چه نکاتی را در طراحی وب سایت مرجع آموزشی در نظر بگیریم؟

در طراحی وب سایت مرجع آموزشی، علاوه بر به کار بردن مطالب به روز، باید نکات فنی از جمله نوع فونت و اندازه قلم و ساختار بندی مناسب را نیز به کار ببرید.

ایجاد یک سایت آموزشی در موضوعات مختلف، موضوع جدیدی نیست. امروزه شرکت ها، موسسات آموزشی و غیره متوجه اهمیت مطالب آموزشی یا ایجاد یک سایت آموزشی برای گسترش کسب و کار خود شده اند. هدف از ایجاد یک سایت مرجع آموزشی، این است که مدیران سایت بتوانند با مطالبی که قرار می دهند، اولا بتوانند کاربران جدیدی را جذب کنند و دوم اینکه بتوانند یک مرجع آموزشی بین طرفداران خود ایجاد کنند. اما مهمترین نکته، این است که چه نکاتی را باید در طراحی سایت آموزشی باید رعایت کنیم؟ در واقع مساله مهم در طراحی این سایت ها، شناخت کامل به طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری است.

در این مقاله قصد داریم تا نکاتی را که باید در طراحی یک سایت مرجع آموزشی رعایت کنید از لحاظ نکاتی فنی و غیرفنی بیان کنیم.

نکات طراحی سایت مرجع آموزشی

بیشتر شرکت ها در برای بخش مقالات و مطالب آموزشی سایت خود، دارای تیم مخصوصی هستند. مهمترین مساله این است که شما به عنوان مدیر مجموعه باید همیشه کارمندان را در این زمینه به روز نگه دارید و هرروز به آن ها آموزش های تخصصی و لازم را بدهید. پس اولین و مهمترین نکته قبل از شروع به طراحی، این است که همیشه باید مطالب سایت خود را نسبت به تکنولوژی به روز نگه دارید تا بتواند تمامی نیازها و سوالات کاربران در 24 ساعت روز پاسخ دهد تا به یک سایت مرجع تبدیل شوید.

امروزه بیشتر شرکت و سایت هایی که موفق هستند، سعی کردند به جای اینکه هزینه های هنگفتی را برای بازاریابی محصولات کنند، اقدام به تولید محتوا کرده و از این رو با قرار دادن محتوای ها به روز که تمامی نیازهای کاربران را پاسخ می دهد، سایت خود را به یک سایت مرجع تبدیل کرده و با این روش بتوانند کاربران وفادار بیشتری را به سمت خود جذب کنند. این اولین رمز موفقیت هر شرکتی است که قصد وارد شدن به این حوزه دارد: تولید محتوای با ارزش و به روز

اما آیا فقط محتوا برای داشتن یک سایت مرجع آموزشی کافی است؟

مسلما جواب این سوال خیر است. بارها شده افرادی به ما مراجعه کردند و تقاضای تولید محتوای برای سایت خود کردند که بتوانند قرار دادن محتواهای آموزشی، سایت خود را به یک سایت مرجع تبدیل کنند. ولی متاسفانه ما بعد از بررسی سایت آن ها، متوجه شدیم که حتی اگر صدتا مطلب هم در روز تولید کنیم، با توجه به اینکه مشکلات اساسی در طراحی سایت آن ها، به هیچ وجه نمی توانند آن بازخوردی را که مد نظرشان است بدست بیاورند.

پس در کنار اینکه باید تیم خود را آموزش دهید و برنامه ریزی کنید تا بتوانید با تولید محتوای آموزشی سایت خود را به روز نگه دارید، نکات زیر را که مهمترین اصول است، نیز به به آن ها دقت داشته باشید:

1. هدف از طراحی سایت و اینکه چرا قصد تولید محتوا دارید را مشخص کرده و بعد مطالبی را که در حوزه کسب وکار شما است را تعیین کنید.

2. داشتن ساختار ساده برای سایت خیلی مهم است. کاربران نباید برای پیدا کردن مطالب سایت شما دچار دردسر شوند و در نهایت با یک تجربه بد، وبسایتتان را ترک کنند. ساختارمند، سایت خود را طراحی کنید.

3. محتوا فقط متنی نیست. امروز به گسترش اینترنت و شبکه های اجتماعی، شما باید قادر باشید تا تمامی انواع محتوا را مانند تصویر، اینفوگرافیک، موشن گرافیک، ویدئو و غیره را تولید کنید. مهمترین نکته این است که بتوانید خود را در شبکه های اجتماعی با مطالب اختصاصی و سایت خود به روز نگه دارید.

4. فونت و اندازه قلم خیلی مهم است. اندازه قلم شما نباید خیلی ریز باشد که خواندن آن ها توسط کاربران سخت باشد و نه خیلی بزرگ که باعث بدشکل شدن سایتتان شود. همچنین استفاده از فونت مناسب که تمامی حروف به راحتی خوانده شوند نیز اهمیت دوچندانی دارد.

5. یک استراتژی و برنامه برای تولید محتوای سایت خود داشته باشید. بدون داشتن برنامه، یعنی اینکه شما نمی دانید برای بخش مقالات سایت خود چه مطالبی را تولید کنید و در نهایت نمی توانید بازخوردی را که مد نظرتان است، بدست بیاورید.

6. از عناوین و فهرست های متنوع و مناسب برای سایت خود استفاده کنید. در واقع بهتر است که مطالب یک مقاله خود را دسته بندی کنید تا خوانایی آن توسط کاربران افزایش دهد.

7. در سایت های آموزشی، باید منابعی را که از آن ها اطلاعات بدست آورده اید، ذکر کنید. حتی اگر از خودتان نوشته اید حتما بیان کنید.

8. کاربران مقالات طولانی را نمی خوانند، پس یک حد تعادل را به کار ببرید. بهترین تعداد کاراکترهای یک مقاله بین 700 تا 1200 کلمه است.

9. طراحی رسپانسیو را فراموش نکنید. امروزه با توجه به گسترش استفاده از موبایل، مطالب سایت شما باید کاملا در ابزارهای گوشی به راحتی قابل خواندن باشد.

10. در آخر، همیشه میزان ورودی و اثربخشی مطالب خود را اندازه بگیرید.