چرا در طراحی سایت بهتر است از کتابخانه الگوها استفاده کنیم

در طراحی سایت بهتر است که از کتابخانه الگوها و راهنمای استایل استفاده شود. این دو باعث سریع تر شدن سرعت طراحی و گرافیک زیبا می گردد.

کتابخانه الگو و راهنمای استایل


در طراحی سایت، آیا تا به حال اصطلاحات کتابخانه الگو، راهنمای استایل، کتابخانه کامپوننت، الگوهای طراحی یا ابزارهای UI را شنیده اید؟ اگر تا به حال این اصطلاحات را نشنیده اید، لازم نیست که نگران باشید چون در واقع خیلی از افرادی که در طراحی سایت فعالیت می کنند، این اصطلاحات را نمی دانند.

طراحی سایت یک علم است و امروزه به عنوان یکی از شغل های پردرآمد دنیا معرفی شده است. برای اینکه بتوانید در طراحی سایت موفق باشید، باید علم خود را در این زمینه به روز کنید و با اصطلاحات آن آشنا باشید.

اصطلاحات گفته شده در بالا را در دو گروه تقسیم بندی می کنیم:

1)راهنماهای استایل

اینها راهنمای برند در طراحی سایت می باشند که شامل لوگو، رنگ و تایپوگرافی می باشد. یک راهنمای استایل همه بخش های مرتبط با خط مشی برند را می گیرد و آن ها را در کنار هم قرار می دهد.

2)کتابخانه الگو / کتابخانه کامپوننت / ابزارهای UI

هرکدام از این ها به یک موضوع یکسان اشاره می کنند.  مجموعه از کامپوننت ها با قابلیت استفاده مجدد که در طراحی وب سایت استفاده می شوند. کتابخانه الگو برای نشان دادن مواردی استفاده می شوند که برای طراحی وب سایت لازم است که شامل لایه، ساختار و مواردی که داخل اینها است، می باشد.

یک سایت فروشگاه اینترنتی که شامل آیتم محصولات، نقد و بررسی، منوها، جدول و دکمه ها و غیره است. تمامی این موارد کامپوننت نامیده می شوند.

بنابراین کتابخانه الگو مجموعه ای از کامپوننت ها می باشد که برای طراحی سایت استفاده می شود.

در این مقاله آموزشی طراحی سایت، می خواهیم به بررسی موارد گفته شده بپردازیم.

کتابخانه الگو و راهنمای استایل در طراحی سایت

در طراحی سایت ما به کتابخانه الگو و راهنمای استایل نیاز داریم. این دو مورد با همدیگر به کار می روند و برای همین بیشتر اوقات با هم اشتباه گرفته می شوند.

فرق این دو مورد این است که راهنمای استایل برای موضوع برندینگ استفاده می شوند در صورتی که کتابخانه الگو بیشتر برساختار ولایه تاکید دارد. برای مثال در شرکت Levis، در راهنمای استایل تعیین شد که لوگو باید از تم قرمز رنگ با فونت درشت استفاده کند اما کتابخانه الگو چگونگی لیست بندی آیتم محصولات را نشان می دهد مانند عکس محصول، اسم محصول و قیمت آن.

چرا کتابخانه الگو و راهنمای استایل برای طراحی سایت مفید هستند

مهمترین مزیت کتابخانه الگو و راهنمای استایل، سازگاری می باشد. طراح سایت، برنامه نویس، مالک سایت و از همه مهمتر مشتریان شما سازگاری در سایت را دوست دارند. اما واقعا چرا؟

مزیت سازگاری(انسجام) در طراحی سایت برای مشتریان

1.بهبود عملکردهای سایت به خاطر استفاده از کامپوننت های و با سازگار و استفاده از استایل خطی

2.رابط کاربری با سازگار و منسجم، پیمایش توسط کاربر را ساده تر می کند.

3.توسط مرورگرهای مختلف به راحتی پشتیبانی می شود و کاربر می تواند در هر مرورگری که میخواهد سایت شما را بررسی کند.

مزیت های سازگاری در طراحی سایت برای مالکان

1.یک مکانی است که می تواند شامل همه چیز در سایت باشد.

2.ایجاد صفحات جدید راحت تر و سریع تر انجام می شود چونکه بخش های جدید کامپوننت های ساخته شده قبلی را به ارث می برند.

3.سایت دارای نرخ تبدیل بالا می باشد چونکه سازگاری بالایی وجود دارد و از این رو رابط کاربری آن مناسب است.

4.بهینه سازی سایت آن سریع تر اتفاق می افتد.

مزیت سازگاری در طراحی سایت برای برنامه نویسان

1.میزان کد نویسی در طراحی سایت را کاهش می دهد.

2.متکی به کسی نمی باشند، چونکه همه کامپوننت ها قابل دسترس هستند و هیچگونه دانشی برای ساختن صفحات نمی باشد.

3.با تمامی مرورگرها سازگاری دارند.

مزیت سازگاری(انسجام) در طراحی سایت برای طراح سایت

1.هر کامپوننتی را به راحتی می توانند بررسی کنند که آیا با طرح همخوانی دارد یا خیر

2.کامپوننت های با استفاده مجدد می توانند سیستم طراحی بهتری را ایجاد کنند.

3.می دانند که چه چیزی الان برروی سایت قرار دارد.

چند مثال راهنمای طراحی و کتابخانه الگو در طراحی سایت

1.Salesforce

salesforce

یکی از بیشترین ورژن هایی که شما می توانید به عنوان الگو در طراحی سایت استفاده کنید. راهنمای استایل و کتابخانه الگو شامل همه موارد مورد نیاز در سایت می باشد. همچنین می توانید در اینجا به راحتی متوجه شوید که چگونه کامپوننت ها قرار داده شده اند.

2.USWITCH

ustyle

علاوه بر راهنمای استایل و کتابخانه الگو، uswitch تصمیم گرفت که زبان و تن را اضافه کند. این می توان بهترین مزیت در طراحی سایت باشد.

3.WALMART

walmart

یک مثال قابل توجه و بزرگ از یک سایت فروشگاه اینترنتی با استفاده از کامپوننت ها می باشد که برای ساختن صفحات به کار می رود.

بررسی بیشتر

بیشتر مثال های راهنمای استایل و کتابخانه الگو برای طراحی سایت های بزرگ به کار می رود. در واقع می توان گفت برای سایت هایی که کاربران و مخاطبان زیادی دارد و آن را هرروز بررسی می کنند، مفید می باشد. در چنین وب سایت هایی، هدف هر طراح سایت این است که بتواند سایتی را در سریع ترین زمان ممکن ایجاد نماید.

همانطور که مشاهده کردید، استفاده از این دو مورد می تواند باعث صرفه جویی زمان در طراحی سایت گردد و در واقع جز منعفت هیچ چیزی دیگری ندارند. این منفعت همانطور که بیان شد می تواند برای طراح سایت، برنامه نویس، مالک و مشتری باشد. همچنین شما می توانید آن ها را در پروژه های دیگر طراحی سایت خود استفاده کنید.