چهارسوالی که باید قبل از شروع پروژه ساخت سایت از مشتری پرسید

برای اینکه یک سایت متناسب با نیازهای مشتری خود ایجاد نمایید، لازم است که در جلسه اول سوالهای اساسی را بپرسید.در این مقاله چهار سوال اساسی قبل از ساخت سایت را بیان می کنیم.

در پروژه های طراحی سایت نیز مسئولیت طراح رابط کاربری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. هدف آن ها، ایجاد یک رابط و جریان کاری راحت است که کاربر به بتواند سریعا بتواند با سایت ارتباط بر قرار کند. هدف هر سایتی که طراحی می شود، این است تا بتواند نیاز هر کاربری را در فضای اینترنت و مجازی رفع نماید. پس خیلی مهم است که بتوانید اطلاعات و نحوه پیمایش در آن را ساده و قابل فهم نگه دارید. در ادامه مقاله، ما قصد داریم تا 4 سوالی را که باید قبل از شروع پروژه ساخت ساخت خود از مشتری به منظور درک هدف و نیازمندی او بپرسید را بیان کنیم.

4 سوال قبل از شروع پروژه ساخت سایت

1. شناخت مشتری و درک هدف او

مانند تکنیک فروش، این مرحله جز اولین مرحله ها و در واقع مهمترین آن قبل از شروع به کار می باشد. داشتن درک و شناخت صحیحی از کاربران و هدف آن ها به شما در طرح ریزی اولیه کمک بسیاری خواهد کرد. بیشتر موقع، دریافت این مساله در جلسات نخست خیلی سخت است. برای اینکه بتوانید سریعا این جواب این مسائل را بیابید و کار خود را شروع کنید، باید از قبل تمامی سوالات و مواردی را که برای این مرحله لازم است، برتوجه به نوع شغل مشتری خود، بنویسید. حتی می توانید از یک فرد با تجربه در این خصوص نیز کمک بگیرید.

اما چندین نکته است که باید در نظر داشته باشید:

  • مطمئن باشید که اولویت های را به خوبی درک کرده اید. حتی خودتان با توجه به تجربه می توانید چند اولویت به مشتری خود بیان کنید.
  • محصولات فروش مشتری خود را بشناسید و سعی کنید با کمک او، بازار هدفش را به درستی تعیین کنید.
  • هر عنصر که از نظر شما شاید بی اهمیت باشد ولی از نظر کاربر دارای اهمیت است را توجه کنید.

2. ارزیابی محصولات برای فروش

در هنگامی که شروع به طراحی وب سایت مشتری خود کردید، باید در خصوص محصولات کاربر مانند اجزای تشکیل دهنده آن، نوع فروش، بازار هدف و غیره اطلاعاتی نیز کسب کنید. در واقع این اطلاعات است که باعث ورود کاربران به سایت می شود و از درست بودن تمامی آن ها باید اطمینان حاصل نمایید. همچنین باید پیدا کنید که کاربران از چه عبارتهایی برای جستجوی آن ها در گوگل استفاده می کنند و در مکان طراحی خود، از تگ های ویژه ای استفاده کنید.

3. مهمترین عامل موفقیت پروژه

با هر پروژه ای که برخورد نمایید، اولین مساله درک نیازهای داخلی آن ها می باشد. چندین معیارها و مساله وجود دارد که باید به آن ها توجه ویژه کنید:

  • سفارشات و چگونگی تنظیم آن ها برای فروش
  • نوع هویت برای محصولات و سایت
  • مواردی که باعث تحریک کاربران در خرید می شود

و نمونه های دیگر از نیازهایی هستند که برای درک نیازهای داخلی استفاده می شود. داشتن ایده می تواند به شما در فروش و جذب کاربران جدید و بیشتر کمک کند. درک اینها همچنین به شما در تعیین اولویت های اولیه سایت نیز کمک خواهد کرد.

4. طراح باید در پروژه کاملا درگیر باشد

طراح شخصی است که باید از اول پروژه تا انتهای آن درگیر باشد. منظور از اول پروژه یعنی از تصمیمات شرکت را کاملا بداند، البته تصمیماتی که در زمینه اهداف سایت است. برای مثال مدیری قصد دارد که نوع تخفیف ویژه در سایت خود ایجاد کند، پس اول از همه باید طراح را در جریان این امور قرار دهد تا او بتواند با توجه به شرایط سایت، امکان آن را ایجاد کند. پس طراح نیاز است که از هرگونه تصمیم و تغییرات آن ها در طول پروژه آگاه باشد.