تاثیر شبکه های اجتماعی در سئو سایت و نحوه گرفتن لینک از آنها

شبکه های اجتماعی در سئو سایت تاثیر فراوانی دارند. جهت کسب اطلاعات بیشتر از این تاثیر با سایت کار همراه باشید.

تاثیر شبکه های اجتماعی در سئو سایت

لینک هایی که در شبکه های اجتماعی ایجاد می شوند خاصیت نوفالو دارند. البته نه مثل لینک های نوفالو دیگر. این لینک ها یک سیگنال برای گوگل محسوب می شوند اما به اندازه ی لینک های باکیفیت فالو اهمیت ندارند. اما ما در اینجا قصد نداریم لینک سازی در شبکه های اجتماعی را توضیح دهیم. بلکه می خواهیم از طریق امکانات و قابلیت های شبکه های اجتماعی لینک باکیفیت دریافت کنیم تا به شکل مستقیم در رنکینگ و سئو سایت . تاثیر داشته باشد. در کل سئو چیست؟

کمپانی ها معمولا از پروفایل های شبکه های اجتماعی استفاده می کنند تا محتوای خود را پروموت کنند و از این طریق کاربران زیادی آن را بخوانند. شاید در این میان لینک هایی به این مطالب داده شود. اما بیشتر مردم این لینک ها و محتوای شبکه های اجتماعی را اسپم و تبلیغات می دانند و نرخ کلیک بالایی ندارند. اما با برخی روش های خاص می توانید این لینک های اجتماعی را به لینک باکیفیت بدل کنید. چند روش در ادامه آورده شده اند.

1. از پروفایل های شخصی استفاده کنید.

اساس شبکه های اجتماعی تعامل بین اشخاص است. معمولا کاربران دوست ندارند با اکانت خود کمپانی تعامل داشته باشند. حتی به دلیل پست های تبلیغاتی کمتر فالو می شوند. از این جهت چیزی که اهمیت دارد استفاده از پروفایل های شخصی است.

اگر نگاهی به وبسایت های خارجی بیندازید می بینید که اکثر کارکنان و حتی مدیران عامل شرکت ها در توییتر یا اینستاگرام اکانت شخصی دارند و معمولا مسائل شخصی و گهگاه کاری را در آن به اشتراک می گذارند. این پست ها بازخورد بسیار خوبی دارند و معمولا افراد زیادی این ترندها را دنبال می کنند.

اگر از پروفایل های شخصی برای پروموت کردن محتوا استفاده کنید نتایج بهتری می گیرید. در ضمن در قسمت کامنت ها می توانید به خوبی با کاربران تعامل داشته باشید. تعامل شرط اساسی است و باید حتما این مورد را در نظر داشته باشید. وقتی کاربران با پست شما درگیر می شوند. از شما سوال می پرسند و یا نظر خودشان را درباره ی آن منتشر می کنند در اولین قدم میزان Engagement پست های شما بالاتر می رود و در الگوریتم شبکه های اجتماعی مانند توییتر رشد می کنید و محتوای شما به افراد بیشتری نشان داده می شود.

در ضمن همین افرادی که با شما تعامل دارند به پست های شما لینک می دهند. این یک احتمال است. اما اکثر افرادی که در حوزه های تخصصی در شبکه های اجتماعی فعالیت دارند وبسایت و یا وبلاگ هم دارند. در وب انگلیسی این کار بسیار رایج است و به نوعی به یک روش لینک سازی بدل شده است. اما متاسفانه سایت های فارسی چنین مشارکتی ندارند و حتی اگر یک محتوای دست اول و جذاب هم در یک سایت ببینند به آن لینک نمی دهند. با این حال می توانید این روش را امتحان کنید. وقت و انرژی زیادی از شما نمی گیرد. دقیقا اندازه یک استوری عادی و یا یک پست روی آن وقت می گذارید و اگر بازخورد خوبی پیدا کرد به نظرات و سوالات افراد پاسخ می دهید.

2. فروم ها و کانال ها و گروه های تخصصی را فراموش نکنید.

چیزی که اغلب وبسایت ها فراموش می کنند استفاده از فروم ها و کانال های تخصصی است. ردیت یکی از ابزارهایی است که هنوز در بین ایرانیان جا نیفتاده است. این شبکه اجتماعی فروم ها یا ساب ردیت هایی با اعضای بسیار زیاد دارد. اعضایی که سوال می پرسند. نظرات شان را می گویند و افراد مختلف با آن ها تعامل دارند.

