داستان چگونگی مجدد طراحی یک وب سایت در مجارستان

طراحی مجدد وب سایت یک شرکت خبری توسط چند مجارستانی در مجارستان. این جند جوان برای طراحی وب سایت این شرکت از آخرین تکنولوژی ها استفاده کردند.

یک مثلی داریم که میگوید " نو که آمد به بازار کهنه می شود دل آزار". این مثل در تمامی موارد به راحتی صدق میکند. قبلا که تکنولوژی های زیادی برای طراحی وب سایت وجود نداشت، اکثر سایت ها از یک طرح استفاده میکردند، اما کم کم با رشد تکنولوژی و ورود ابزارهای جدید در این حوزه، طرح های جدید وب سایت کم کم رونمایی شد و شاهد رقابت جدیدی بودیم. مخصوص در مورد طراحی وب سایت فروشگاهی ما شاهد تحول عظیمی در این زمینه بوده ایم.

در این مقاله ما میخواهیم داستان چند جوان مجارستانی را بیان کنیم که توانسته اند پروژه طراحی وب سایت مجدد شرکت HVG  ( یک مجله اخبار سیاسی و اقتصادی هفتگی ) در مجارستان را برعهده بگیرند. تجربیات و نوع چگونگی انجام آنها یکی از بهترین روش های طراحی مجدد وب سایت است.

داستان طراحی مجدد وب سایت توسط چند جوان مجارستانی

این چند جوان اول از همه به بررسی وب سایت این شرکت پرداختند تا نقاط قوت و ضعف آن را بررسی کنند. ما می خواهیم چگونگی و علت طراحی وب سایت مجدد در این مقاله در قالب یک تجربه عملی که توسط این چند مجارستانی توضیح بدهیم.در اینجا سعی شده است که بیشتر از رییس این گروه مجارستانی نوشته شود.

چرا ما طراحی وب سایت آن را شرکت را قبول کردیم؟

طراحی وب سایت مجدد توسط مجارستانی ها

دیگر کمتر طراح وب سایتی هست که این مساله را نداند، اما هنوز خیلی ها علت دقیق این مساله را نمی دانند. این را باید بدانید با توجه به سرعت تغییر اطلاعات و تکنولوژی، طرح وب سایت شما هم باید متناسب با آن پیش برود.

" ما اول از همه وب سایت قدیمی را مورد بررسی قرار دادیم. یکی از مواردی که اول از همه باید آن را بدقت بررسی کنید، عکس ها هستند. آنها باید بتوانند ارتباط و سلسله مراتب بین محتوا در وب سایت به خوبی منعکس کنند که متاسفانه در نسخه قدیمی این مساله وجود نداشت."

نوع خواندن مقاله توسط کاربران تغییر کرده است. برای اینکه بتوانید کاربران وب سایت خود را بیشتر درگیر با محتوای وب سایت خود کنید، باید از عکس و داستان تصویری بیشتری استفاده کنید.

اهداف، چشم اندازها و محدودیت ها

" یکی از مهمترین مشکلاتی که با وب سایت قبلی داشتیم، کلاسیک بودن آن بود. اندازه متن آنها کوچک بود و عکس ها به هیچ وجه بهینه نبود. برای همین مقالات به دلیل اینکه خوانایی آنها پایین بود و هیچگونه عکس و عنوان مناسبی در آنها به کار نرفته بود، نمی توانستند کاربران را به سمت خود جذب کنند."

در طراحی مجدد وب سایت  این نکته را حتما کاربران میدانند که به هیچ وجه نباید آدرس یا همان  URL سایت تغییر کند. تغییر و بهینه کردن متن و عکسها اگر به صورت درست و اصولی انجام شود باعث افزایش رتبه وب سایت میگردد. برای همین سئوکاران همیشه می گویند که متون قدیمی خود را همیشه تغییر دهید و آن ها را به روز کنید.

" برای همین ما بعد از عکس، توجه اولیمون بیشتر روی محتوا مقالات بود تا برای آن بتوانیم  یک ساختار بندی ایجاد نماییم. چونکه HVG دارای مجله فیزیکی بود، ما باید تمامی تغییرات را با مجله و نوع ویرایش و چاپ آن پیش میرفتیم. یعنی آنها از نظر گرافیک تقریبا شبیه به هم باشند.

