10 نکته قبل از راه اندازی شرکت طراحی سایت

راه اندازی شرکت طراحی سایت علاوه بر نیازمند بودن به داشتن تیم متخصص، باید نکاتی را مانند تسلط بر فروش، دانش مهارت مدیریتی و غیره را نیز داشته باشد.

شرکت طراحی سایت

راه اندازی شرکت طراحی سایت در نگاه اول شاید خیلی ساده به نظر بیاید. ممکن است که فکر کنید که شما نیاز به یک طراح، برنامه نویس و بازاریاب دارید و بعد شروع کنید به کدنویسی و طراحی سایت و تمام. در واقع اگر به همین راحتی بود، امروزه ما الان تعدادی زیادی شرکت طراحی سایت در کشور داشتیم، هر چند الان که تعداد این شرکت ها هم زیاد می باشند ولی بیشتر آن ها بعد از یک سال، شرکت خود را بسته و به سراغ کار دیگری می روند.

متاسفانه بسیاری از افرادی که به صورت فریلنسر فعالیت می کردند، بعد از مدتی به فکر راه اندازی یک شرکت طراحی سایت می افتند و با چند تا از دوستان خود که هیچکدام تجربه ای کافی در این زمینه را ندارند، شرکت را راه اندازی می کنند.

طراحی سایت، فقط ساخت صفحات و تحویل آن به مشتری نمی باشد. به غیر از بازاریابی، مشکلاتی مانند امنیت، درست کار کردن تمامی فعالیت مانند خرید آنلاین، سرعت بارگذاری سایت و غیره از تمامی مسائلی هستند که هر مدیر شرکت طراحی سایت باید به آن ها توجه ویژه ای داشته است و از این رو بعضی از فریلنسرها و افراد ترجیح می دهند که تا آخر عمر به همان صورت دورکاری یا کارمندی کار خود را ادامه دهند تا اینکه بخواهند برای خود یک شرکت طراحی سایت راه اندازی کرده و خود را در بین مشکلات قراربدهند.

البته ما قصد نداریم که بیان کنیم اصلا به فکر راه اندازی شرکت طراحی سایت نباشید. به هر حال این هم یک نوع کسب و کار است و سختی های خاص خودش را دارد. در واقع دراین مقاله آموزش طراحی وب سایت ، برای فریلنسرها قصد داریم نکاتی را بیان کنیم قبل از راه اندازی شرکت آن ها را در نظر بگیرند.

نکات راه اندازی شرکت طراحی سایت

1. طراحی وب سایت همانند یک کالا است

یک فرد، کالایی را خریداری می کند که علاوه بر داشتن کیفیت خوب،قیمت مناسب تری نسبت به بقیه داشته باشد. در حقیقت امروزه مردم سعی می کنند که از مکانی خرید روزانه خود را انجام دهند که اجناس آن نسبت به بقیه با تخفیف بیشتری ارائه می شود. طراحی سایت هم مانند یک کالا است. مشتریان سعی می کنند، شرکت طراحی سایت را انتخاب کنند که علاوه بر داشتن نمونه کارهای مناسب و قوی، قیمت خدمات آن نسبت به بقیه مناسب است. پس اولین مساله ای که باید روی آن تمرکز داشته باشید، کیفیت و قیمت است. البته به صورتی که نباشد که کیفیت کارهای خود را فدای قیمت پایینتر نمایید.

2. فروش مهارتی است که باید به آن تسلط داشته باشید

اینکه چگونه کالا یا خدماتی را بفروشیم، خود نیاز به آموزش های طولانی مدت دارد. چگونه فروختن خود یک مهارتی است که هر کسی ندارد و اگر فکر می کنید که نمی توانید خدمات خود را به کاربران به فروش برسانید یا مهارت آن را ندارید، از راه اندازی شرکت منصرف شوید یا اینکه یک نفر را به عنوان مدیر داخلی یا فروش، مسئول این وظیفه کنید.

3. نیازها را بشناسید

فروش خدمات زمانی اتفاق می افتد که کاربران حس کنند، خدمات شما نیاز آن ها را برطرف می کند. اول از همه نیاز مشتریان برای داشتن سایت را باید خودتان درک کنید تا بتوانید خدمات را بهتر به آن ها به فروش برسانید.

