آیا طراحی، عامل اصلی در توسعه اپلیکیشن موبایل است؟

درطراحی توسعه اپلیکیشن موبایل با پیمایش راحت در آن توسط کاربر دقت کرد. طراحی توسعه اپلیکیشن موبایل بهتر باعث افزایش محبوبیت کسب وکار می گردد.

توسعه اپلیکیشن موبایل

توسعه اپلیکیشن موبایل (mobile app development) چرا اهمیت دارد؟ چند سال پیش بیل گیتس جمله ای بیان کرد:" اگر کسب وکار شما بر بستر اینترنت نباشد، دیگر وجود نخواهد داشت."  بیل گیتس در واقع با این جمله تاکید بر حضور آنلاین کسب و کار می کند. منطق جمله کاملا ساده است. شما امروزه برای رشد کسب و کار خود، نیاز به یک فروشگاه اینترنتی دارید. البته راه های زیادی برای رشد یک کسب و کار وجود دارد. فروشگاه و فعالیت های زیادی وجود دارند که امروزه حتی بدون داشتن یک سایت، موفق می باشند. اما باید به دنبال روش ها و راه هایی بود که بتوان سریع تر یک کسب وکاری را گسترش داد. یکی از این روش ها به غیر وب سایت، توسعه اپلیکیشن موبایل می باشد.

با توجه به گسترش تکنولوژی و استفاده از اینترنت برای انجام انواع فعالیت های مختلف و همچنین افزایش استفاده از گوشی های همراه، خیلی مهم است که بتوانیم کسب و کار خود را علاوه بر اینکه در دنیای اینترنت قرار می دهیم، در تمامی ابزارهای به راحتی قابل استفاده باشند. اصولا استفاده از وب سایت در تبلت و گوشی سخت است و کاربران بیشتر به دنبال برنامه های جایگزین هستند که با استفاده از آن ها بتوانند راحت تر و سریع رابطه و تعامل با آن برقرار کنند. برای همین توسعه اپلیکیشن موبایل مطرح کردید.

توسعه اپلیکیشن موبایل (mobile app development)  روش جدیدی نیست ولی سرعت رشد آن در چند سال اخیر، خیلی بیشتر از دیگر تکنیک های بازاریابی بوده است. بیشتر این اپلیکیشن ها با اندروید نوشته می شوند البته توصیه می شود که همیشه نسخه ios را نیز ایجاد کنید اما استفاده آن محدود می باشد و بیشتر افرادی که دارای گوشی های اپل هستند می توانند از آن استفاده کنند. از این رو، افرادی که در زمینه طراحی نرم افزار اندروید فعالیت می کنند، درآمدشان بیشتر از بقیه افراد متخصص و برنامه نویس می باشد.

یکی از نکاتی که باید در توسعه اپلیکیشن موبایل در نظر بگیریم، طراحی آن و در واقعی طراحی تجربه کاربری اپلیکیشن می باشد. طراحی علاوه براینکه باید به صورتی باشد تا توجه کاربر را از نظر زیبایی به خود جلب بکند، باید استفاده از آن راحت باشد تا کاربران به راحتی و کلیک های ساده بتوانند در آن پیمایش کنند و نیاز خود را سریعا پیدا نمایند.

نقش طراحی در توسعه اپلیکیشن موبایل

آیا طراحی واقعا مهم است؟

تجربه کاربری مهمترین و اولین جنبه ی موفقیت است در توسعه اپلیکیشن موبایل است. عملکرد اجرا و کیفیت اولین عامل هایی هستند که شما باید قبل از شروع ساخت اپلیکیشن ، برای آن ها برنامه ریزی کنید.

هدف شما از توسعه اپلیکیشن موبایل (mobile app development) این است که بتوانید ارتباط کسب و کار خود را با کاربران را به حالت زنده و مداوم نگه دارید. بسیاری از اپلیکیشن ها نیز به صورت آفلاین هم می توانند عملیات خود را انجام دهند مانند دیکشنری ها. شما زمانی می توانید بگویید که اپلیکیشنی که ساخته اید موفقیت آمیز بوده است که کاربران توانسته باشند نیاز خود را رفع کنند و احساس رضایت از کار کردن با آن را داشته باشند. این در واقع همان تجربه کاربری است که قبلا بیان گردید. قرار دادن آپشن ها و هدایت درست کاربر به مکان هایی که او به دنبال آن در برنامه شما می باشد ( که البته بسته به هدف برنامه شما تعیین می گردد.) باعث افزایش و محبوبیت کسب وکارتان می گردد.

برای مثال برنامه بازار که یکی از محبوب ترین اپلیکیشن ها برای دانلود و خرید انواع نرم افزارهای گوشی می باشد. طراحی عالی و ساده و همچنین قرارگیری مناسب انواع المان ها در مکان های مختلف، استفاده از آن را خیلی ساده کرده است که به طوری که شما اگر اولین بارتان می باشد که از این نرم افزار استفاده می کنید، در نگاه نخست می توانید متوجه روند پیمایش آن گردید و با دسته بندی مناسبی که در آن قرار گرفته است، اپلیکیشن مناسب خود را پیدا نمایید. پس با سایت کار باشید.

