تفاوت و رابطه بین مدیر پروژه و مدیر تولید چیست؟

مدیر پروژه و مدیر تولید همیشه یکسان در نظر گرفته می شوند اما از نظر مهارت و دانش خیلی فرق دارند. مدیر پروژه باید علمش کاملا در IT به روز باشد.

مدیر پروژه و مدیر تولید

مدیر پروژه و مدیر تولید، علی رغم نام مشابهی که دارند، تفاوت بزرگی بین آن ها وجود دارد. این دو اصطلاح اغلب جای همدیگر استفاده می شوند ولی در واقع باید از نظر مهارت بین مدیر پروژه و مدیر تولید تفاوت بسیاری وجود دارد.

در این مقاله قصد داریم که در خصوص تفاوت بین مدیر پروژه و مدیر تولید و رابطه ای بین آن ها وجود دارد، صحبت کنیم. پس با سایت کار باشید.

تعریف مدیر تولید و مدیر پروژه

قبل از اینکه تفاوت و رابطه بین این دو افراد را بیان کنیم، اول از همه باید تعریف کنیم که مدیر پروژه و مدیر تولید کیست.

مدیر تولید کیست؟

مدیر تولید کسی است که باید مطمئن شود تا خط تولید با تقاضا و نیاز بازار پیش می رود و باعث شود شرکت یا کارخانه بیشترین سود و درآمد از فروش آن محصولات به دست بیاورد.

مدیر پروژه کیست؟

مدیرپروژه کسی است که باید مطئمن شود تا تمامی موارد به درستی انجام می شود و زمان، هزینه و محدودیت منابع را برای رسیدن به هدف اصلی شرکت یا سازمان در برنامه در نظر بگیرد.

حال به بررسی مدیریت پروژه و مدیریت تولید می پردازیم:

پروژه و مدیریت پروژه چیست؟

به صورت خلاصه، پروژه یک کار و فعالیت موقت برای تولید یک محصول، خدمات یا بدست آوردن نتایج خاصی است. مدیریت پروژه کاربرد دانش، مهارت، ابزار و تکنولوژی در بین فعالیت های پروژه برای برآورده کردن نیازها می باشد. این فرآیند شامل شروع پروژه، برنامه ریزی، اجرا، نظارت و بسته شدن پروژه می باشد. به عنوان یک مدیر پروژه، هدف مدیریت کارمندان و افراد، رخدادها و دیگر موارد برای ایجاد فعالیت های پروژه از طریق برنامه ریزی دقیق می باشد.

مدیریت پروژه

تولید و مدیریت تولید چیست؟

تولیدات هر چیزی هستند که می توانند به بازار ارائه می شوند، توسط مردم و افراد استفاده شوند و در واقع نیازهای آنان برآورده نمایند که شامل کالاهای ملموس، خدمات ناملموس، سازمان ها، ایده ها و هر نوع ترکیبی از آن ها می باشد. مدیریت تولید، فعالیت کسب وکار سازمان در چرخه عمر و تولید محصول می باشد مانند برنامه ریزی تولید، توسعه، بازاریابی، فروش و پشتیبانی برای مدیریت فعالیت های کسب وکار می باشد. مدیر تولید مسئول تحقیقات بازار، تحقیقات مشتریان و تعریف محصولات براساس نیاز کاربران و مشتریان می باشد. مدیر تولید همچنین مدل های کسب وکار و روش های بهره برداری و ارتقا را در کار خود در نظر می گیرد.

تفاوت و رابطه بین مدیر پروژه و مدیر تولید

تفاوت بین مدیر پروژه و مدیر تولید

نخست مدیر پروژه نیازمند دانش و زمینه های فنی می باشد و در یک شرکت IT، آن ها باید خیلی نسبت به مسئول و تخصص خودشان کاملا با تجربه باشند تا بتوانند بهتر اهداف و خواسته های شرکت را مدیریت و اجرا نماید.

اما مدیر تولید نیازمند دانش فنی نمی باشد اما در زمینه کاری خود حداقل دانش لازمه را داشته باشد. امروزه در آگهی های استخدام مربوط به مدیر تولید در صنعت IT، شخص متقاضی باید حداقل دانش لازم را در خصوص IT و اینترنت، مهارت کافی در خصوص طراحی محصول( تحلیل عملکرد، تحلیل نقش کاربر، نمونه سازی اولیه، توسعه رابط ها، تست کاربر و غیره) با توانایی عالی در ارائه بیان و مستندات داشته باشد. همچنین باید دارای مهارت دراستفاده از ابزارطراحی نمونه سازی اولیه شامل Axure، Mockplus، Justinmind یا Balsamiq.

علاوه براین مدیر پروژه مسئول تکمیل پروژه می باشد و به صورت یکپارچه آن را به پروژه دیگر ( برای استفاده از مزایای آن) تغییر دهد. اما مدیر تولید با در حین تولید فعالیت و وظایف خود گسترش دهد و در واقع رشد نماید.

مدیریت تولید

رابطه بین مدیر پروژه و مدیر تولید

مدیر تولید و مدیر پروژه در واقع با یک رابطه خیلی نزدیک با همدیگر کار می کنند و جدا کردن ازآنها خیلی سخت می باشد. برای مثال، مدیر تولید نیاز دارد که با مدیر پروژه برای پیشرفت کار با همدیگر همکاری کنند تا مطمئن شوند که پروژه از نظر کیفی و کمی در موعد مقرر تکمیل می گردد.

در عمل، تقسیم مدیر پروژه و مدیر تولید در شرکت بزرگ خیلی راحت است اما در شرکت های کوچکتر برای کاهش هزینه، یک نفر مسئول این دو سمت می شود. هر دو به منظور پیشرفت کار در بازار، باید همیشه اطلاعات و دانش خود را به روز نگه دارند و در حال یادگیری باشند و اطلاعات لازم برای یکدیگر به اشتراک بگذارند.