نکات طراحی سایت در ژانویه 2017

نکاتی که باید در طراحی سایت در سال 2017 آن ها رعایت کنیم. در این مقاله آموزشی سعی شده است نکات طراحی سایت در سال جدید میلادی بیان گردد.

نکات طراحی سایت

سال جدید، ایده نو و طرح جدید. این جمله ای است که اول هر سال در پروژه های طراحی سایت بیان می گردد. یکی از مهمترین مواردی که در طراحی سایت دیده می شود، سرعت زیاد تغییر و تحول در آن است. اینقدر که تغییر و تحول در آن رخ می دهد، در بخش های دیگر چنین چیزی را نداریم یا کمتر داریم. برای همین در هر ماه، اکثر شرکت ها سعی می کنند مقالاتی با عنوان نکات طراحی سایت منتشر کنند که باعث حرفه ای تر شدن شما طراح سایت می گردد.

در این مقاله ما قصد داریم سه تا از نکات طراحی سایت که در سال 2017 می توانید از آن ها استفاده کنید تا علاوه بر زیباتر شدن طرح سایت، به حرفه ای تر شدن شما نیز کمک بسیاری خواهد کرد.

نکات طراحی سایت که می توانید در این ماه استفاده کنید

1.فضای خالی را زیاد کنید

اکثر طراحان سایت فکر می کنند که باید از تمامی فضاهای خالی استفاده کنند و برای همین در هر قسمتی یک المانی قرار می دهند که بیشتر اوقات نیز غیر مفید است. بهتر است بدانید که فضاهای خالی اگر به درستی مدیریت و استفاده شود، می تواند باعث زیباتر و حرفه ای تر شدن سایت گردد. فضاهای خالی یک از نکات طراحی سایت است که باید توجه ویژه ای به آن گردد و همیشه هم باعث دغدغه و یک چالش بوده است.

استفاده بهینه از فضای خالی، علاوه براینکه می تواند به کاربر در چگونگی دیدن سایت کمک کند، باعث راحت استفاده کردن سایت توسط او می شود. مزیتی که فضای خالی در طراحی سایت دارد، این است که باعث متقارن شدن المان ها می گردد. فقط باز هم تاکید می کنیم که از فضاهای خالی باید به صورت بهینه استفاده گردد.

براساس نتایج بدست آمده از بررسی هایی که توسط کارشناسان و محققان حوزه طراحی سایت انجام شده است، وقتی کاربری وارد یک صفحه سایت برای اولین بار می گردد، توجه اولیه او معطوف به جملات و عکس هایی است که در فضاهای خالی قرار گرفته است. پس خیلی مهم است که بتوانید اولا چنین فضاهایی را داشته باشید و همچنین هدف و شعار اصلی کسب و کار خود را در این فضاهای خالی قرار دهید. این آموزش نیست، بلکه از نکات طراحی سایت که حتما باید رعایت کنید. برای همین است که ما همیشه تاکید بر طراحی تجربه کاربری قبل از اقدام به ساخت سایت را داریم.

در ادامه دو مثالی را از دو سایت را که توانستند از فضای خالی سایت خود بیشترین استفاده را ببرند، بیان خواهیم کرد:

1.Big Youth

Big Youth

دراین مثال همانطور که مشاهده می کنید، فضای خالی دور متن که عنوان سایت است، توجه اولیه هر کاربری را به خود جلب میکند. این فضای نه تنها توانسته است که توجه را به سمت خود جلب کند، بلکه باعث زیباتر شدن طرح گردیده است.

2.David Robert

David Robert

در اینجا به علت فضای خالی که در سمت راست وجود دارد، توجه اولیه به عکس انسان معطوف می گردد. همچنین استفاده ترکیبی از سیاه و سفید، توانسته است باعث حرفه ای تر شدن استفاده از فضا و سایت گردیده است.

2.تجربه کاربری را ساده تر کنید

در طراحی سایت فروشگاه اینترنتی، اغلب دو روش استفاده می شود. بعضی از سایت ها مانند آمازون صفحه اول خود را کاملا ساده طراحی می کنند و فقط دسته بندی کلی محصولات را در آن معرفی می کنند که کاربران در هنگام بازدید، با یک صفحه شلوغ و پر از محصول که باعث سردرگمی آن ها گردد، موجه نشوند. اما بعضی دیگر، استراتژی متفاوت تری را در نظر می گیرند. عقیده دارند که باید از هر دسته ای، چند تا محصول را معرفی کنند. این مساله علاوه براینکه می تواند باعث شلوغی سایت گردد، میزان اسکرول صفحه اول را زیاد خواهد کرد و باعث آسیب رساندن به تجربه کاربری می گردد.

ساده تر کردن تجربه کاربری از نکات طراحی سایت است که باید در سال جدید، توجه زیادی به آن کرد. صبر کاربران خیلی کم است و شما باید این مساله را در نظر بگیرید. برای مثال در صفحه اول سایت زیر، فقط سعی شده است که دسته بندی اصلی محصولات معرفی گردد تا کاربران بسته به نیاز خود، دسته بندی مناسب را انتخاب کنند. توصیه می کنیم که مقاله چگونگی استفاده از پس زمینه سفید در طراحی وب سایت را حتما مطالعه کنید.

تجربه کاربری را ساده تر کنید

3.استفاده از پالت رنگی مناسب

یکی از نکات طراحی سایت، استفاده از پالت رنگی مناسب است. در گذشته برای جلب توجه کاربر سعی می کردند که از رنگ های تند و تیره که بعضی اوقات هیچ گونه تناسبی با پس زمینه و دیگر المان ها نداشت نداشت استفاده کنند ولی امروزه این تکنیک کم کم در منسوخ شدن است، مخصوصا در سال جدید. تکنیک طراحی به سمت طراحی فلت و متریال تغییر پیدا کرده است و از این رو باید روی نوع پالت رنگی که برای طراحی سایت خود استفاده می کنید، وسواس زیادی به خرج دهید.

استفاده از پالت رنگی

استفاده ازرنگ های ملایم در جملات و متن ها به جای رنگ های خشک برروی پس زمینه، از نکات طراحی سایت است که شما به عنوان طراح باید آن را رعایت کنید.