صفحه FAQ در طراحی سایت فراموش نشود

طراحی سایت بدون صفحه FAQ یا پرسش و پاسخ هیچ ارزشی ندارد. نکاتی که شما باید در صفحه FAQ در نظر بگیرید در این مقاله اموزش طراحی سایت در نظر بگیرید.

امروزه طراحی سایت برای فروشگاه ها بیشتر از سایر خدمات طرفدار بیشتری پیدا کرده است. هدف اصلی هر فروشگاه و شرکت در طراحی سایت علاوه بر معرفی کسب وکار خود در دنیای اینترنت، جذب مشتریان بیشتر می شود.

اگر بخواهیم کاربران ورودی را به چند دسته تقسیم کنیم، یک دسته فقط برای پیدا کردن محتوا و مطالب آموزشی مفید و یا اطلاع از آخرین محصولات ورودی و تولید شده، وارد سایت شما می شوند و هدف آن ها به هیچ وجه خرید کالا نمی باشد اما دسته دوم که به دنبال خرید محصولی هستند، وارد سایت می شوند. این افراد خریداران واقعی هستند و لازم است که در طراحی سایت تمرکز ویژه ای بر روی این افراد شود.

خریداران واقعی قبل از اقدام به هرعمل و تراکنشی، علاقه دارند که بیشتر در خصوص کالا یا خدمات سایت فروشگاهی که از آن قصد خرید دارند را بدانند، برای همین به دنبال راهی برای ارتباط با فروشگاه هستند یا صفحه ای که بتوانند جواب سوالات خود را در آن پیدا کنند. در اینجا بود که صفحه FAQ یا همان صفحه پرسش و پاسخ مطرح گردید.

اما صفحه FAQ یا پرسش وپاسخ در طراحی سایت چیست؟

به صورت خیلی خلاصه و در یک جمله اگر بخواهیم این صفحه را تعریف کنیم، می توانیم بگوییم صفحه FAQ، صفحه ای است شامل تمامی سوالات کاربران در خصوص محصولات و خدمات و سیاست های شرکت و فروشگاه برای فروش به همراه پاسخ می باشد. پاسخ این سوالات توسط خود مدیر سایت داده می شود و دارای بخشی است که کاربران می توانند سوالات و ابهامات خود را بیان کنند تا توسط مدیر جواب داده شود.

درطراحی سایت ایرانی به صفحه FAQ، صفحه پرسش و پاسخ گفته می شود.

تفاوت صفحه FAQ( پرسش و پاسخ) با  صفحه درباره ما درطراحی سایت چیست؟

بعضی از کاربران و طراحان سایت فکر می کنند که این ماهیت این دو صفحه یکسان است، اما در واقع اینطور نیست و به طور می توان هدف آن ها نیز حتی با هم کاملا متفاوت است.

در صفحه درباره ما، مدیر شرکت یا فروشگاه در خصوص شرکت یا فروشگاه خود صحبت می کند. آنها چه کسی هستند، هدفشان چیست و چگونگی تشکیل از مواردی است که در این صفحه بیان می شود بعد اینکه ماهیت این صفحه به صورت سوالی نمی باشد بلکه شامل یک متنی است که در خصوص فقط خود شرکت صحبت می شود.

اما در صفحه FAQ، ماهیت و طراحی آن به صورت سوال است شامل سوالاتی است که توسط مدیر به آن ها پاسخ داده شده است. این سوالات می تواند تمامی حوزه ها اعم از محصولات، چگونگی خرید، خدمات پس از فروش، چگونگی ارسال محصول و هر سوالات متداولی که کاربران ممکن است در ذهن خود داشته باشد در این صفحه پرسش و پاسخ قرار داده شده است. همچنین بخشی هم وجود دارد که کاربران می توانند سوالات دیگری را بپرسند تا به آن ها پاسخ داده شود.

چه موارد باید در صفحه FAQ( پرسش و پاسخ) قرار داده شود؟

طراحی سایت بدون صفحه FAQ کامل نیست، این نظر ما نیست بلکه نظر و عقیده بسیاری از طراحان سایت و صاحب نظران این حوزه می باشد. چونکه این صفحه  می تواند بهترین راه برای متقاعد کردن مشتری باشد تا به او اعلام کنیم تصمیمی که برای خرید شرکت گرفتید کاملا درست و قابل اعتماد است، البته اگر به درستی و خوبی طراحی شود.

در ادامه این مقاله آموزشی طراحی سایت، می خواهیم به شما بگوییم که چه مواردی را باید در صفحه پرسش و پاسخ (FAQ) در نظر بگیریم یا به عبارتی دیگر سوالات با جوابی که باید در این صفحه قرار دهید، چیست؟

نکات مهم کاربردی در FAQ برای طراحی سایت

1.رتبه سایت یا محصولات شما چند است؟

یکی از مهمترین نکات در خرید نهایی کاربر، جذب اعتماد او می باشد. اگر کاربر و مشتری نتواند به سایت شما اعتماد کند، به هیچ وجه از سایت شما خرید نخواهند کرد. برای همین تمایل دارد که از رتبه سایت شما مطلع شود. مسلما بیشتر مشتریان برای جستجو مصحول مورد نیاز خود، از کلمه کلیدی مرتبط با آن استفاده می کنند. اگر شما در طراحی سایت خود اصول سئو را رعایت کرده باشید و سایت شما در آن کلمه کلیدی در رتبه اول قرار گیرد، اعتماد مشتری خود به خود جلب می شود.