اهمیت طراحی در توسعه اپلیکیشن موبایل

اهمیت طراحی را در توسعه اپلیکیشن موبایل می توان در چند دسته زیر تقسیم بندی کرد:

پیمایش:

طراحی مهم است زیرا می تواند تعیین کند که چگونه کاربران می توانند با اپلیکیشن شما ارتباط برقرار کرده و نیاز خود را پیدا کنند. اگر طراحی پیچیده و گیج کننده باشد، مطمئن باشید کاربران سریعا از برنامه شما خارج خواهند شد. یک طراحی خود در توسعه اپلیکیشن موبایل باید پیمایش خوبی داشته باشد. هرچه پیمایش ساده تر باشد، میزان افزایش نرخ تبدیل و رضایت کاربران بیشتر خواهد بود، از این رو می تواند کمک زیادی به برندسازی برنامه شما کند.

آیکن / لوگو :

لوگو یا آیکون قرار گرفته در اپلیکیشن یا وب سایت شما، اگر به درستی طراحی و استفاده شود می تواند اثر مثبتی برروی ذهن کاربران داشته باشد. برای نمونه زمانی که شما اسم فیس بوک به را می شنوید، اولین چیزی که در ذهنتان تداعی می شود، لوگوی آن است یا هر شبکه اجتماعی دیگر. بنابراین لوگو یا آیکون مهمترین نقش را توسعه اپلیکیشن موبایل دارد.

باعث مزیت رقابتی می گردد:

امروزه رقابت بین اپلیکیشن ها شدیدتر از گذشته است. هزاران وب سایت و اپلیکیشن های موبایل با هدف های خاصی در بازار وجود دارد. اپلیکیشن یا وب سایتی در این رقابت پیروز است که طراحی عالی و منحصر به فردی داشته باشد تا بتواند نیاز کاربران را به درستی پاسخ دهد. در واقع برنامه ای که تجربه کاربری عالی دارد، شانس پیروزی آن از بقیه خیلی بیشتر است.

نخستین تاثیر، آخرین تاثیر است:

اولین تاثیری که اپلیکیشن موبایل شما می تواند برروی کاربر ایجاد کند، خیلی مهم است. کاربران وقتی با یک برنامه نرم افزاری یا اپلیکشنی جدید برخورد می کنند، به دنبال امنیت و کارایی آن هستند. هیچ چیزی مانند طراحی مناسب نمی تواند تضمین کننده این موارد باشد. اگر در توسعه اپلیکیشن موبایل از طراحی حرفه ای و مناسب استفاده شود و پیمایش آن راحت باشد، باعث افزایش حس امنیت در آن ها می شود که افراد متخصص یا حرفه ای در این پشت برنامه فعالیت می کنند. اگر کاربر این حس را در اولین نگاه نتواند دریافت کند، حتی اگر پیمایش خوبی هم اپلیکیشن شما داشته باشد، آن را سریعا ترک خواهد کرد.

ارتباط تصویری:

طراحی باعث ایجاد ارتباط تصویری بین اپلیکیشن شما و کاربرانتان می گردد. در واقع این طراحی مناسب است که باعث می شود تا شما هدف و منظور خود را به کاربران القا کنید.

سازماندهی کردن:

یک نکته که در طراحی توسعه اپلیکیشن موبایل (mobile app development)  در نظر گرفته نمی شود و باعث ترک کاربران می گردد، المان ها به صورت نامشخص قرار می گیرند. هر المانی که قرار می دهید، باید با یک عنوان تعریف شده و کاملا قابل خوانا باشد.

متاسفانه بعضی از برنامه نویسان موبایل به این قضیه دقت کافی نمی کنند و از عکس ها برای منوها استفاده می کنند. برای مثال بعضی از اپلیکیشن های بانک ها به این صورت است که کاربران اگر آموزشی از طرف مامور بانک نبینند نمی توانند از آن استفاده کنند.

نتیجه گیری:

طراحی تعیین کننده ماندن یا ترک کردن وب سایت یا اپلیکیشن است. اولین مساله که در طراحی مهم است، تمامی المان ها در مکان مناسب خود قرار بگیرند و کاملا قابل درک و خوانا باشند. هر چه طراحی تجربه کاربری شما در توسعه اپلیکیشن شما بهتر باشد، کاربران بیشتری را می توانید به سمت خود جذب نمایید و این باعث افزایش نرخ تبدیل و برندسازی کسب و کار شما می گردد.

زمانی می توان گفت که طراحی شما مناسب است که کاربران با آن تعامل برقرار کنند. طراحی تعاملی مساله است که حتما باید آن را فرا بگیرید. پس قبل از اینکه به موارد اضافه در توسعه اپلیکیشن موبایل بپردازید، اول از همه سعی کنید که برروی طراحی آن و نکاتی که بالا بیان شد، دقت نمایید.