تاثیر UX بر سئو چیست؟

تجربه کاربری یا UX چیست؟ فرایند تعامل کاربر با محصول و یا خدمات است که موجب رضایت پذیری و دسترس پذیری محصول می شود.

آیا تا به حال به تاثیر UX بر سئو فکر کرده اید؟ امروزه موتورهای جستجو از عوامل مبتنی بر داده استفاده می کنند تا تشخیص بدهند که آیا وب سایت شما با جستجوهای خاص ارتباط دارد. بهینه سازی موتورهای جستجو سئو از پانزده سال پیش تا کنون تغییرات چشمگیری داشته است. در ادامه این دانشنامه که سایت کار برای شما در نظر گرفته، نشان خواهیم داد که UX چه تاثیری در سئو دارد.

کوتاه از سئو بگوییم.

تاثیر UX بر سئو در راستای پیشرفت سایت موضوعی است که باید به صورت مفصل مورد بررسی قرار بگیرد. از این رو ابتدا قدری درباره سئو و عوامل بهینه سازی سایت گقتگو خواهیم کرد. در ابتدای ورود سئو‌ به صحنه اینترنت مدیران سایت ها تصمیم گرفتند که از آن برای ارتقای سایت خود بهره ببرند. استفاده از کلمات کلیدی راهی بود که آن ها برای رتبه بندی سایت خود در آن قدم نهادند. اما شاید به روشی اشتباه و‌ با پر کردن کلمات کلیدی، این شیوه را در پی گرفتند. بنابراین این امر به تحریف و انحراف کشیده شد و باعث شد که فضای اینترنت به جای داشتن سایت های معتبر و مرتبط، شاهد هرزنامه هایی نامطلوب و نادرست باشد. در این راستا، موتورهای جستجو دست به کار شدند و الگوریتم ها را به روز رسانی کردند. با این کار نحوه رتبه بندی سایت ها را تغییر دادند. امروزه روشهای متعدد دیگری با سطوح اهمیت متفاوت، برای رتبه بندی سایت ها طراحی شده اند‌. هر کدام از این عوامل می توانند سطح کیفی سایت ها را برای کاربران واقعی بالا ببرد. پس این نکته را همیشه به یاد داشته باشید که استفاده از کلمات کلیدی و بک‌لینک ها شاید مهم باشند اما بخش کوچکی از معمای پیشرفت و صعود سایت به حساب می آیند. امروزه بر روی ارتباط وب سایت شما و کاربران بیشتر کار می شود. تاثیر UX در این جا پا به میدان می گذارد و پیشرفت سایت ها را در خود جا می دهد.

تجربه کاربری یا UX چیست؟

در ادامه این مقاله که در مورد تاثیر UX بر سئو به نگارش در آمده است، تجربه کاربری را به وضوح مورد بررسی قرار خواهیم داد. UX یا همان تجربه کاربری تعامل کاربران با یک رابط سایت و نحوه درک آن است. هدف اصلی آن به وجود آوردن یک تجربه وب کاربر محور است که بر پایه نقاط گیج کننده اعمال می شود. UX باید به گونه ای طراحی شود که کاربران را در راه رسیدن به آن چه که به دنبال آن هستند، کمک کند. این امر باعث جذب کاربران خواهد شد و در نتیجه بر روی رتبه بندی سایت در گوگل تاثیر بسزایی خواهد داشت. این نکته را در نظر داشته باشید که راضی کردن کاربران در نتیجه عملکرد مناسب سایت، با رضایت گوگل مصادف خواهد شد‌. در نتیجه برند شما در رتبه بندی درست قرار می گیرد.

مهمترین معیارهای تعامل کاربران و تاثیر UX بر سئو چه مواردی هستند؟

در این مقاله مهم‌ترین معیارهای تاثیر UX بر سئو را مورد بررسی قرار می دهیم هرچند انواع متعددی از این معیارها وجود دارند‌ اما تاکید ما بر روی مواردی است که بیشترین تاثیر را بر رتبه بندی سایت خواهند داشت. از طریق این معیارها شما متوجه خواهید شد که سایت شما تا چه حد کاربران را درگیر می کند. همچنین مشخص می شود که ارتباط سایت شما را عبارت های جستجو تا چه میزان است.

