چه رابطه‌ای بین پایتون، یادگیری ماشینی و سئو وجود دارد؟

پایتون چیست؟ یکی از زبان های برنامه نویسی متن باز بوده که از قدرت بسیار بالایی برخوردار می باشد.در این مقاله به تاثیرش در سئو میپردازیم.


به ظاهر بین پایتون و سئو رابطه‌ای وجود ندارد؛ اما نه تا وقتی که چندین مقاله در خصوص تأثیر پایتون بر سئو و ارتباط بین این دو منتشر کرد. در ادامه این مقاله، ما نتایج یک تحقیقات در خصوص ارتباط بین سئو و زبان برنامه‌نویسی پایتون و یادگیری ماشینی را برای شما نوشته‌ایم. البته مسلماً قدم اول شناخت این‌ها و بعد وارد شدن به دیگر جزئیات است.

پایتون چیست؟

به طور خلاصه پایتون یک زبان برنامه‌نویسی اپن سورس و مبتنی بر شی است که خط به خط تفسیر می‌شود. پایتون دارای دستورزبان یا همان سینتکس بسیار ساده‌ای برای یادگیری است. علاوه بر این دارای خوانایی فوق‌العاده‌ای است و از چندین ماژول و کتابخانه پشتیبانی می‌کند. پایتون به دلیل اینکه باعث بهره‌وری در کارها شده، از این رو، محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

این نکته را در نظر داشته باشید که هم اکنون پایتون توسط برخی از بزرگ‌ترین سازمان‌های جهانی برای تقویت پلتفرم، انجام فعالیت تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و اجرای مدل‌های یادگیری ماشین استفاده می‌شود. جالب اینجاست که مدیران شرکت‌های گوگل، یوتیوب، نتفلیکس، ناسا، اسپاتیفای و آی بی ام ادعا کرده‌اند که پایتون در رشد فعالیت‌های مرتبط شرکتشان نقش بزرگی داشته است. حتماً هم می‌دانید که اولین خزنده گوگل به زبان پایتون نوشته شد و هنوز یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی رسمی سمت سرور باقی مانده است.

چگونگی اجرای پایتون

شما می‌توانید اسکریپت‌های پایتون را به روش‌های مختلفی اجرا و پیاده‌سازی کنید. در حال حاضر، نسخه 3 پایتون استفاده می‌شود. البته ممکن است که برخی هنوز از نسخه 2 استفاده کنند؛ اما از آنجا که این نسخه در 2020 کاملاً منسوخ شد، باید آن را دیگر نسخه 3 ارتقا داد. شما می‌توانید پایتون را از ترمینال یا خط فرمان IDE و همچنین پلتفرم‌های مبتنی بر دسکتاپ از جمله Pycharm یا VSCode اجرا کنید. همچنین می‌توانید جایگزین‌های مبتنی ابر مانند گوگل کولب یا Jupyter Notebooks را به کار ببرید. این‌ها نسبت به بقیه هم کاربری راحت‌تری داشتند و هم این برای مبتدیان بسیار مناسب هستند.

البته ما در این مقاله اصلاً قصد نداریم تا به صورت تخصصی در خصوص پایتون صحبت کنیم. بیشتر هدف ارتباط بین پایتون و سئو است؛ برای همین فقط اشاره به این زبان و دیگر موارد فنی می‌کنیم تا کمی بیشتر آشنا شوید.

چگونگی یادگیری پایتون

اینکه چگونه پایتون را یاد بگیرید، به خودتان بستگی دارد. برخی با فیلم‌های آموزشی ارتباط بهتری برقرار می‌کنند و برخی دیگر ترجیح می‌دهند تا از کتاب‌های آموزشی بیشتری استفاده یا در کلاس‌ها شرکت کنند. مهم این است که تا پروژه برای خود تعریف نکرده و انجام ندهید و حتی وارد تیمی نشوید، چیزی یاد نخواهید گرفت. بهتر است که پروژه‌ای محور پیش بروید.

