چرا اندازه آیکون ها اهمیت دارد؟

اندازه آیکون به گونه ای باشد که کاربر بتواند در تمامی اندازه صفحات مختلف مخصوصا موبایل و تبلت بدون بزرگ کردن صفحه اصلی برروی آن کلیک نماید.

در طراحی سایت المان‌های مختلفی به کار گرفته می‌شود و هرکدام اهمیت مخصوص به خود رادارند. بعضی از المان‌ها نسبت به بقیه اهمیت بیشتری دارند و اگر ایرادی در طراحی آن‌ها وجود داشته باشد، کارکرد سایت را کاملاً زیر سؤال خواهد برد. یکی از این المان‌ها، آیکون است که بارها آن‌ها را مشاهده کرده‌اید مانند آیکون شبکه‌های اجتماعی، ورود و ثبت‌نام، ادامه مطلب و غیره.

آیکون ها را به‌نوعی رابط بین صفحات معرفی می‌کنند، پس طراحی مناسب آن‌ها خیلی مهم است به‌طوری‌که کاربر به‌راحتی بتواند با آن‌ها تعامل برقرار کند؛ اما سؤالی که در اینجا همیشه بین طراحان مطرح می‌شود، درباره اندازه آیکون است. چرا این خصوصیت یعنی اندازه آیکون بیشتر از همه موارد اهمیت زیادی دارد؟ این موردی است که ما می‌خواهیم در این مقاله به بررسی آن بپردازیم؛ اما بهتر است قبل از اینکه وارد پاسخ دادن به این بحث شویم، کمی در مورد اهمیت و خصوصیات یک آیکون خوب صحبت کنیم و سپس به بررسی مهم‌ترین ویژگی آن بپردازیم.

مزایای آیکون در سایت

خیلی از طراحان به‌جای استفاده از آیکون، سعی می‌کنند تا از جملات لینک شده استفاده کنند. بلد نبودن طراحی آیکون، آشنا نبودن به اصول آن و ندانستن علت وجود آیکون از مهم‌ترین دلایلی است که طراحان از به‌کارگیری آن طفره می‌روند.

 • شناخت و درک آن‌ها در نگاه اول
 • نیاز نداشتن به ترجمه آن‌ها
 • افزایش زیبایی سایت با افکت‌هایی که در حالت‌های مختلف می‌توان به آن داد.
 • می‌توان مسیر دسترسی کاربران را به قسمت‌های مختلف راحت‌تر و سریع‌تر کرد.
 • فضای صفحه را به‌راحتی می‌توان با آن‌ها مدیریت کرد و اگر در اندازه خوبی طراحی شوند، بیشتر کاربران می‌توانند آن را مشاهده کنند بدون اینکه صفحه را بزرگ کنند.

چه عواملی را باید در طراحی یک آیکون در نظر بگیریم؟

به‌غیراز اندازه آیکون که بحث اصلی ما در این مقاله است، عوامل مختلف دیگری باید در نظر بگیریم که شامل:

 • اندازه و نوع فونت مناسب
 • تناسب داشتن رنگ آن با بدنه اصلی سایت
 • ساده بودن
 • استفاده از متن خیلی کوتاه در داخل آن‌که نیازی به تفسیر و ترجمه توسط کاربران نداشته باشد.
 • از لغات و عبارات سخیف و توهین‌آمیز در آن استفاده نشود.
 • جذاب باشد و به‌نوعی کاربر را تشویق به انجام عملی کند.
 • در مکان مناسب قرار بگیرد و قابل دید باشد.
 • اما چرا باید اندازه آیکون اهمیت دارد؟

  آیکون انواع مختلفی دارند و هرکدام بسته به نوع خودشان دارای اندازه استانداردی هستند برای مثال آیکون شبکه‌های اجتماعی که در بخش فوتر سایت مورداستفاده قرار می‌گیرد، دارای اندازه و چیدمان خاصی هستند که به‌راحتی می‌توانید در هر سایتی مشاهده نمایید ولی ویژگی مشترک همه آن‌ها این است که کاربران به‌راحتی بتوانند در تمامی اندازه مختلف صفحات بر روی آن‌ها کلیک کنند.

  اندازه آیکون زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که شما بخواهید از آن در موبایل یا تبلت خود استفاده کنید. ازآنجاکه انگشت دست اندازه به‌مراتب بزرگ‌تری نسبت به اشاره‌گر ماوس دارد، پس خیلی مهم است که اندازه آیکون و حتی دیگر المان‌ها به‌گونه‌ای باشد که وقتی کاربر بر روی صفحه به‌منظور کلیک اشاره کرد، دقیقه همان آیکون اشاره نشود نه موارد دیگر و همچنین مجبور نباشد که صفحه را برای انجام کار خود بزرگ نماید.

  متأسفانه بارها مشاهده‌شده است که صفحات سایت شرکتی در اندازه موبایل یا تبلت به حدی کوچک است که کاربران مجبور شده‌اند برای استفاده از آن‌ها اندازه صفحه را بزرگ کنند تا هم بتوانند آیکون را ببیند و هم اینکه جملات را بخوانند. این مسئله به رسپانسیو بودن یا نبودن سایت شما بستگی ندارد. حتی اگر رسپانسیو هم طراحی کنید ولی اصول اندازه آن‌ها را رعایت نکنید، درواقع ازنظر طراحی سایت شما هیچ ارزشی ندارد.

  پس اندازه مناسب آیکون‌ها باعث تعامل راحت‌تر و سریع‌تر کاربران می‌شود. حتی اگر شما هم از بهترین فونت و رنگ و غیره برای طراحی آیکون موردنظر استفاده کنید ولی اندازه آن کوچک باشد، آن تأثیر مورد دلخواه خود را نمی‌توانید دریافت کنید.

  امروزه سایت‌ها و برنامه‌های زیادی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا بتوانید آیکون‌های مورد دلخواه برای صفحات مختلف را به‌راحتی و سریع طراحی کرده و کد آن را در بخش کد سایت خود کپی کرده و در آخر تنظیمات آن را اجرا نمایید.

  همچنین مقالات زیادی وجود دارد که به شما در خصوص اصول طراحی آیکون و اندازه آن ها در بخش‌های مختلف سایت صحبت شده است. نکته مهم اینکه اندازه آیکون در تبلت و موبایل به مراتب باید بزرگتر از صفحه دسکتاپ باشد.