به هر حال بهتر است که در خصوص رتبه سایت خود، مدارک و جوازهایی را که برای فروشگاه دریافت کرده اید را بیان کنید، تا بتوانید اعتماد کاربر را جلب کنید. همچنین می توانید مقدار رتبه و کیفیت محصولاتی که توسط مشتریان یا دیگر کمپانی ها مورد تایید قرار گرفته است را بیان کنید.

2.چگونه می توانم با شما در ارتباط باشم؟

هنوز هستند بسیاری از مشتریانی که ترجیح می دهند صفحه FAQ را برای پیدا کردن راه های تماس بجای صفحه "ارتباط با ما" بخوانند. پس توصیه می شود که تمامی اطلاعات تماس مانند شماره تلفن، ایمیل و آدرس را به طور کامل قرار دهید. همچنین بهتر است که ساعات تماس را بیان کنید تا مشتریان بدانند که در چه زمانی می توانند بهترین پاسخ را دریافت کنند.

3.روش های پرداخت محصولات چگونه است؟

اکثر مشتریان از روش های مختلفی برای پرداخت وجه محصولات استفاده می کنند. اول از همه توصیه می شود که تمامی روش های پرداخت در صفحه FAQ در طراحی سایت فروشگاهی خود قرار دهید.

به حال بهتر است که در این صفحه کاملا نوع روش های پرداختی را که پشتیبانی می کنید، بیان کنید.

4.آیا باید برای خدمات یا محصولی هزینه اضافی بپردازم؟

پول همیشه دغدغه اصلی هر مشتری می باشد پس خیلی مهم است که شما هزینه های اضافی مربوط به خدمات و محصولاتی را که باید پرداخت شود را بیان کنید. برای مثال می توانید بیان کنید که خدمات ارسال کالا به چه صورت انجام می شود. آیا ارسال به همه نقاط رایگان است یا ارسال رایگان محدوده خاصی را شامل می شود؟

5.زمان و روش ارسال کالا چگونه است؟

روش ارسال کالا همیشه یکی از دغدغه های مشتریان در هنگام خرید مصحولات است. آن ها تمایل دارند که بدانند بعد از خرید نهایی کالا، چه مقدار زمان باید منتظر رسیدن کالا باشند یا اینکه کالای آن ها چگونه برایشان ارسال می شود. البته شما در طراحی سایت می توانید، گزینه های روش ارسال کالا برای مشتری تعیین کنید.

6.زمینه کاری شما چیست؟

مشتریان تمایل دارند در خصوص زمینه کاری فروشگاه و محصولات و خدمات دیگری که به فروش می رسانند، بدانند. این صفحه بهترین مکان است که شما می توانید در مورد آن صحبت کنید و به صفحات مرتبط دیگر لینک بدهید.

7.چند سال تجربه کاری دارید؟

مشتریان اغلب تمایل دارند که بدانند شما چند سال درحوزه کاری خود تجربه کاری دارید. داشتن تجربه کاری بالاتر باعث حس اعتماد بیشتری در آن ها می شود. توصیه می شود که به صورت خلاصه در تجربه کاری خود و جوایزی را که دریافت کرده اید، صحبت کنید.

8.مرجوع یا تغییر کالا امکان پذیر است؟

مهمترین سوالی است که درصفحه FAQ می باشد. اکثر کاربران به دنبال این هستند که اگر محصولی را اینترنتی خریداری نموده و بعد مورد پسند آن ها نباشد، راهی برای مرجوع یاتعویض آن وجود دارد یا خیر.

در این صفحه به راحتی می توانید شرایط تعویض یا مرجوع کردن کالا را بیان کنید.

9.خرید ناموفق یا خطا در فرآیند خرید

متاسفانه بعضی از اوقات مشاهده شده است که خطایی در هنگام خرید پیش می آید که این خطا ممکن است از طرف سرور یا سایت و اینترنت کاربر شود. در این موقع کاربر نمی داند که آیا خریداو قطعی شده است یا خیر با توجه به این پول از حساب او کسر گردیده است.

در این صفحه می توانید بیان کنید که در صورت داشتن خرید ناموفق، اگر پول تا 48 ساعت به حساب شما بازگردانده نشد با داشتن شماره فاکتور و پیگیری با فروشگاه تماس بگیرید.

برای همین قبل از طراحی سایت باید هماهنگی های لازم برای این مورد با بانک عامل انجام دهید.

10.چگونه می توانم سفارش خود را کنسل کنم؟

بعضی از مشتریان بعد از خرید، از کالایی که خریده اند پشیمان شده اند ( البته هنوز کالا به دست شان نرسیده و سفارش آن ها تازه ثبت شده است) و می خواهند آن را کنسل کنند. در این جا دو تا احتمال وجود دارد: آنها هنوز هزینه خود را پرداخت نکرده اند یا هزینه پرداخت شده اما بعد از خرید خود پشیمان شده اند. شما باید هر دو احتمال را در نظر بگیرید و برای آن پاسخ مناسبی را در نظر بگیرید و توضیح دهید.

پس خیلی مهم است که قبل از طراحی سایت، استراتژی های فروش و خدمات خود را تعیین کنید و برای هر مشکل و سوالی که توسط کاربر پرسیده می شود، پاسخ مناسبی داشته باشید.