اما قدرت اصلی پایتون در کتابخانه‌هایش است که کاربر امکان انجام چندین عملیات اضافی را می‌دهد:

 • استخراج داده‌ها
 • تجزیه‌وتحلیل و آماده‌سازی
 • محاسبات علمی
 • پردازش زبان طبیعی
 • یادگیری ماشینی

بعضی از کتابخانه‌های مرتبط با تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و اتوماسیون در سئو عبارت‌اند از:

 • Pandas: برای تجزیه و تحلیل داده ها
 • Numpy: برای محاسبات علمی و فنی
 • SciPy: برای محاسبات علمی و فنی
 • SciKit Learn: یادگیری ماشینی برای داده‌کاوی و تجزیه‌وتحلیل
 • SpaCy: کتابخانه عالی برای پردازش زبان طبیع
 • Requests: کتابخانه‌ای برای ایجاد درخواست‌های HTTP
 • Beautiful Soup: برای استخراج داده‌ها از فایل‌های HTML و XML
 • Matplotlib: برای ایجاد تجسم داده‌ها

چرا پایتون در سئو محبوب است؟

SEO چیست؟ در حالی که درک زبان‌های قدرت دهنده به وبسایت مهم است، پایتون فرصت زیاد اتوماسیون یا خودکارسازی برای وظایف و کارهای سطح پایین ایجاد می‌کند که در حالت عادی چندین ساعت برای انجام آن‌ها وقت صرف می‌شود. پایتون به دلیل خودکارسازی اجرای چندین عملیات تکراری و تجزیه‌وتحلیل مجموعه‌ای از داده‌های بزرگ به سئوکارها کمک می‌کند. همین ساده‌تر شدن تجزیه‌وتحلیل داده‌ها باعث می‌شود تا بسیاری از مشکلات پیچیده خیلی سریع برطرف شوند. این مسئله نه تنها باعث صرفه‌جویی در زمان بلکه باعث افزایش بهره‌وری در کار هم می‌شود؛ چیزی که سئوکارها دقیقاً به دنبالش هستند. برای یک سئوکار حرفه‌ای، درک بهتر، عمیق و سریع‌تر داده‌ها اهمیت زیادی دارد؛ امکانی که پایتون به راحتی برای آن‌ها به وجود می‌آورد.

مزایای خودکارسازی عملیات با پایتون

از مهم‌ترین مزایای پایتون خودکارسازی بسیاری از عملیات پیچیده و وقت‌گیر است؛ اما این خودکارسازی چه مزایایی می‌تواند به همراه داشته باشد. در واقع این مزایا به سمت انجام فعالیت‌ها می‌رود. فهرست کارهایی که شما می‌توانید با پایتون به صورت خودکار انجام دهید، شامل موارد زیر است:

 • تعیین کاربر هدف
 • تعیین حرکت و مسیریابی آدرس‌های صفحه
 • تجزیه‌وتحلیل لینک داخلی
 • انجام تحقیقات کلمات کلیدی
 • بهینه‌سازی تصاویر

چگونه اضافه کردن پایتون به روند کار سئو

اولین کار فکر کردن در خصوص کارهایی است که می‌توانند به صورت خودکار انجام شوند. در واقع لازم نباشد تا در هر سری عملیات پیچیده زیادی را انجام دهید. علاوه بر این، استفاده از روش‌هایی است که تا بتوانید از داده‌ها بیشترین استفاده ممکن را ببرید.

قدم اول این است که با خود داده‌های به دست آمده از سایتتان شروع و بخواهید تا آن‌ها را تجزیه‌وتحلیل کنید. نمونه‌ کارهای زیادی در خصوص تجزیه‌وتحلیل داده‌ها با پایتون و استفاده از آن در سئو وجود دارند که به وفور می‌توانید در اینترنت پیدا کنید. حالا ما چند نمونه را در ادامه به شما نشان داده‌ایم.

ریدایرکت کردن

با استفاده از پایتون می‌توان اسکرپیتی نوشت تا بررسی کند که آیا مسیر ریدایرکت درست و دقیق است یا خیر. در این اسکریپت سایت قبل و بعد از خرش بررسی می‌شود و همچنین شامل تقسیم‌بندی دسته‌بندی‌ها بر اساس ساختار URL است. در حقیقت، URL ها قبل و بعد از خروجی و کیفیت ریدایرکت مورد بررسی قرار می‌گیرند و به صورت جدولی نشان داده می‌شود. به این صورت شما می‌توانید متوجه شوید که آیا باید این کار را انجام دهید یا خیر؟

تجزیه‌ وتحلیل لینک داخلی

با استفاده از اسکریپت مخصوصی که نوشته می‌شود، می‌توانید بخش‌هایی از صفحات با بیشترین لینک داخلی را پیدا کنید و بعد از تجزیه‌وتحلیلی برای کیفیت لینک‌های داخلی انجام دهید. البته در این روش هم از همان تقسیم‌بندی برای تعیین دسته‌های مختلف URL استفاده می‌شود.