تاثیر UX بر سئو از طریق معیار نرخ پرش

نرخ پرش در سایت، به این معنی است که کاربران پس از ورود به سایت شما و به محض دیدن صفحه اول، آن را ترک کرده و ادامه ندهند. این صفحه می تواند صفحه فرود شما باشد. اگر نرخ پرش سایت شما بالا باشد نشان دهنده این است که کاربران با دیدن سایت شما و محتوای آن به خواسته مورد نرسیده اند و پس از بازدید صفحه اول آن را ترک کرده اند. پس در این جا تاثیر UX بر سئو را متوجه می شوید. چرا که نرخ پرش از معیارهای UX است. طراحی ضعیف سایت، طراحی UX  گیج کننده، محتوای نامربوط و بی کیفیت، قالب بندی ضعیف و سرعت پایین سایت می تواند این نتیجه را در بر داشته باشد. نرخ پرش معیاری است که گوکل تاکید زیادی بر آن دارد چرا که ارتباط زیادی با تعامل سایت شما دارد. پس شما باید گام های بلندی برای کاهش نرخ پرش سایت خود بردارید.

زمان ماندگاری کاربران در صفحه

معیار دوم موتورهای جستجو مدت زمانی است که کاربران در سایت می گذرانند که به آن « زمان اقامت» نیز می گویند. ماندن کاربران در سایت شما می تواند از نظر موتورهای جستجو میزان مشارکت آن ها با سایت باشد و از اهمیت بسزایی برخوردار است. مدت زمان ماندن آن ها در سایت هر چقدر که بیشتر باشد، جذاب بودن محتوا را نشان می دهد. اما نماندن کاربران در سایت نیز نتیجه ای برعکس دارد. در هر دو صورت رتبه شما بر این اساس تنظیم خواهد شد. برای بالا بردن زمان توقف کاربران و در واقع افزایش تاثیر UX بر سئو، باید بر روی محتوای روشن فکرانه و مرتبط و جذاب تمرکز کنید و شاهد تاثیر آن بر تعامل کاربران باشید‌.

طراحی UX برای افزایش تمرکز کاربران

حال که تاثیر UX بر سئو را بررسی کردیم و از اهمیت آن آگاهی پیدا کردیم، باید برای بهبود آن نیز قدم هایی برداریم. طراحی UX به میزان زیادی تاثیرگذار است. برای این کار اقداماتی را باید انجام دهید که در ادامه بیان خواهیم نمود.

زمان بارگذاری و سرعت صفحه در طراحی UX

همیشه این را در نظر داشته باشید که انتظار در وب سایت بدترین و آزاردهنده ترین تجربه برای کاربران است. در این جا ثانیه ها عمل خواهند کرد. در واقع کاربران با دیدن عملکرد سایت، هر ثانیه امکان دارد آن را ترک کنند. نکات مورد کنترل را در سرعت سایت در نظر بگیرید و روی آن کار کنید‌. شما باید این قدر روی بهینه سازی سایت خود کار کنید که حتی سرعت پایین اینترنت کاربران نیز نتواند آن ها را مجاب به ترک سایت شما کند. در واقع جذابیت شما آن ها را نگه خواهد داشت. سرعت کلی سایت شما باید همیشه تحت کنترل باشد‌.

بارگذاری در موبایل

تاثیر UX بر سئو در گروی عوامل مهمی بود که در این دانشنامه مورد بررسی قرار گرفت. همه می دانیم که امروزه بیشتر از پنجاه درصد ترافیک حضور در وب سایت ها از طریق گوشی های موبایل انجام می شود‌. از این رو بارگذاری سایت ها در موبایل می تواند عامل بسیار مهمی باشد. در واقع عدم این عملکرد از همان ابتدای کار پنجاه درصد کاربران شما را از بین می برد. این فاکتور به شدن از سوی گوگل حائز اهمیت است. عدم این فاکتور تعامل کاربران را به شدت کاهش می دهد.

ایجاد یک ساختار URL کاربرپسند

این ساختار را می توانیم‌ بخش بسیار مهمی از استراتژی تجربه کاربران به حساب بیاوریم. اطلاع رسانی از این طریق بسیار راحت تر صورت می گیرد. URL ها نباید برای کاربران گیج کننده باشد. وجود کلمات کلیدی در این ساختار مهم است. همچنین باید ساختاری تمیز و منسجم برای کاربران طراحی کنید و کاملا قابل درک باشد.

سخن پایانی

تاثیر UX بر سئو را می توانیم از عوامل بسیار مهم در بهینه سازی سایت و رتبه بندی سایت به حساب بیاوریم. اهمیت این موضوع، سایت کار را بر آن داشت که برای آگاهی شما عزیزان قدم در این مسیر بگذاریم و این دانشنامه را به رشته تحریر در آوریم و در اختیار شما قرار دهیم.