اما یکی از مشکلات ما این بود طراحی مجله خیلی به صورت حرفه ای انجام شده بود و پیاده سازی آن برای طراحی مجدد وب سایت مشکل بود و باید تغییراتی را در هر دو و به صورت موازی ایجاد کنیم."

تطابق پذیر بودن با پروژه

" ما هنگامی که وارد پروژه طراحی سایت شدیم، آن را سریعا شروع کردیم. طرح جدید که توانسته بود ایرادات محتوا و عکس را که بیان شده بود رفع نماید اما پروژه از نبود یک جریان کاری آسیب دیده بود."

یکی از مهمترین چالش ها در هر پروژه دستیابی به یک ثبات است. برای اینکه بتوانید در هرماه بازدید کنندگان زیادی داشته باشید، لازم است که روی دو مورد زیر تمرکز زیادی انجام دهید:

الگوی طراحی و ثبات طراحی

ما میخواهیم قبل از ادامه بحث این دو مورد را تعریف کنیم:

الگوی طراحی وب سایت چیست؟

الگوی طراحی راه حل مشکلات طراحی وب سایت است که کاربر در دیگران وب سایت ها با آن مواجه می شود.

بهترین راه برای  درک الگوی طراحی بررسی مکان یابی تابع های  login/logout است. برای مثال اگر میخواهید از صفحه کاربری خود در یک وب سایت خارج شوید، در کجا باید به دنبال دکمه خروج باشید؟

اکثر طراحان و کاربران می دانند که مکان دکمه های ورود و خروج در بالای وب سایت و گوشه صفحه است. برای همین در طراحی وب سایت ها بیشتر این دکمه را در این مکان قرار می دهند که متاسفانه اکثر وب سایت ها این مساله را رعایت نمی کنند و کاربران بعد از ورود به صفحه، چون نمی توانند دکمه خروج را پیدا کنند، صفحه را می بندند که این می تواند از نظر امنیتی برای آن ها مشکل باشد. این نکته در سایت های قدیمی کمتر رعایت شده است.

در الگوی طراحی به همین موارد پرداخت میشود : مکان یابی عناصر تا آن ها را در طراحی مجدد بتواند در جایی که از قبل توسط استاندارد تعیین شده است، قرار داد.

برای تحت پوشش قرار دادن الگوی طراحی در حوزه کاری خود، باید به این مساله کاملا عمیق شوید و تحقیقات زیادی انجام دهید.

کدام وب سایت ها دارای هدف مخاطب یکسانی مانند شما هستند؟ آنها از چه خصوصیاتی استفاده کرده اند؟ چه راه حل هایی برای مشکلات استفاده کرده اند؟

فقط همین را بگوییم که با پاسخ به این سوال به راحتی میتوانید الگوی طراحی مناسبی را برای طراحی وب سایت خود نسبت به نوع کاربرانتان تعیین کنید.

در الگوی طراحی، یکی از مواردی که باید تعیین شود مکان عناصر است و در طرح جدید باید آن را با طرح قدیم مقایسه کنید.

ما این مساله را در پروژه خود در نظر گرفتیم

" ما قبل از شروع طراحی، تمامی طرح های وب سایت های مرتبط خبری مجاری و خارجی را بررسی کردیم و خصوصیاتی که آنها در طراحی استفاده کرده بودند را در نظر گرفتیم. این مساله باعث شد که بتوانیم یک طرح و شمای کلی از نوع سایت های رقیب بدست بیاوریم و مشکلاتی زیادی که در طرح قدیمی سایت خود داشتند را رفع نماییم."

ثبات در طراحی وب سایت

ثبات طراحی وب سایت

فرض کنید که ساختار بندی هر صفحه وب سایت با همدیگر متفاوت باشد و از  طرح های مختلفی برای CAT آن استفاده شود. البته چون هر صفحه دارای هدف جداگانه است، ممکن است که نگه داشتن یک حالت خاص و اجرای آن برای تمام صفحات سخت باشد. راه حل این است که شما از راهنمای استایل استفاده کنید. اما راهنمای استایل چیست؟

سندهای دسته بندی شده که همه عناصر مهم استفاده شده در محصول را نشان می دهد.

متاسفانه این مساله ای است که در طراحی سایت های قدیمی به هیچ وجه رعایت نشده است.

