5 ابزار کاربردی ایجاد فرم در طراحی سایت

تولید فرم در طراحی سایت نقش موثری در جذب کاربر دارد. چگونگی تولید فرم و ابزارهای تولید آن در این مقاله آموزشی معرفی شده است.

طراحی سایت

در طراحی سایت، ایجاد فرم یکی از کامپوننت های اصلی  است که بر رابط کاربری تاثیر فراوانی دارد. با استفاده از زبان HTML5 امروزه این امکان وجود دارد که بتوانیم فرم های زیباتر و قابلیت های بیشتری را ایجاد کنیم. در واقع می توان گفت که پیشرفت HTML و CSS در طراحی سایت امکان تولید نمونه های طراحی بسیار زیبا و قابل انعطاف زیادی را ایجاد کرده است.

در این مقاله ما قصد داریم که 5 ابزار کاربردی را که به طراح کمک می کند تا بتواند فرم های زیباتری ایجاد نماید را معرفی نماییم. البته این 5 ابزار در طراحی سایت هم استفاده می شوند و یکی از المان هایی که دارند، برای تولید فرم می باشد.

5 ابزار کاربردی برای تولید فرم در طراحی سایت

1.فریم ورک بوت استرپ

هرکسی در طراحی سایت رسپانسیو فعالیت می کند، حتما فریم ورک بوت استرپ را می شناسد. همانطور که می دانید بوت استرپ یکی از از محبوب ترین فریم ورک در طراحی سایت می باشد. مزیت اصلی بوت استرپ این است که نیازی به کد نویسی در CSS ندارد و فقط کافی است که کلاس ها را در HTML تعریف کنید.

برای تولید فرم کد HTML آن به صورت زیر نوشته می شود:

<form class=”form-horizontal” role=”form”>

همانطور که مشاهده می کنید فقط کافی است که نام کلاس مربوط به المان خاص را بنویسید و بعد این المان به صورت خودکار، دستورات CSS را می گیرد و اجرا می کند.

دستورات برای فرم در بوت استرپ زیاد است. شما می توانید فرم خود را به صورت مربعی یا گرد انتخاب کنید یا حتی برای لیبل های فرم از دستورات CSS خاصی استفاده کنید.

2.فریم ورک Foundation

با استفاده از این فریم ورک می توان فرم های بسیار زیبایی طراحی کرد. با استفاده از تکنیک های مشابهی که در بوت استرپ وجود دارد، فرم ایجاد شده بسیار پیشرفته تر می باشند که یکی از نکات طراحی سایت این است که بتوانیم آن را حرفه ای تر نمایش بدهیم. البته فرم های تولید شده با استفاده از این فریم ورک خیلی مورد پشتیبانی مانند بوت استرپ قرار ندارند اما دارای مزیت های مخصوص به خود می باشد.

دستورات جاوااسکریپت در این فریم ورک به شما این اجازه را می دهد که بتوانید المان های فرم اختصاصی خود را ایجاد کنید. با استفاده از این فریم ورک، به راحتی می توانید طراحی سایت اختصاصی خود را انجام دهید.

3.فریم ورک 52

نخستین فریم ورک HTML5 است که به خاطر دلایل زیادی، محبوبیت فراوانی بین طراحان سایت دارد. البته قالب های فرمی که در این فرم ورک استفاده می شوند خیلی حرفه ای نمی باشند و کاملا ساده می باشند. اگر قبلا از فریم ورک 52 برای طراحی سایت استفاده کرده اید، قابلیت های آن را به خوبی می شناسید. هرچند ممکن است ساده تر از بقیه باشد اما در نسخه نهایی هیچ تفاوتی نخواهد داشت.

4.فریم ورک CSSFormalize

Formalize یک فریم ورک CSS است که به طراحان، امکان تولید فرم منطبق برتمامی مرورگرها را می دهد. البته برای تولید این فرم ها باید از کتابخانه ها و دستورات جاوااسکریپت استفاده کنید.

فریم ورک Formalize بهترین انتخاب در طراحی سایت است و آن هم برای طراحانی که می خواهند فرم ها و به طور کلی سایت ها در تمامی مرورگرها به خوبی نشان داده شود.

5.ابزار تولید فرم Jetform

جتفرم یک ابزار تولید فرم WYSIWYG مبتنی بر وب است. خصوصیات drag and drop در تولید فرم، آن را به یکی از محبوب ترین ابزارهای تولید فرم در طراحی سایت کرده است و مخصوصا برای کسانی که به دنبال طراحی سریع و آسان سایت هستند، خیلی مفید می باشد. جت فرم علاوه برامکان تولید فرم و یکپارچه سازی آن ها، امکان دوباره هدایت کردن ایمیل به کاربران را می دهد.