البته اگر مشتری فکر کند که شما قصد فروش محصول و خدماتی را به آن ها دارید، هیچگاه از خدمات شما استفاده نخواهد کرد و این ممکن است که تصویر مثبتی از شرکت طراحی سایت شما در ذهن آن ها ایجاد ننماید. آن ها باید حس کنند که شما قصد رفع نیاز آن ها را دارید.

4. فن بیان را بلد باشید

فن بلد دانش تخصصی است که هر کسی به خوبی نمی تواند آن را اجرا کند. حد اعتدال را رعایت کنید، نه خیلی سرد و خشک رفتار کنید و نه خیلی صمیمانه. اصولا برای اینکار، شرکت طراحی سایت، یک مدیر بازرگانی و فروش برای کسب وکار خود استخدام می کند.

5.بدانید چه چیزی می خواهید به فروش برسانید

مشتریان شما نمی خواهند در خصوص کدنویسی و چگونه نوشته شدن آن چیزی بدانند. آن ها بیشتر به دنبال جذب مشتری برای کسب وکار خود هستند و اینکه بتوانند با استفاده از سایت، فروش خود را بیشتر کنند. اگر خدمات شما نتواند این مساله را برای مشتریان تضمین کند، شرکت طراحی سایت شما عملا هیچ کارایی نخواهد داشت.

6. بزرگترین رقیب شما آن کسی که فکر می کنید

رقیب شما باید خدماتتان باشد که نسبت به بقیه متمایز است یعنی شما باید به دنبال خدمات و محصولاتی باشید که دیگر شرکت ها در انجام آن ضعف دارند یا اینکه کمتربه آن توجه می کنند ولی یکی از اصلی ترین موارد در طراحی است.

7. پیشنهاد خود را ارائه ندهید

ارائه پیشنهاد در جلسه اول امروزه بدترین کاری است که یک شرکت طراحی سایت می تواند آن را انجام دهد. البته همیشه برای خود پیشنهادات مکتوبی را از قبل تهیه کنید اما هیچ گاه آن را در جلسه اول ارائه دهید، اجازه بدهید که اول مشتری خواسته و نیاز خود را مطرح کند و سپس بسته به آن ها یک پیشنهاد را به صورت مکتوب و براساس موارد تایید شده در جلسه قبلی ارائه بدهید. البته این پیشنهاد می تواند در قالب توصیه هایی برای بهبود سایت یا قرارداد باشد.

8. هیچ گاه پرداخت نهایی را پس از اتمام پروژه انجام ندهید

مهمترین مساله قبل از شروع طراحی سایت، دریافت محتواهای مورد نیاز برای قرار دادن در سایت می باشد. بعد از اینکه محتوا را از مشتری دریافت کردید، بهتر است که مبلغی را به عنوان بیعانه از او بگیرید و سپس مابقی هزینه را در اتمام هر فاز پروژه دریافت کنید. هیچگاه قبول نکنید که مشتری هزینه پروژه خود را بعد از اتمام آن به شرکت طراحی سایت بپردازد.

تجربه ثابت کرده است که بیشتر مشتریان، هیچگاه وجه خود را به صورت کامل بعد از اتمام پروژه پرداخت نکرده اند.

9. برنامه ای برای ارتباط با مشتریان خود در نظر بگیرید

همیشه بهترین مشتریان شما می توانند بهترین کانال بازاریابی شرکت طراحی سایت شما باشند. برای همین یک برنامه جداگانه برای نگهداری و جذب آن ها در نظر بگیرید.

10. با شرکت دیگر همکاری داشته باشید

با دیگر شرکت طراحی سایت سعی کنید که یک کانال ارتباطی دوستانه ایجاد کنید. به این صورت می توانید علاوه بر تولید یک پروژه مشترک، میزان مشتری و برندسازی خود را افزایش دهید. همکاری داشتن همیشه به نفع شما است، چونکه باعث به اشتراک گذاشتن تجربیات به یکدیگر می شود.