وب سایت داینامیک چیست؟

در وب سایت داینامیک امکان تغییر مطالب و محتوا توسط کاربر با استفاده از سیستم های مدیریت محتوا وخدمات آنلاین وجود دارد.

وب سایت داینامیک

وب سایت داینامیک، کلمه ای است که بارها آن را شنیده اید. هنوز برای خیلی از افراد مخصوصا مشتریان جدید، معنای "وب سایت داینامیک " یک سوال می باشد. آن ها بیشتر دنبال سایتی هستند که بتوانند خودشان مطالب و محصولات را اضافه کنند، برای همین امروزه بیشتر سایت ها به صورت داینامیک یا پویا طراحی و ساخته می شوند. دیگر کمتر کسی از وب سایت استاتیک برای فروشگاه یا شرکت خود استفاده می کند، زیرا برای هر تغییر یا اضافه کردن محصول یا مطلب نیازمند برنامه یا کدنویس آن می باشد تا این تغییرات را درسایت ایجاد کند. ما در این مقاله قصد داریم که بیان وب سایت داینامیک چیست و مزایا و معایب آن را بیان کنیم.

وب سایت داینامیک

وب سایت داینامیک نسبت به سایت استاتیک، کدهای پیچیده تر بیشتری استفاده می کند. لایه ها و محتوای صفحات به حالت جداگانه ساخته می شوند و همچنین محتوای وب سایت داینامیک در یک پایگاه داده ذخیره می گردد. کلمات، عبارت و عکس ها به عنوان یک عنصر یکتا در پایگاه داده ذخیره می شوند و زمانی نشان داده می شوند که توسط کاربر مورد فراخوانی قرار بگیرند. این مساله باعث می شود که فقط به کاربر، اطلاعات مورد نیاز را نشان بدهید و در واقع یک شخصی سازی عملیات برای او ایجاد نمایید.

در وب سایت داینامیک، کاربران می توانند اطلاعات مورد نیاز خود را در داخل سایت جستجو کنند، یک حساب کاربری ایجاد نمایند و همچنین محصولات خود را به صورت آنلاین خریداری نمایند.

وب سایت داینامیک و CMS

وب سایت داینامیک توسط سیستم های مدیریت محتوا که CMS نامیده می شوند، کنترل و مدیریت می شوند. سیستم های مدیریت محتوا، می توانند اطلاعات ذخیره شده در پایگاه داده را به صورت مستقیم تغییر دهند. در واقع، کاربران بدون داشتن دانش در خصوص HTML یا هر زبان برنامه نویسی دیگر، می توانند اطلاعات سایت مانند مطالب، عکس ها، محصولات و غیره به روزرسانی و تغییر دهند.

امروزه از CMS وردپرس برای داینامیک کردن وب سایت ها استفاده می شود. البته شرکت هایی که در به دنبال طراحی سایت داینامیک اختصاصی هستند، قالب CMS را خودشان توسط طراحی که جذب کرده اند یا با شرکتی که قرارداد بسته اند، ایجاد می کنند. ولی استفاده از CMS وردپرس هم نیز راحت تر است و همچنین می توانید با انواع طرح های سایت تطابق داشته باشد.

وب سایت داینامیک در چه مواقعی استفاده می کنیم؟

از نظر زمانی، طراحی سایت داینامیک بیشتر از سایت استاتیک طول می کشد و همچنین موارد و نکات امنیتی برای جلوگیری از هرگونه حمله مخرب ها باید رعایت شود. در کل وب سایت داینامیک ها را مواقع زیر استفاده می کنیم:

 • قصد دارید محصولی را به صورت آنلاین به فروش برسانید.
 • برای ارتباط مستقیم با کاربر و ارائه خدمات آنلاین مانند ایجاد حساب کاربری، انجمن ها و غیره
 • تولید محتوا و دریافت نظرات کاربران در مورد آن ها
 • زمانی که قصد دارید یک پنل یا محتوای اختصاصی برای هر کاربر ایجاد نمایید.
 • زمانی که به هر کاربر، قصد دارید که اجازه ویرایش محتوا با دسترسی متفاوت را بدهید.

مزایای وب سایت داینامیک چیست؟

 • به دلیل اینکه در وب سایت داینامیک از CMS استفاده می شود، مدیریت و کنترل آن راحت تر است.
 • به روزرسانی مطالب بدون دانستن HTML و برنامه نویسی سریعتر انجام می شود.
 • لایه ها می توانند بدون وابسته بودن به محتوا، تغییر کنند.
 • محتواها برای هرکاربری می تواند به حالت شخصی ایجاد شود.
 • از ویژگی های جدید می توان در آن استفاده کرد ( ویژگی ها و المان هایی که در انجمن ها معرفی می شود.)
 • مدیریت و کنترل کردن آن به پیچیده بودن صفحات ارتباطی ندارد.
 • می توان از خدماتی مانند خرید آنلاین، ایجاد حساب کاربری و غیره در وب سایت داینامیک استفاده کرد.
 • کاربران و مشتریان می توانند خودشان مطالب و صفحات را اضافه کنند یا آن ها را تغییر دهند.

معایب وب سایت داینامیک چیست؟

به هر حال، هر المان یا وسیله ای که دارای معایبی است. وب سایت داینامیک هم معایب خاص خود را دارد اما این معایب قابل کنترل هستند.

 • برای اینکه محتوای صفحات داینامیک مخصوصا صفحه اول پیوسته در حال تغییر است، به راحتی در موتورهای جستجو نشان داده نمی شوند. زیرا ممکن است کلمه کلیدی که شما در آن صفحه به کار برده اید،هفته بعد با تغییر مطالب در آن قسمت دیگر نباشد و به صفحه جدیدی منتقل شده باشد.
 • تنظیم سیستم های مدیریت محتوا نیازمند زمان بیشتری می باشد.
 • سرعت ساخت آن در مقایسه با سایت استاتیک کمتر است. البته اگر قصد ایجاد سایتی را دارید که فقط سالی یک بار مطالب آن تغییر خواهد کرد، بهتر است که از طراحی استاتیک استفاده کنید.
 • نسبت به طراحی سایت استاتیک، نیازمند سرمایه بیشتری می باشد.

اگر از قالب ها و المان های آماده برای طراحی وب سایت داینامیک استفاده می کنید، حداقل زمان لازم 2 هفته می باشد در غیر اینصورت اگر قصد طراحی آن به صورت دستی و از صفر را دارید، به زمانی حدود سه ماه نیاز دارید.