نکات آیکون گرافی در طراحی اپلیکیشن موبایل

در آیکون گرافی در طراحی اپلیکیشن باید به نکات زیر دقت زیادی نمود. آیکون گرافی فقط زیبایی بصری نیست بلکه تشویق کاربر در طراحی اپلیکیشن می باشد.

طراحی اپلیکیشن

در طراحی اپلیکیشن موبایل یک عنصر طراحی گرافیکی خیلی مفید و سودمند  است که بخش های کوچکی از صفحه را اشغال می کند و نمایش سریعی از فعالیت کاربر یا حالت های فعلی فعالیت او را نشان می دهد. آیکون گرافی بیشتر مرتبط با طراحی لوگو می دانند برای همین طراحان گرافیکی که در زمینه طراحی لوگو و گرافیک فعالیت می کنند باید تکنیک های آن را به خوبی بدانند. یکی دیگر از استفاده تکنیک های آیکون گرافی در طراحی اپلیکیشن می باشد. حالا فرقی نمی کند که طراحی اپلیکیشن ios باشد یا اندروید، در هر دو حالت برای طراحی اپلیکیشن آن ها باید تکنیک هایی مانند آیکون گرافی را به خوبی بدانید.

آیکون گرافی را در کل می توان به هنر ایجاد هر گونه عکس و سمبل مجازی که برای تعیین و تحریک کاربران برای انجام اقدامی بدون متن می شود را گویند. در واقع در آیکون گرافی شما باید با استفاده از تکنیک ها، کاربران را بدون متن و فقط با عکس ( البته متن هم در بعضی از آیکون ها استفاده می شود) تحریک به انجام عمل کنید.

همانطور که گفتیم، یکی از مکان های اصلی استفاده از تکنیک های آیکون گرافی در طراحی اپلیکیشن موبایل است، پس بدون شک آیکون ها یکی از اجزای اصلی در طراحی اپلیکیشن می باشند.

یکی از دغدغه های اصلی طراحان اپلیکیشن موبایل، طراحی و استفاده درست از انواع آیکون ها می باشد.

در این مقاله آموزشی ما قصد داریم که درخصوص نکات آیکون گرافی در طراحی اپلیکیشن موبایل صحبت کنیم. البته این رعایت این نکات می تواند در طراحی سایت نیز استفاده گردد.

نکات مهم آیکون گرافی در طراحی اپلیکیشن

چگونگی طراحی مناسب آیکون ها در اپلیکیشن

در هنگام طراحی آیکون ( آیکون گرافی)  برای اپلیکیشن اندروید و ios، باید این نکته را حتما در نظر باشید که اپلیکیشن شما ممکن است که در ابزارهای مختلف با سازنده های متفاوتی نصب گردد. در حالی که اپلیکیشن ios فقط برروی بعضی از دستگاه های محدود قابل نصب است، اما نرم افزاراندروید می تواند بر بیشتر دستگاه ها  با چگالی پیکسل های متفاوت، قابل نصب باشد. پس خیلی مهم است که به این نکته دقت زیادی کنید.

مساله و چالش اصلی در این است که بتوان آیکون ها را به گونه ای طراحی کرد که با تمامی صفحات ابزارها مطابقت داشته باشد و برای همین باید به اندازه های طراحی آن دقت بسیاری نمود، برای همین در نظر گرفتن طراحی رسپانسیو در این جا خیلی مهم است.

چند مورد است که شما باید در آیکون گرافی ( طراحی آیکون) خود در نظر بگیرید. باز هم تاکید می کنیم که این موارد فقط مخصوص استفاده در طراحی اپلیکیشن نمی باشد، بلکه می تواند حتی در طراحی سایت حرفه ای نیز استفاده شود.

چند نکته مهم آیکون گرافی در طراحی اپلیکیشن

یکتایی

در هنگام طراحی آیکون ( آیکون گرافی) ، حفظ یکتایی آن خیلی مهم است. با اینکه لوگوهای منحصر به فرد و حرفه ای برای استفاده درطراحی اپلیکیشن وجود دارد، اما داشتن یکتایی یکی از مهمترین عناصر و خصوصیات آیکون گرافی می باشد.

هیچ گاه برای طراحی آیکون، تحت تاثیر رفتار و عمل رقبای خود قرار نگیرید. البته توصیه می شود که سعی کنید از استراتژی طراحی آن ها الهام بگیرید اما مانند آن ها ایجاد نکنید. همچنین توصیه می شود که رنگ های متفاوت را بررسی کرده و رنگی را انتخاب کنید که مناسب کسب وکار شما باشد و در کل پروژه طراحی اپلیکیشن و سایت خود از یک تم رنگی استفاده کنید.

مقیاس پذیری

یکی از نکات مهم آیکون گرافی در طراحی اپلیکیشن که باید در نظر باشید، تطابق پذیری آیکون ها می باشد. برای همین آیکون هایی را ایجاد کنید که مقیاس پذیر باشند. توصیه می شود که چند زیر را در رابطه با این موضوع در نظر بگیرید:

طراحی با رزولوشن بالا مستلزم دقت بالایی است. برای همین آیکون ها را در زمینه ( رزولوشن) و اندازه مختلف بررسی کنید.

  • برروی یک موجودیت در آیکون تاکید کنید.
  • آیکون های اپلیکیشن خود را در پس زمینه های مختلف بررسی کنید.
  • از عکس و متن در آیکون گرافی استفاده نکنید

هدف استفاده عکس در آیکون ها در طراحی اپلیکیشن فقط ایجاد زیبایی بصری نمی باشد بلکه باید به گونه ای به کار بروند که کاربر را تشویق به انجام یک اقدام و عملی بکنند.

یک راه خلاقانه این است که از حروف الفبا در آیکون گرافی استفاده کنید برای مثال فیس بوک، توییتر که در لوگو خود از حرف اول استفاده کردند. از این طریق برندسازی راحت تر در ذهن کاربر ایجاد می شود.

سخن آخر...

آیکون هایی را که ایجاد می کنید باید متناسب با طراحی سایت و کسب و کار شما باشد. برای این مساله شما باید چند آیکون را با اندازه و رنگ های مختلف را ایجاد کنید و بررسی کنید. شاید آیکون گرافی مساله وقت گیری به نظر آید اما باید دانست که مخصوصا اگر به دنبال طراحی اپلیکیشن حرفه ای هستید، باید به این مرحله دقت زیادی نمایید.