طراحی سایت ساده و عوامل موثر آن چیست؟

طراحی سایت ساده امروزه بیشتر از همه طرفدار پیدا کرده است و هر المان ها ساده تر و متناسب با هم به کار روند، طراحی را حرفه ای تر نمایش میدهد.

طراحی سایت ساده

طراحی سایت ساده، اصطلاحی است که اگر در زمینه طراحی سایت فعالیت کرده باشید حتما آن را شنیده اید، اما این اصطلاح دقیقا به چه معناست؟ همانطور که می دانید، امروزه یک سایت را حرفه ای می دانند که دارای طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری مناسبی باشد و کاربر برای استفاده از آن دچار سرگیجه نگردد. همچنین کاربر با یک نگاه بتواند هدف و ساختار آن متوجه گردد و به راحتی در آن پیمایش کند. در نتیجه سادگی امروزه حرف اول را می زند. برای همین است که طراحی سایت ساده بیشتر از همه طرفدار پیدا کرده است.

در این مقاله آموزش طراحی وب سایت، قصد داریم که در خصوص نکاتی را باید طراحی سایت ساده رعایت کنید را مطرح کنیم. همانطور که بیان کردیم، دنیا در تکنولوژی سایت به سمت سادگی پیش می رود، پس شما هم نباید از این قافله عقب بمانید.

طراحی سایت ساده چیست؟

یکی از مواردی که در بعضی از افراد فکر می کنند باعث ساده تر شدن طراحی می شود، خلاصه کردن محتوای داخلی است. نمی خواهیم بگوییم که تاثیری ندارد، اما باید گفت که یکی از معیارهای اصلی قرار گرفتن در رتبه برتر گوگل، تولید محتوا می باشد. البته تولید محتوایی که مبتنی بر اصول سئو باشد. برای همین باید به آن توجه ویژه ای کرد. تولید محتوا کوتاه نه تنها تاثیری ندارد بلکه ممکن است که حتی توسط ربات های گوگل خیلی مورد استقبال قرار بگیرد. پس خیلی راهکار خوبی نمی تواند پس باشد.

بهتر است قبل از اینکه بدانیم، چه نکاتی را باید در طراحی سایت ساده به کار ببریم، تعریف دقیق آن را بدانیم.

" طراحی سایت ساده یعنی اینکه درک ساختار و پیمایش آن راحت است و در راستای برآورده کردن هدف مالک وب سایت باشد. به عبارتی دیگر هرکاربری سریعا هدف آن را متوجه شود."

امروزه دیگر استفاده از کردن از فایل های فلش و انیمیشنی زیاد، نه تنها مسنوخ شده است و هیچ کاربری آن را مورد پسند نمی داند، بلکه حتی جریمه گوگل را نیز همراه خواهد داشت. پس به جای اینکه محتوای سایت خود را کوتاه کنید که ممکن تاثیر منفی در سئو سایت شما داشته باشد، بر عوامل دیگر که در طراحی مهم است، توجه داشته باشید. سه عاملی که باید طراحی سایت ساده به آن ها بیشتر از بقیه توجه کنید عبارتند از:

 • یک ایده و هدف را در سایت خود اجرا و دنبال کنید.( سایت شما چند هدفه نباشد.)
 • شفافیت را رعایت کنید.( از المان های زیادی استفاده نکنید.)
 • ثبات در طراحی داشته باشید.(هر رابط غیر ضروری و مرتبط را حذف کنید.)

یک ایده و هدف را درسایت خود دنبال و اجرا کنید

سعی کنید که یک نوع ایده و هدف کلی برای سایت خود داشته باشید. اینطوری علاوه براینکه مدیریت را برای شما راحت تر می کند، باعث افزایش اعتماد کاربر می شود. چونکه او متوجه می شود، شما به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت می کنید. برای همین بهتر است که نکات زیر را رعایت کنید:

 • از زبان ساده استفاده کنید. کاربران وقتی وارد سایت شما می شوند، در نگاه اول می توانند تا حدی متوجه نوع کسب وکار شما گردند و همچنین ترجیح می دهند که صفحه " درباره ما" را مطالع کنند. پس سعی کنید که از زبان ساده برای نوشتن مطالب در طراحی سایت ساده استفاده کنید.
 • هرجا که ضروریت تکرار وجود دارد، از آن استفاده کنید. بعضی از افراد در تمامی مکان ها سعی می کنند که از کلمات کلیدی مرتبط با کسب وکار خود استفاده کنند که باعث جلوه ناپسندی می شود.
 • در هر صفحه، هدف اصلی را بیان کنید یعنی اینکه چه چیزی برای ارائه در آن صفحه دارید. برای مثال اگر قرار است محصولی معرفی شود، کاربران سریعا آن را ببینید نه اینکه مجبور برای پیدا کردن آن، تمامی اجزای صفحه را جستجو کند یا اسکرول نماید.
 • شفافیت را رعایت کنید

  یکی از نکاتی که باید در طراحی سایت ساده رعایت کنید، شفافیت است. هر چه در طراحی شفافیت بیشتری باشد، کاربر انرژی و زمان کمتری برای درک هدف و پیمایش در آن صرف می کند. چند نکته را باید در شفافیت طراحی به آن ها توجه کنید، عبارتند از:

  • پیمایش در آن به راحتی انجام شود
  • برروی نقاطی که مهم است و درک ساختار اصلی را آسان می کند، تمرکز کنید. از CTAهای ساده استفاده کنید.
  • مسیر فایل ها و مطالب آسان باشد. همچنین نام دامنه ها باید کوتاه باشد.

  ثبات در طراحی داشته باشید

  اگر علاقه دارید که کاربر شما در تمامی صفحات سایت تان پیمایش کند، باید یک ثبات را در طراحی سایت رعایت کنید. ثبات از اصول طراحی سایت ساده است که باعث می شود فروشگاه شما خیلی حرفه ای به نظر برسد. هر المانی که به کار می برید، نیاز است که با دیگر عناص دارای ارتباط بصری و محتوایی داشته باشد تا باعث سردرگمی کاربر نگردد. توصیه می کنیم که نکات زیر را حتما رعایت کنید:

  • فرآیند و روش ها را تا جایی که می توانید ساده و شبیه به هم در نظر بگیرید. سعی کنید که بیشتر از یک نوع روش عملیاتی در طراحی سایت ساده استفاده کنید.
  • کامپوننت های مشابه به کار ببرید.
  • برای طرح خود یک قانون ایجاد کنید و سعی کنید آن را به کاربر بیان کنید تا اون بهتر بتواند ارتباط برقرار کند. کاربران عاشق سایتی هستند که قانون را رعایت می کنند.