چگونه طراحی لوگو حرفه ای انجام بدهیم؟

طراحی لوگو حرفه ای یک علم است و هر کسی نمی تواند آن را به صورت تخصصی انجام دهد. نکاتی در طراحی لوگو حرفه ای که باید هر تازه کاری بداند، بیان شده است.

طراحی لوگو حرفه ای

طراحی لوگو حرفه ای، مساله و مشکلی است که ممکن است هر طراح سایت با آن مواجه شود. لوگو یا آرم که نشان دهنده هویت یک کسب وکار یا سازمان است، فرهنگ و ماهیت آن ها را به کاربران نشان می دهد. پس طراحی لوگو حرفه ای ، یک علم است و متد و روش های مخصوص به خود را دارد که می توان گفت در توان هر کسی نمی باشد.

لوگو یکی از مهمترین بخش در طراحی سایت است و همچنین در برندسازی و بازاریابی اینترنتی سایت استفاده می شود. در واقع این لوگو شما است که در ذهن کاربر حک می گردد و هر دفعه نامی از برند شما به گوش کاربران و افراد برسد، لوگوی شما اولین تصویری است که آن ها به خاطر می آورند. برای همین باید به لوگوی سایت خود که در واقع هویت فروشگاه اینترنتی شما می باشد، توجه ویژه ای نمایید.

در این مقاله آموزش طراحی وب سایت ، قصد داریم که نکاتی را در خصوص طراحی لوگو حرفه ای و همچنین ابزارهای برای ساختن آن استفاده می شود را بیان کنیم.

نکات طراحی لوگو حرفه ای

1. قاعده KISS( آن را کاملا ساده احمق) نگه دارید

هر چه لوگو ساده تر باشد، به ذهن سپردن آن راحت تر خواهد بود. همانند نمونه سازی اولیه که بیان می شود که هرچه ساده تر طراحی کنید، کاربران راحت تر می توانند استفاده کنند، در طراحی لوگو حرفه ای هم باید به این مساله کاملا دقت کنید.

2. مفهوم کسب وکار خود را در نظر بگیرید

طراحی لوگو حرفه ای، یعنی طرحی که در نگاه اول مفهوم یا نام برند را کاملا به کاربران القا نماید. در طراحی لوگو، شما باید سعی کنید که مفهوم کسب و کار خود را در دل آن بگنجانید. البته بعضی مواقع چنین امکانی وجود ندارد مثلا سامسونگ که لوگوی آن یک نوشته است اما توییتر برعکس لوگوی آن یک کبوتر است که به راحتی مفهوم سایت خود را به کاربران القا می کند. ولی اگر دقت کنید هردو به صورت کاملا حرفه ای و ساده طراحی شده اند.

3. بی انتها و دوام پذیر باشد

تغییر لوگو نیازمند بررسی دقیق کارشناسی است. برای همین شرکت های بزرگ مانند ال جی، سامسونگ و غیره که قدیمی هستند، هیچ وقت لوگوی خود را تغییر ندارند. البته ممکن است تغییراتی را در رنگ آن ها ایجاد کرده باشند اما ماهیت اصلی هیچ تفاوتی نکرده است. برای همین در طراحی لوگو حرفه ای باید به این مساله یعنی تغییر ناپذیر بودن لوگو دقت نمایید. هر تغییر در لوگو ممکن است هزینه جبران ناپذیری را به هویت برند آن اعمال نماید.

4. خلاقیت داشته باشید

طراحی برابر با تولید نیست. طراحی نیازمند خلاقیت است. برای این کار بهتر است قبل از اقدام به طراحی لوگو حرفه ای، اصول و روش آن را مطالعه کنید. در واقع مهمترین اصل در طراحی لوگو، داشتن خلاقیت است. متاسفانه امروزه شاهد این هستیم که بسیاری از ایده لوگوهای سایت ها، از دیگران کپی برداری شده است.

از چه نرم افزارهایی برای طراحی لوگو حرفه ای استفاده کنیم؟

تسلط داشتن به موارد به بالا، حتی به افرادی که حتی تسلط کافی به فتوشاپ ندارند، کمک بزرگی به طراحی لوگو خواهد کرد.

طراحی لوگو حرفه ای در حالت کلی شامل: خلاصه و شناخت کسب و کار و طراحی، تفکر، تحقیق، کشیدن طرح، بررسی و اصلاح. همانطور که مشاهده می کنید. کشیدن طرح فقط یک بخش کوچکی از پروژه می باشد. بیشتر از همه درک و شناخت کسب وکار و کاربران است که به طراح در طراحی کمک می کند.

ابزارهایی که برای طراحی مورد نیاز است و هر طراحی می تواند با تسلط نسبی بر آن، یک لوگو را ایجاد نماید:

  • فوتوشاپ
  • CorelDraw
  • Adobe Illustrator