5 اشتباه در طراحی ux که بر محتوا تاثیر منفی دارد

5 اشتباه در طراحی ux که می تواند باعث کاهش فروش و نرخ تبدیل و همچنین ترک کاربران گردد. محتوا یکی از مهمترین بخش هاست که در طراحی ux تاثیر زیادی دارد.

طراحی ux

طراحی ux از اجزای زیادی تشکیل شده است. برای ایجاد یک تجربه کاربری مناسب، نکات زیادی وجود دارد که باید رعایت کنید تا بتوانید میزان رضایت کاربران از سایت خود افزایش دهید. در واقع این طراحی ux است که باعث افزایش فروش و بازگشت مجدد کاربران سایت شما می گردد. یکی از مواردی که درطراحی ux اهمیت زیادی دارد، داشتن طرح زیبا و محتوای عالی با فونت مناسب است.

همانطور که می دانید در طراحی تجربه کاربری، برقراری ارتباط با کاربر اهمیت زیادی دارد. متاسفانه هنوز خیلی ازافراد به زیبایی بصری بیشتر از هرچیز دیگری اهمیت می دهند. البته قصد نداریم که بیان کنیم، زیبایی بصری اهمیتی ندارد ولی اگر سایت شما چیزی نداشته باشد یا کاربر برای کار کردن و فعالیت خود در آن مشکل داشته باشد، سریعا آن را ترک خواهد کرد.

در این مقاله آموزش طراحی وب سایت، 5 اشتباه در طراحی ux که ممکن است هر طراح سایتی مرتکب شود را بیان نماییم.

5 اشتباه در طراحی ux

1. ترازهای ناسازگار

منظور از تراز یعنی نسبت فاصله المان ها به یکدیگر و مرزهای گریدهایی است که داخل آن قرار دارد، دارای نسبت یکسان باشند و به عبارتی دیگر المان ها کاملا مرتب در کنار یکدیگر قرار بگیرند. فاصله المان ها باید به گونه ای باشد که کمترین فاصله خالی و بلااستفاده ممکن بین آن ها قرار بگیرد.

یک نکته ای که باید رعایت کرد، تراز المان های کناری با یکدیگر است. المان های کنار صفحه که زیر هم قرار گرفته اند، باید فاصله یکسانی از کنار صفحه داشته باشند. این مساله باعث تجسم یک تصویر مرتب شده را نشان می دهد.

یک تراز ضعیف باعث از بین رفتن جریان بصری می شود و کاربر نمی تواند به خوبی با المان ها برقرار کند. در تراز سازگاری چشم کاربر وقتی از بالا تا پایین صفحه را پیمایش می کند، نباید به طرف چپ یا راست حرکت کند بلکه باید خط مستقیمی را دنبال کند. اگر سایت شما چنین باشد، می توان تراز را در طراحی ux رعایت کرده اید.

2. تایپوگرافی غیرقابل درک

امروزه فونت های مختلفی برای طراحی سایت وجود دارد. اما نکته ای که وجود دارد، همه فونت ها مناسب استفاده در کل سایت نمی باشند مخصوصا اینکه اگر سایت شما خبری باشد، نیاز است که حتما از محتوای خوانا استفاده کنید. اگر شما از فونت نامناسبی در نوشتن مطالب اصلی استفاده کنید، نه تنها کاربر نمی تواند با آن متن ارتباط برقرار کند بلکه سریعا آن را ترک خواهد کرد و تضعیف طراحی ux می گردد.

برای نوشتن محتوا معمولی از فونت های ساده استفاده می کنند ولی برای مکان هایی که بیشتر جنبه گرافیکی دارند، بیشتر از فونت های فانتزی استفاده می کنند.

3. تصاویر ضعیف

تصاویر نقش خیلی مهمی در طراحی رابط کاربری دارند. تصاویر باید متناسب با محتوای سایت باشند. تصاویر ضعیف یا نامرتبط با می تواند باعث سردرگمی کاربران و در نهایت ترک سایت توسط آن ها می شود. در واقع باید بدانید که تصاویر ضعیف بر هسته اصلی محتوای شما می تواند تاثیر منفی بگذارد. برای همین هیچگاه از تصاویر با کیفیت و رزولوشن پایین استفاده نکنید. بعضی از اوقات بهتر است که از متن خالی استفاده کنید تا اینکه بخواهید از تصاویر با کیفیت پایین استفاده کنید زیرا این تصاویر نه تنها اصلا باعث جذب کاربران نمی شود بلکه باعث از بین بردن طراحی ux می شود.

4. نداشتن تناسب در رنگ

روانشناسی رنگ یکی از مهمترین اصولی است که هر طراح سایت یا گرافیست باید آن ها را یاد بگیرد. استفاده از رنگ های نامتناسب یا رنگ های زیاد باعث می شود که محتوای سایت به خوبی دیده شود و توجه کاربر بیشتر معطوف به رنگ ها شود. بهترین حالت استفاده از پس زمینه سفید و فونت مشکی رنگ می باشد.

سعی کنید که یک پالت رنگی مناسب استفاده کنید. دقت داشته باشید که تناسب رنگ باید در تمامی المان ها مانند لوگو،متن، پس زمینه و غیره رعایت شود .

5. ایجاد یک بن بست

حتی اگر شما بهترین طراحی را برای صفحه فرود خود ایجاد کرده باشید و کاربر نتواند متوجه شود که در آن صفحه باید چه کاری انجام دهد، هیچ ارزشی از نظر طراحی ux ندارد. هدف صفحه فرود این است که بتوانید کاربر را به صفحات دیگر اصلی سایت هدایت نمایید.

کاربر باید بتواند در هر صفحه ای که وارد می شود، عملیاتی را در آن انجام دهد یا به راحتی به دیگر صفحات پیمایش کند از این روز هر صفحه که طراحی می شود باید شامل CTA باشد. کاربران باید قادر باشند که بتوانند عملیات های تعریف شده را به راحتی انجام دهند و برروی دکمه های کلیک کنند. گاهی اوقات فقط یک اشتباه کوچک می تواند باعث شود که سایت شما هیچ جذابیتی برای کاربران نداشته باشد. این اشتباه می تواند شامل نداشتن لینک ها بین صفحات، فعال نبودن لینک ها، کوچک بودن وغیر قابل کلیک بودن دکمه ها باشد.

اشتباهات زیادی وجود دارد که در طراحی ux انجام می شود. هر کدام ازاین اشتباهات می تواند باعث ترک کرد