دامنه پرمیوم چیست؟

دامنه پرمیوم چیست؟

دامنه خاص یا پرمیوم (Premium) چیست؟دامنه هایی که ارزشمند هستند و استفاده های خاصی دارند به عنوان دامنه پرمیوم شناخته می شوند‌.

در اینترنت دامنه های زیادی وجود دارند اما بعضی از آن ها ارزش بالاتری نسبت به بقیه دارند. این گونه دامنه ها از قبل استفاده و ثبت شده اند. در این مقاله در زمینه دامنه پرمیوم توضیحات جامع و مفیدی خواهیم داد. اگر پس از مطالعه این مطالب سوالی ذهن شما را درگیر کرد می توانید به سایت کار مراجعه کنید.

تعریف دامنه

حتما دقت کرده اید زمانی که قرار است نام یک سایت را سرچ کنید از اسم هایی استفاده می کنید که توسط نقطه از هم جدا می شوند‌. این اسم ها در واقع همان دامنه هستند. نام وب سایت ها همین اسم ها هستند که پسوند دارند. این اسم ها منحصر به  هر سایت است و آن را می شناساند. در واقع با سرچ این نام شما می توانید به آن سایت دسترسی پیدا کنید. همان گونه که توضیح دادیم این اسم ها پسوند دارند. بعضی از این پسوندها بین المللی هستند و در همه جا مشترک هستند. از این نوع پسوندها می توان org، com، و net را نام برد. می توان گفت که پسوندهای نام برده حالت عمومی دارند. البته هر کدام از آن ها یک لغت خاص را نشان می دهند. در کنار این پسوندها، هستند مواردی که مختص یک منطقه خاص هستند. در واقع حالت ملی دارند. در ایران نیز پسوند ملی وجود دارد. یکی از این پسوندها ir است‌‌.

توضیحاتی درباره دامنه پرمیوم

تعریف دامنه به صورت کلی را در قسمت قبل برای شما ارائه دادیم. در دنیای اینترنت تعداد زیادی ازدامنه ها را مشاهده می کنید و پسوندهای بسیار متنوعی را می توان یافت. اما خیلی از این پسوندها ارزش زیادی ندارند. در صورتی که دامنه هایی با ارزش بسیار بالا نیز وجود دارند. دامنه هایی که ارزشمند هستند و استفاده های خاصی دارند به عنوان دامنه پرمیوم شناخته می شوند‌. این نوع دامنه ها ثبت شده هستند و نسبت به دیگر دامنه ها ارزش بالاتری دارند. یک‌ نکته را برای شما عنوان کنیم که شاید برای شما جالب باشد‌. هزینه ثبت دامنه پرمیوم بالاتر هستند. در واقع ثبت کردن این دامنه ها زیاد راحت نیست. اما در صورت ثبت کردن میزان بهره برداری از آن ها افزایش می یابد‌‌. بعضی از این دامنه ها نام شرکت، حرفه و کسب و کار، نوع صنعت و کار تولیدی و دیگر موارد را نشان می دهد. یعنی در واقع حالت انحصاری به خود می گیرد. در این صورت دامنه پرمیوم ویژگی خاص به دست می آورد و ارزش زیادی دارد. فردی که برای کسب و کار خود یک دامنه را ثبت نماید، آن را به عنوان دامنه پرمیوم خود معرفی می کند‌. این جا است که این دامنه به صورت انحصاری به آن شخص و کسب و کارش تعلق می گیرد. قیمت این گونه دامنه ها نیز بالا میرود.

