8 زبان برنامه نویسی محبوب در سال 2017

محبوب ترین زبان های برنامه نویسی که در سال 2017 بهتر است آن ها را فرا بگیریم. معرفی زبان های برنامه نویسی محبوب در این مقاله سایت کار

زبان برنامه نویسی

یکی از سوالات اکثر افرادی که قصد دارند برنامه نویسی یاد بگیرند این است که کدام زبان برنامه نویسی را باد بگیرید؟ بر اساس چه معیارهایی باید یک زبان را برای برنامه نویسی انتخاب کنیم؟ در سال 2017 کدام زبان برنامه نویسی بیشتر از همه مورد استفاده خواهد گرفت؟

در واقع نمی توان به طور قطعیت گفت که بهترین زبان برنامه نویسی کدام است و کدام یک نسبت به بقیه دارای ارجحیت است، چون هرکدام در صنعت خاصی کاربرد دارند و شما بسته به نوع کار خود بهتر است که یک زبان برنامه نویسی را یاد بگیرید. اینکه که می گویند جاوا نسبت به c++ دارای ارجحیت و برتری است اشتباه است، البته ما منکر این قضیه نمی شویم که بلد بودن جاوا می تواند امتیاز خاصی را برای برنامه نویس ایجاد نماید که مهمترین آن کسب درآمد بالاتری می باشد اما c++ خود دارای کاربرد خاصی است که زبان برنامه نویسی جاوا را نمی توان در آن به خوبی استفاده کرد.

در حال حاضر سه زبان برنامه نویسی c++، متلب و جاوا، سه تا زبانی هستند که بیشترین کاربرد و محبوبیت را دارند. این سه تا زبان در رشته هایی مانند رباتیک، فیزیک و تولید اپلیکیشن کاربرد وسیعی دارند. اما فقط کل زبان های محبوب به همین سه تا محدود نمی شود.

ما در این مقاله آموزش برنامه نویسی، قصد داریم که ده زبان برتر برنامه نویسی در سال 2017را به شما معرفی کنیم.پس با سایت کار باشید.

هشت زبان برنامه نویسی برتر در سال 2017

  • JavaScript
  • Java
  • Python
  • PHP
  • R
  • Matlab
  • Arduino
  • Swift

اینکه کدام زبان برنامه نویسی را انتخاب کنیم، بستگی به نوع کسب وکار شما دارد. همانطور که گفتیم در هر صنعتی یک زبان کاربرد دارد. در ادامه چند پلتفرم وشاخص های گذاری های متفاوت را بررسی می کنیم که در هرکدام یک زبان برنامه نویسی محبوب می باشد.

TIOBE Index

انجمن برنامه نویسی TIOBE که مقدار و اندازه محبوبیت زبان نویسی را نشان می دهد و عبارتی می توان گفت که شاخص گذاری می کند. این کلمه خلاصه شده عبارت " The Importance of Being Earnest " می باشد. در واقع این انجمن، زبان های برنامه نویسی را بر اساس تعداد کوئری های موتورهای جستجو که شامل زبان به عنوان کلمه کلیدی است، رتبه دهی می کند.

شاخص های TIOBE فقط زبان های کامل را بررسی میکند از رو زبان هایی مانند SQL یا HTML برای بررسی در این انجمن قرار نمی گیرند. از نوامبر 2016، جاوا در صدر جدول محبوب ترین زبان برنامه نویسی قرار داد و بعد از آن به ترتیب C و C++ می باشند. موردی که قابل توجه در این رتبه بندی است، بالاتر بودن رتبه ویژوآل بیسیک و پایتون نسبت به جاوااسکریپت می باشد.

PYPL

یک نوع شاخص گذاری زبان برنامه نویسی است که مقدار جستجوی آموزش زبان های برنامه نوسی را در گوگل تحلیل می کند. از نظر محبوبیت در موتورهای جستجو،  جاوا محبوبترین زبان برنامه نویسی برای آموزش می باشد که جستجو می شود. زبان پایتون، توانست رشد 6.8 درصدی داشته باشد در حالی که زبان برنامه نویسی PHP با رشد منفی از نظر محبوبیت برای یادگیری مواجه شده است.

StackOverflow

یک پلتفرم سایت پرسش و پاسخ است. این پلتفرم سایت دارای 4 میلیون کاربر با ده میلیون سوال در آن می باشد. در سوالاتی که پرسیده شده است، بیشتر در مورد مقایسه زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت با دیگر زبان ها بوده است.