طراحی وب سایت مجدد

ما برای طراحی مجدد سایت این شرکت، موارد زیر را به عنوان راهنمای استایل در نظر گرفتیم:

 • ·دکمه ها
 • ·صفحه بندی
 • ·رنگ ها
 • ·تگ ها
 • ·گریدها

برای همین بعد از تعیین طراحی الگو، ما باید روی ثبات آن متمرکز می شدیم. باید عناصر از یک ثباتی در تمامی صفحات بهره می بردند و فقط ما تغییر کمی در ساختار صفحات که آن هم با توجه به نوع صفحه است، داشته باشیم. مساله ای که قبلا رعایت نشده بود یا به خوبی اجرا نشده بود."

طراحی صفحه اصلی وب سایت

طراحی صفحه اول وب سایت

صفحه اصلی مهمترین چالش هر طراح وب سایت چونکه...

 • کاربران اول از همه به صفحه اصلی هدایت می شوند.
 • میزان تدوین و ادیت آن بیشتر از بقیه صفحات است، پس باید قابلیت انعطاف بالاتری داشته باشد.
 • دارای چندین ورژن لایه است که باید ارتباط را به خوبی برقرار کند.
 • مکان تبلیغات در آنجا قرار میگیرد پس باید برای آنها جای مناسبی در نظر گرفت.
 • اما این تبلیغات نباید هدف اصلی وب سایت را تخریب کنند.

" ما اول از همه اولویت های کار آنها را تعیین کردیم و مشاهده کردیم که در ورژن قدیمی وب سایت آنها این مساله به خوبی رعایت نشده است یعنی طرح با اولویت های جدید همخوانی ندارد. برای همین مهمترین و جدیدترین اولویت آنها که تبلیغات در وبسایت بود و باید متناسب با دیگر عناصر طراحی می گردید را در نظر گرفتیم.

ما برای اینکه بتوانیم تاثیری عمیقی در درکاربر هنگام دیدن صفحه نخست وب سایت برای اولین بار ایجاد کنیم، سه نوع ساختار بندی یا همان لایه بندی را در نظر گرفتیم:

 • لایه بندی استاندارد
 • لایه بندی شکسته بین عناصر که امروزی خیلی استفاده می شود.
 • لایه بندی فانتزی که برای روزهای تعطیل استفاده می شود.
 • لایه بندی موازی
طراحی وب سایت

ما اول نسبت به بازخورد مخاطبان، یک لایه را انتخاب کرده و بعد از بررسی بازخوردهای ثانویه بقیه قسمت های صفحه را طراحی کردیم."

چونکه محتوای صفحه اصلی به طور مرتب تغییر میکند، نیاز دارد که از یک ساختار محتوای مناسب و قابل انعطاف استفاده کند.

"برای همین ما از ساختار گرید استفاده کردیم که توانستیم صفحه را به لایه های موازی تقسیم کنیم. این باعث شد که تمامی عناصر به صورت گرید و در لایه ها قرار گیرند.ما قبل از طراحی وب سایت مجدد آنها، تمامی این کارها را برروی کاغذ ترسیم کردیم."

اما مواردی که از طراحی  وب سایت توسط این چند مجاری تا الان یاد گرفتیم، این است:

1. همیشه از یک ثبات طراحی در ساختاربندی استفاده کنید.

2. یک تیم برای تبادل نظر داشته باشید. طراحی مجدد کاری سختتری نسبت به طراحی آن در اول است و نیاز به بررسی دقیق تر مشکلات و حل آنها است. برای همین مفهوم طراحی الگو مطرح گردید اما این طراحی اگر میخواهید مناسب باشد، شما نیاز به یک گروه طراحی سایت دارید.

3.نمونه سازی اولیه خیلی مهم است. مخصوصا اینکه میخواهید تمام تغییرات را با آخرین تکنولوژی های به کار رفته در تطابق باشند.

4.جریان کاری داشته باشید. یعنی برنامه ریزی داشته باشید. همان اول شروع به طراحی وب سایت نکنید.

ایجاد جریان کاری در طراحی وب سایت

همانطور که مطالعه کردید، این چند جوان مجارستانی به جای اینکه در همان اول یک وب سایت جدید را ایجاد کنند، اول به بررسی مشکلات وب سایت قبلی پرداختند و سپس با برنامه و طرح ریزی سعی کردند که این مشکلات راسریعا رفع کنند.