شرح تصویر با Pathia

با استفاده از پاتیا شما می‌توانید کپشنی برای URL عکس ایجاد کنید. سپس از این کپشن برای تصاویر بدون Alt و البته مهم در سرچ گوگل استفاده کرد.

همانطور که متوجه شدید، با استفاده از اسکریپت‌های پایتون به راحتی می‌توان بسیاری از کارهای روتین و تکراری سئو را انجام داد؛ بدون اینکه خودتان (متخصص سئو) بخواهد درگیر این کار شوید. البته فعالیت‌های دیگری را هم می‌توان با استفاده از این مسئله انجام داد که شامل موارد زیر است:

 • بهینه‌سازی عکس
 • ادغام مجموعه‌ای از داده‌ها برای نتیجه‌گیری‌های قوی‌تر
 • اعتبارسنجی Hreflang
 • محاسبه رشد کلمات کلیدی
 • جمع‌آوری داده‌های GSC
 • تجزیه‌وتحلیل رقبا

قدرت یادگیری ماشینی

علاوه بر این پایتون زبان برنامه‌نویسی محبوب مورد استفاده در یادگیری ماشینی است. یکی از مهم دلایل آن داشتن کتابخانه‌های زیادی است که در هنگام کار و آموزش استفاده می‌شود.

یادگیری ماشینی چیست؟

یادگیری ماشینی در حقیقت کاربردی از هوش مصنوعی است که سیستم را قادر می‌سازد تا به صورت خودکار از تجربه‌ها بدون نیاز به برنامه‌ریزی صریح یاد گرفته و در بهینه‌تر کردن کیفیت کار خود استفاده کند. از یادگیری ماشینی اغلب برای شناسایی الگوهای موجود استفاده می‌شود که بر اساس می‌توان پیش‌بینی‌هایی را انجام داد.

دو نوع اصلی یادگیری ماشین وجود دارد. اولی یادگیری نظارت شده است که روی داده‌های برچسب دار آمیخته می‌شود؛ در جایی که مجموعه‌ای از آن دارای داده‌های ورودی و خروجی است.

پایتون و یادگیری ماشین

پایتون که همراه با Machine Learning اجرا می‌شود، می‌تواند برای تقویت اسکریپت‌ها به کار گرفته شود. در حقیقت مدل‌های الگوریتم نوشته شده الگوبرداری شده تا بتوان به خوبی پیش‌بینی کرد. در حوزه وب و آموزشی از این قابلیت استفاده می‌شود. بسیاری از الگوریتم‌های گوگل و دیگر فناوری‌ها از ترکیب همین زبان و تکنیک استفاده می‌کنند که شامل:

الگوریتم Rank Brain گوگل

جدول زمابندی توییتر

بخش پیشنهاد نتفلیکس و اسپاتیفای

سئو و یادگیری ماشینی

وقتی پای پایتون وسط باشد، به راحتی می‌توان یادگیری ماشین را اجرا کرد. یادگیری ماشینی هم باعث می‌شود تا بسیاری از فرآیندها به صورت خودکار انجام شده و خود بر اساس الگوریتم و یادگیری (کسب تجربه خودمانی)، بسیاری از کارها نسبت به پاسخ دریافتی انجام دهد. به این صورت به جای صرف وقت زیاد برای شناسایی مشکلات، بیشتر به دنبال یافتن پاسخ مناسب‌تری باشید. در سئو هم مشکلات زیادی وجود دارند و باید برطرف شوند. ارزیابی کیفیت محتوا، شناسایی مشکلات کلمات کلیدی، به دست آوردن بینش در خصوص تعامل کاربر، بهینه‌سازی تگ‌های عنوان و ایجاد خودکار متاتگ توضیحات از قابلیت‌هایی هستند که با استفاده از سیستم یادگیری ماشینی پیاده‌سازی کرد.

پایتون، یادگیری ماشینی و سئو دیگر سه عضو جدا از هم نیستند. با پایتون و یادگیری ماشین نه تنها می‌توان در طراحی سایت به عملیات سئو قدرت و سرعت بخشید، بلکه بسیاری از فرآیندها را نیز بهینه کرد. فرآیندهایی که به دلیل سخت و تکراری بودنشان، میزان اشتباه بالایی هم دارند. پس در یک شرکت موفق، داشتن تیمی با ترکیب سئوکار و برنامه‌نویس پایتون ضروری است.