GitHub

گیتهاب یک پلتفرم به اشتراک گذاری می باشد. در حال حاضر این پلتفرم حدود 19.4 میلیون منبع برای فعالیت و 5.8 میلیون کاربر فعال دارد. در این پلتفرم بیشترین زبان استفاده در اشتراک گذاری، جاوااسکریپت بوده است.

پرفسور آدریان راچنو استاد برنامه نویسی دانشگاه برنکیوسی که بیش از 16 سال تجربه برنامه نویسی با زبان های C++، جاوا و کار با پایگاه داده اوراکل را دارد، بیان می کند که هنوز C++ را می توان جز ده زبان برنامه نویسی برتر بدانیم:

" من معتقدم که علت استفاده زبان برنامه نویسی  C++ این است که مکانیسم و تابع های خوبی برای استفاده پیشنهاد می کند. ما می توانیم اپلیکیشن های قابل حملی و کاربردی را با این زبان ایجاد کنیم. چونکه یادگیری این زبان نسبت به بقیه راحت تراست، از این رو بیشتر دانشجویان تمایل دارند که C++ را یاد بگیرند و آن را برای تولید اپلیکیشن به کار ببرند. من نمی دانم که آینده این زبان برنامه نویسی چه میشود اما هنوز می تواند جز بهترین زبان های برنامه نویسی باشد."

Indeed

Indeed.co.in که در 28 زبان زنده دنیا وجود دارد، یکی از وب سایت های یافتن شغل در آمریکا می باشد. بیشترین زبان برنامه نویسی که در این سایت مورد تقاضا می باشد، جاوا است و بعد از آن به ترتیب PHP،C و جاوااسکریپت می باشد.

Glassdoor

یک پرتال است که به کارفرمایان این امکان را می دهد که سازمان خود را بررسی کنند و تجربیات خود را بیان نمایند و آن ها را رتبه بندی کنند. Glassdoor  برنامه نویس ها را براساس شغل و زبانی که فعالیت می کنند، معرفی کرده است.

بیشتر برنامه نویسانی که جستجو می شوند، آن هایی هستند که زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت را می دانند بعد متخصصان زبان جاوا در جستجو رتبه دوم را دارند. البته برنامه نویسانی که زبان های R، C++، پایتون و پرل را می دانند از نظر جستجو پیشرفت چشمگیری داشته اند.

بررسی بهترین زبان های برنامه نویسی در سال 2017

جاواسکریپت

یک زبان اسکرپیتی است که به طور وسیعی در اپلیکیشن های وب استفاده می شود. یک ابزار front-end که می تواند در تمامی محیط ها استفاده شود. کاربرد زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت از اضافه کردن افکت در بازی گرفته تا صنعت می باشد از این رو محبوبیت بیشتری برای یادگیری دارد.

جاوا

امروزه رایج ترین زبان برنامه ریزی است که برای برنامه نویسی اندروید و طراحی سیستم های مالی استفاده می شود. جاوا به خاطر امنیت، سرعت و کارایی بالایی که دارد، امروزه به یکی از زبان های پرطرفدار برای یادگیری تبدیل شده است.

R

یک زبانی است که برای آمارگیری و تحلیل داده می توان به کار برد. البته نمی توان خیلی دقیق گفت که این درسال 2017 بالاترین زبان برنامه نویسی است که مورد طرفدار قرار میگیرد اما با توجه به کارایی خاصی دارد، هنوز پرطرفدار است.

متلب

یک زبان است که در محاسبات علمی و ریاضی استفاده می شود. به خاطر تحلیل پیچیدگی هایی ریاضی که انجام می دهد، بیشتر برنامه نویسان امروزه از آن برای حل مسائل ریاضی خود استفاده می کنند. برای مثال در رشته مانند فیزیک بیشترین کاربرد را دارد.

SQL

اگر به دنبال مدیریت پایگاه داده هستید، SQL بهترین انتخاب می باشد. SQL یک زبان تخصصی است که می توان به عنوان زبان برنامه نویسی آن را در نظر گرفت.

Arduino

آردینو یک زبان برنامه نویسی جدید نیست بلکه ترکیبی از تابع های C و C++ می باشد. با تغییرات و به روزرسانی هایی که انجام گرفته است، می تواند به یکی از زبان های برتر در سال 2017 تبدیل شود.

Swift

هنگامی که اپل تصمیم گرفت که زبان برنامه نویسی swift را جایگزین C نماید، بسیاری از برنامه نویسان از مساله استقبال کردند. امروزه برنامه نویسان IOS، با سرعت دیگر برنامه نویسان می توانند پروژه های خود را انجام دهند و اگر شما هم به دنبال برنامه نویسی موبایل هستید، توصیه می شود که حتما swift را یاد بگیرید.