جایگزینی که برای ردیت در ایران پیشنهاد می شود کانال ها و گروه های تلگرامی هستند. تقریبا در هر حوزه ای کانال ها و گروه های تخصصی مربوط به آن وجود دارند که افراد فعال در یک حوزه را گرد هم آورده است. معمولا بحث های جالبی هم در این گروه ها جریان دارد. افراد زیادی فعال هستند و بسیاری از افراد به راحتی جواب سوالات شان را در این گروه ها پیدا می کنند.

این گروه ها و فروم ها می توانند یکی از سیگنال های اصلی برای لینک سازی باشند. اگر در حوزه سئو سایت فعالیت دارید می توانید به گروه های مختلفی وصل باشید و محتوای خود را به روش های منطقی و کاملا حرفه ای پروموت کنید تا بیشتر دیده شود و افراد به آن لینک بدهند. سعی کنید اسپمر نباشید. اسپم کردن نه با اصول مارکتینگ همخوانی دارد و نه مخاطبان اسپم را دوست دارند. از این جهت با روش های حرفه ای این کار را انجام دهید. به طور مثال در جواب یک سوال به کاربران لینک سایت خودتان را بدهید و یا اگر محتوای دست اولی تولید می کنید که ممکن است برای افراد زیادی جالب توجه باشد حتما آن را با یک عنوان جذاب در داخل گروه قرار دهید و به سوالات کاربران در این باره پاسخ بدهید.

3. وایرال مارکتینگ حلقه ی گمشده لینک سازی

اگر سری به شبکه های اجتماعی برندهای معروف بزنید می توانید به ویدیوهای تبلیغاتی آن ها دسترسی داشته باشید. این ویدیوها معمولا به گونه ای طراحی می شوند که در دنیای وب وایرال شوند. یعنی افراد زیادی آن ها را می بینند و به دلیل داستان و روایتی که دارند و همچنین حس شوخ طبعی و مواردی از این دست به راحتی می توانند مخاطب زیادی را جذب کنند.

وایرال مارکتینگ لزوما نیازی به هزینه های گزاف ندارد. کمپین تخم مرغ را یادتان هست؟ همان کمپینی که یک تخم مرغ بیش از 50 میلیون لایک در اینستاگرام گرفت. اما این لایک ها تنها بخشی از این موضوع بودند. این پست و آژانس تبلیغاتی که این کمپین را طراحی کرده بودند بیش از 600 لینک دریافت کردند. حتی از وبسایت هایی مانند نیویورک تایمز. 600 لینک باکیفیت از خبرگزاری های مختلف بدون اینکه هزینه ای برای رپورتاژ صرف شود رقم بسیار بزرگی است. بسیاری از سایت های ایرانی حتی 10 لینک باکیفیت هم ندارند.

شما هم می توانید از این کمپین ها استفاده کنید و علاوه بر برندینگ، کار لینک سازی را هم انجام دهید. افراد در دنیای وب کورکورانه ترندها را دنبال می کنند و اگر اصول وایرال مارکتینگ را بدانید و در پست ها و توییت ها و … اعمال کنید به راحتی می توانید از وبسایت های مختلف لینک بگیرید.

4. از لینکدین برای ارتباط با افراد فعال در حوزه ی کاری تان استفاده کنید.

لینکدین ابزار قدرتمندی است. ابزاری که متاسفانه استفاده زیادی بین ایرانی ها ندارد و تولید محتوای باکیفیت به زبان فارسی در آن کم تر است. اما هنوز هم افراد فعال در زمینه های مختلف آن وجود دارند. افرادی که هم محتوای جذاب تولید می کنند و هم از این ابزار برای شبکه سازی استفاده می کنند.

شبکه سازی و تعامل با افراد در شبکه های اجتماعی یکی از قدرتمند ترین ابزارها برای دریافت لینک است. سایت های زیادی از این طریق رشد کرده اند. لینک سازی در ایران تنها به روش شبکه سازی موفق می شود. اگر شما دوستانی در حوزه ی کاری تان پیدا کنید می توانید لینک های زیادی از سایت ها و وبلاگ های آن ها دریافت کنید. به این شرط که خودتان هم در این مسئله مشارکت داشته باشید.

جمع بندی

شبکه های اجتماعی را فراموش نکنید. فعالیت شما در شبکه های اجتماعی سیگنال خوبی برای فعالیت سئوکار محسوب می شود و گوگل آن را تا حد زیادی جزو فعالیت های خود سایت به حساب می آورد. علاوه بر این می توانید از مشارکت افراد هم استفاده کنید و لینک سازی و سئو سایت تان را تقویت کنید. لینک سازی فاکتور بسیار مهمی در سئو است و باید بخشی از فعالیت های سایت را به این موضوع اختصاص دهید.