آن ها به گونه ای ایجاد کنید که علاوه بر نمایش بهتر و خوانا بودن آن، امکان استفاده را نیز داشته باشند. از این رو هرچه لینک ها بزرگ تر و با فاصله مناسبی از هم قرار گرفته باشند، قابلیت استفاده از آن ها بیشتر خواهد بود.

متاسفانه بارها در خصوص چنین اشتباهات طراحی سایت، بارها تذکر داده شده است اما هنوز هم شاهد انجام آن ها هستیم.

2. محتوایی که اسکن و خواند آن ها سخت است

یکی از دیگر اشتباهات طراحی سایت، ناخوانا بودن و سخت بودن اسکن متن ها است. در واقع یکی از جنبه های مهمی است که طراحان سایت توجه زیادی به آن می کنند. اگر خواندن یا اسکن کردن محتوای سایت سخت باشد، کاربر نمی توانند به خوبی با هدف سایت شما ارتباط با قرار کنند. برای دوری از این مساله بهتر است که به نکات زیر توجه کنید:

مجزا کردن محتوا در بخش های مختلف

استفاده از فونت های قابل خوانا

به کاربردن تضاد رنگی

استفاده از عکس های با کیفیت و متناسب با متن

استفاده از کردن از عناوین جذاب و با اندازه و فونت مناسب

3. کپی کردن عنوان ها

متاسفانه بعضی اوقات، تعدادی از طراحان از یک عنوان برای تمامی صفحات استفاده می کنند. این مساله علاوه براینکه می تواند برروی سئو تاثیر منفی داشته باشید، قابلیت استفاده را کاهش می دهد چون کاربران نمی توانند متوجه شوند که موضوع هر صفحه چه چیزی می باشد. در واقع مهمترین عاملی که می تواند تمایزی بین صفحات ایجاد کند، عناوین هستند. حال اگر شما از یک عنوان برای همه استفاده کنید که به نظر میرسد، تمامی صفحات کپی شده یکدیگر هستند. این مساله علاوه براینکه می تواند یکی از اشتباهات طراحی سایت، از اشتباهات سئو وبهینه سازی سایت نیز تلقی گردد.

4. نبود گزینه های جستجو

بارها در خصوص اهمیت قرار دادن گزینه های جستجو در سایت، صحبت شده است. کاربران امروزه ترجیح می دهند که بجای پیمایش کل سایت، از قابلیت جستجو استفاده کنند. این ابزار برای افرادی که می دانند دقیقا به دنبال چه چیزی هستند، کاملا مفید و کاربردی خواهد بود. فرقی نمی کند که موضوع وب سایت شما چه چیزی است، قرار دادن باکس جستجو به صورت حرفه ای مهمترین المان است که باید در طراحی سایت قرار گیرد.

متاسفانه ما در اینجا شاهد دو تا از دیگر رایج ترین اشتباهات طراحی سایت هستیم: یکی قرار ندادن باکس جستجو و دیگری اینکه باکس جستجو وجود دارد اما حرفه ای نباشد و درواقع کاربر به درستی نمی تواند با آن فعالیت خود را انجام دهد. بهتراست که برنامه نویسی باکس های جستجو به صورت بهینه و براساس عناوین محصولات و مطالب تهیه شود تا شانس دیده شدن همه محتواها برای کاربر را افزایش دهد.

5. هیچ راه ارتباطی بین کاربر و مدیر وجود ندارد

یکی از بدترین اشتباهات طراحی سایت، قرار ندادن هیچگونه راه ارتباطی بیان اعضا و مدیران می باشد یا اینکه آن ها را در مکان نامناسبی قرار دهیم. راه های ارتباطی شامل نمایش آدرس، تلفن، امکان گفتگوی آنلاین و زنده و فرم تماس با ما می باشد.

در طراحی سایت، خدمات ارتباط با مشتری به معنای این است که شما راهی را تعیین کنید که سریع بتوانید به درخواست وسوالات مشتریان خود پاسخ دهید. متاسفانه بعضی ازسایت ها در فرم تماس با ما، اطلاعات غیرضروری را می پرسند و پرکردن آن ها را الزامی می دانند. کاربر اگر بداند که مجبور باشد اطلاعات شخصی خود را وارد کند نه تنها سایت را ترک خواهد کرد بلکه این حس به او دست می دهد که حریم شخصی آن حفظ نمی شود. از تکنیک هایی استفاده کنید که از ورود ایمیل های اسپم جلوگیری به عمل بیاورد.

همانطور که مشاهده کردید، شما باید از این اشتباهات طراحی سایت دوری کنید و سعی کنید آن ها سریعا رفع نمایید.