تکنیک های سئو برای موتورهای جستجو در یک نگاه

سئو دارای تکنیک های فراوانی است. هر کدام از این تکنیکهای سئو دارای امتیاز خاص خودشان است. در این مطلب به این تکنیکها پرداخته شده است.

همه شرکت هایی که برای رشد کسب وکار خود سایت دارند، به دنبال روش ها و تکنیک های سئو برای موتورهای جستجو هستند. بارها در خصوص تکنیک های افزایش رتبه وب سایت در خود همین سایت سئوکار نیز مقالات متعددی نوشته شده است. در هر مقاله، به جزئیات هرکدام را نیز شرح داده ایم.

نکته خیلی مهم اینکه سئو برای موتورهای جستجو شامل تکنیک هایی نیست که یک شبه بتوان یاد گرفت و تا آخر هم همین موارد بدون تغییر بماند. گوگل هرساله تغییرات زیادی را در آن ها ایجاد می کند که شما به عنوان یک متخصص حوزه سئو باید علم خود را در آن به روز نگه دارید و تغییرات مربوطه را در سایت خود اجرا کنید تا بتوانید جایگاه خود را در گوگل ثابت نگه دارید. ما در این مقاله قصد داریم تا نگاهی کلی به چک لیست سئو برای موتورهای جستجو بیندازیم.

نکات سئو برای موتورهای جستجو

ساختار سایت

اولین و مهمترین مرحله است. سایت شما باید دارای یک ساختار کلی مناسب باشد. فرض کنید قصد خرید آپارتمانی را داشته باشید و دو ساختمان را بازدید می کنید. یکی از ساختمان ها نقشه فوق العاده ای دارد، نورگیر آن عالی است، تمامی اتاق ها دارای اندازه استاندارد است و به روز است ولی ساختمان دیگر نقشه فوق العاده بدی دارد؛ یک راهرو طویل به همراه نورگیر نامناسب. شما کدام یک پسند می کنید و با کدام ارتباط بهتری می توانید برقرار کنید؟ ساختار سایت هم به همین صورت است. علاوه بر اینکه باید از تکنولوژی به روزی که مهمترین آن HTML5 است، به کار گرفته شود؛ ساختار به گونه ای باشد که کاربر به راحتی بتواند با آن ارتباط برقرار کند.

محتوا

با شعار محتوا پادشاه است، جلو نروید. هر محتوایی پادشاه نیست. بعضی از محتواها به اندازه ای بد نوشته می شوند که ارزش یک شخص عادی در کاخ پادشاه را هم ندارند، چه برسد به پادشاه! نگارش عالی، محتوای عالی متناسب با موضوع سایت، طول محتوا، استفاده از کلمات کلیدی و مطابقت با اصول سئو، استفاده از دیگر المان های محتوا از جمله مواردی هستند که باید در آن رعایت کنید.

سرعت سایت

وقتی وارد یک خیابانی می شوید که سرعت حرکت اتومبیل ها خیلی کم است، سریعا درصدد تعویض آن برمی آیید؛ سایت هم به همین صورت است. اگر سرعت سایت شما پایین باشد، کاربران سعی می کنند اطلاعات مورد نیاز را از سایت رقیبتان بدست بیاورند.

بهینه سازی عکس

دیگر عامل مهم در سئو برای موتورهای جستجو است که توسط خیلی ها کمتر مورد توجه قرار می گیرد. عکس اگر کیفیت بدی داشته باشد، حجم آن به قدری بالا باشد که بر سرعت سایت تاثیر منفی بگذارد، اندازه استاندارند نداشته باشد، تگ های alt و title که برای سئو عکس نوشته نشده باشد و در مکان نامناسب قرار بگیرد به راحتی و کاملا غیر مستقیم بر سئو سایت شما تاثیر منفی خواهد گذاشت.

متاتگ ها

شناسنامه هر صفحه شما، متا تگ ها می باشند. گوگل با بررسی این شناسنامه و تایید صحت آن وارد سایت شما می شود. آشنایی با متاتگ  ها، نحوه نوشتن و قرار دادن آن ها در صفحه و اینکه برای هر سایتی و موقعیتی کدام متاتگ اهمیت دارد، به شما کمک می کند تا این قسمت شناسنامه هر صفحه سایت خود را به درستی و براساس اصول گوگل بنویسید.

نقشه سایت و فایل ربات

هرچه گوگل سایت شما بهتر و سریعتر بخواند، سرعت سئو برای موتورهای جستجو بالاتر خواهد بود و این کار راحتی با استفاده از نقشه سایت و فایل ربات انجام می شود. با نقشه سایت به گوگل کل مسیر گردش را نشان می دهید و با ربات صفحات مجاز و غیرمجاز برای ایندکس شدن را تعیین می کنید. نداشتن این دو باعث جریمه از طرف گوگل خواهد شد.

لینک ها

لینک های یک سایت را به می توان به چند مورد تقسیم کرد:

  • لینک داخلی: ارتباط بین صفحات با استفاده از انکر تکست
  • لینک خارجی: لینک هایی که شما به دیگر سایت ها می دهید و یا از آن ها دریافت می کنید. هرچی که تعداد لینک های بیشتر باشد، از نظر گوگل اعتبار بیشتری دارید.
  • مزرعه لینک: مکانی است که در آنجا تمامی سایت ها سعی در قرار دادن لینک اصلی سایت خود با یک کلمه کلیدی خاصی داشته اند. استفاده از مزرعه لینک به هیچ وجه توصیه نمی شود.
  • لینک شکسته: مانند وارد شدن شما به یک کوچه بن بست است، آیا باز هم وارد این کوچه می شوید؟ مسلما جواب منفی است. لینک شکسته هم مانند همین است. گوگل وقتی متوجه به هیچ صفحه ای وارد نمی شود به عبارت خطای 404 می دهد، آن صفحه را از گردونه خود خارج کرده و حتی جریمه هم می کند.

کاربران برای پیدا کردن شما از گوگل استفاده می کنند. جستجو در گوگل هم با استفاده از کلمات کلیدی انجام می شود. هرچه شما از کلمات کلیدی مناسبتری استفاده کنید که بیشتر جستجو می شود و متناسب با کسب وکار شما باشد، شانس دیده شدن خود را افزایش داده اید.

یک لینک را تعیین کنید

اکثر کاربران وقتی می خواهند آدرس صفحه سایت را تایپ کنند، آن را به صورت زیر می نویسند:

www.seokar.com

ابزار سئو

ابزارهای سئو به شما کمک می کند تا بهتر بتوانید سئو برای موتورهای جستجو را انجام دهید. این ابزارها اطلاعاتی را شامل تست سرعت، شناسایی کلمات کلیدی، جایگاه رقبای شما، چگونگی پیشرفت سایتتان و غیره را می دهد.