چگونه تست قابلیت استفاده وب سایت را انجام دهیم؟

تست قابلیت استفاده وب سایت مساله ای است که حتما باید قبل از اقدام به طراحی برای تعیین میزان اثرگذاری سایت برروی کاربران تعیین گردد.

تست قابلیت استفاده وب سایت

قابلیت استفاده وب سایت، یک وظیفه و کار پرچالش قبل از انجام طراحی سایت است. روش هایی که استفاده می شود به بودجه و اهداف شما بستگی دارد. قابلیت استفاده بودن سایت همیشه برای مالکان سایت یک نوع نگرانی است، چونکه آن ها از می خواهند موثر بودن سایت شان مطمئن شوند. برای توجه زیادی به تست قابلیت استفاده وب سایت می کنند تا بتوانند ایرادات خود را برای جلب کاربران بیشتر و افزایش فروش، رفع نمایند. در این مقاله آموزشی ما قصد داریم که چند نوع روش برای تست قابلیت استفاده وب سایت بیان کنیم تا میزان از میزان اثرگذاری سایت خود آگاه شوید.

تست قابلیت استفاده وب سایت چیست؟

در حالت عمومی قابلیت استفاده وب سایت، یعنی دسترسی آسان به محتوا و مصحولات می باشد که البته این دسترسی آسان باید در راستای هدف اولیه طراحی باشد.

تست قابلیت استفاده وب سایت، یک تکنیک که از تعدادی از کاربران، خواسته می شود تا وظایفی را در رابطه با یک محصول یا محتوا انجام دهند. این روش در واقع " دسترسی آسان به محصول یا محتوا" را مورد بررسی قرار می دهد. یکی از عامل های اصلی برای بررسی قابلیت استفاده وب سایت، زمان دسترسی است، یعنی هرچه زمان کوتاه تر و پیمایش آسان تر باشد، میزان اثرگذاری آن برروی کاربر بیشتر است.

چگونه تست قابلیت استفاده وب سایت را انجام بدهیم؟

قابلیت استفاده وب سایت اولین مساله ای که باید در طراحی وب سایت حرفه ای خود در نظر بگیرید. برای همین باید تست قابلیت استفاده وب سایت را به درستی و با دقت انجام دهید. در ادامه چند روش را برای انجام تست به شما معرفی خواهیم کرد.

1. تست قابلیت استفاده آزمایشگاهی

در طی این فرآیند، همه شرکت کنندگان به همراه یک ناظر از آزمایشگاه ( محلی که وب سایت توسط طراحان و برنامه نویسان ایجاد می شود) بازدید می کنند. سپس سناریو و طرح ها را بررسی می کنند و نسبت به علایق خودشان آن را بررسی می کنند. سپس بسته به طرح، چند خصوصیات برای بهبود عملکرد بیان می کنند.

2. طراحی مشارکتی

در این نوع تست قابلیت استفاده وب سایت، هر مشارکت کننده المان ها و عملکردهای مورد علاقه خود را مشخص می کند، سپس جنبه هایی را که برای او در طراحی سایت مهم هستند را بررسی می کند و نتیجه را بیان می کند. البته این شرکت کنندگان باید متناسب با هدف سایت انتخاب شوند، برای مثال، اگر قصد تست طراحی سایت فروشگاهاینترنتی تجهیزات پزشکی را دارید، حتما باید از شرکت کنندگانی برای تست استفاده کنید که در این حوزه کاری فعالیت می کنند.

3. مصاحبه کردن

در این روش، طراح یا مالک سایت با شرکت کنندگان به صورت مستقیم و در یک جلسه با آن ها صحبت می کند و نظرشان را در خصوص سایت می پرسد.

4. مطالعه پیچیدگی استفاده

در این روش تست قابلیت استفاده وب سایت، از کاربران و متخصصان که متناسب با هدف سایت انتخاب شده است، می پرسیم که آیا المان پیچیده ای را از نظر استفاده مشاهده می کنند یا خیر.

5. ردیابی چشم کاربران

دراین نوع تست، با استفاده از نرم افزاری که روی سایت نصب می شود، می توان رد چشم یا همان نحوه پیمایش کاربران را دنبال کرد. درواقع یکی از بهترین روش ها برای تست قابلیت استفاده وب سایت می باشد.

6. تست A/B

آخرین تست قابلیت استفاده وب سایت، تست A/B می باشد. تست A/B یک فاز تستی چندمتغیره به صورت زنده می باشد. در واقع یکی از بهترین روش های قابل موثر در تست قابلیت استفاده وب سایت است که می توان صفحات مختلف را بررسی کرد. روش آن به این صورت که شما می توانید به صورت رندم از گروهی از کاربران بخواهید که با صفحات وب سایت شما ارتباط برقرار کرده و شما رفتار آن ها را در این صفحات بررسی کنید.