ویژگی های خاص دامنه پرمیوم این نوع دامنه ها ارزش بالایی دارند و میزان تقاضا برای آن ها افزایش می یابد. وقتی میزان تقاضا بالا باشد، ارزش محصول نیز افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد. بالا بودن ارزش و میزان تقاضا در زمینه دامنه ها ‌و محصولات، بر وب سایت تاثیر بسیار خوبی دارد و در نتیجه فعالیت آن سایت نیز پیشرفت خواهد کرد. یک نکته جالب درباره دامنه پرمیوم این است که به دلیل سادگی در ذهن اشخاص می ماند. همین امر می تواند دلیلی برای میزان سئوی سایت باشد‌. همه می دانیم که com یکی از بهترین، معروف ترین و رایج ترین‌ دامنه ها است. یعنی دارای یک شهرت جهانی می باشد‌. این دامنه می تواند پرمیوم باشد‌. البته در حالت عادی یک دامنه پرمیوم نیست اما قابلیت آن را دارد. چرا که این دامنه اهمیت بسیار ویژه ای دارد. یکی از دلیل ها که یک دامنه می تواند پرمیوم باشد‌ کوتاه و مختصر بودن آن است. اما باز هم تاکید می کنیم که هر دامنه ای نمی تواند پرمیوم و خاص باشد. اگر کلمات کلیدی نیز در دامنه وجود داشته باشد، می تواند آن را تبدیل به دامنه پرمیوم کند‌. یکی از موارد مهم دیگر برای خاص و پرمیوم شدن دامنه این است که محتوای بسیار خوبی ارائه دهند. وقتی محتوا عالی باشد مطمئنا کاربران بیشتری به سمت آن کشیده می شوند‌. به این صورت دامنه معروف خواهد شد و کاربرد آن افزایش پیدا می کند و همین امر دلیلی برای افزایش ارزش و قیمت آن خواهد شد‌.

چند نمونه از پسوندهای دامنه ها

قبلا نیز بیان شد که پسوندهایی هستند که خاص بوده و ارزش بالایی دارند. در این قسمت نمونه هایی از این پسوندها را مورد بررسی قرار می دهیم.

پسوند معروف com

آیا تا به حال به این نکته فکر کرده اید که این پسوند می تواند مخفف چه عبارتی باشد. در واقع این پسوند خلاصه عبارت commercial است. معنای این عبارت تجارت است. پس واضح است که این پسوند برای  مارکتینگ استفاده خواهد شد. اگر سایت شما برای تجارت، خرید و فروش و ارائه محصول خاصی طراحی شده است، بهترین گزینه برای پسوند می تواند com باشد. این پسوند قابلیت این را دارد که به دامنه پرمیوم تبدیل شود.

پسوند org

با یک تحقیق مختصر می توانید به این نتیجه برسید که این پسوند برای موسسه ها و سازمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. فرقی ندارد که موسسه به چه صورت باشد‌. دولتی یا خصوصی بودن شرکت ربطی به این پسوند و استفاده از آن ندارد. احتمالا حدس زده این که این پسوند خلاصه شده چه عبارتی است. این پسوند از کلمه organization آمده است.

پسوند net

این عبارت اختصاری به راحتی منشا خودش را نشان می دهد. بله درست حدس زده اید، این پسوند خلاصه عبارت network است. پس مشخص شد که در چه مواردی استفاده می شود. از این پسوند برای شبکه های اینترنتی استفاده می شود.

پسوند info

سایت های اطلاع رسانی می توانند از این پسوند در دامنه پرمیوم خود استفاده کنند. چرا که این پسوند مخفف information است که با دنیای اطلاع رسانی ارتباط دارد.

پسوند biz

شاید خیلی از شما نتوانید حدس بزنید که این پسوند از چه عبارتی نشات گرفته است. کلمه business به معنای شغل و حرفه است و این پسوند نیز خلاصه همین عبارت است‌. پس واضح است که از این پسوند برای سایت های که در زمینه شغل و تجارت فعالیت دارند استفاده می شود.

دسته بندی دامنه پرمیوم

دامنه پرمیوم را می توان در دو دسته قرار داد. در این قسمت در این باره صحبت می کنیم. هر دو مورد را برای شما مورد بررسی قرار می دهیم.

دامنه پرمیوم افترمارکت

همان گونه که از اسم این دامنه پرمیوم مشخص است، برای شرکت ها و مکان های تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. سازمانی که این دامنه را ثبت می کند، قیمتی برای آن در نظر خواهد گرفت و در اختیار بقیه قرار می دهد. اگر شخصی تمایل داشته باشد که این دامنه را داشته باشد، می تواند با انتقال مالکیت از آن استفاده نماید.

دامنه پرمیوم رجیستری

این دامنه پرمیوم توسط شخص ثبت می شود. امتیاز آن قیمت زیادی دارد و می تواند در اختیار شخص دیگری قرار بگیرد. در اصل باید گفت که این دامنه مختص همان شخصی است که آن را ثبت نموده است.

سخن پایانی

دامنه پرمیوم را در این مقاله مورد بررسی قرار دادیم‌. این دامنه حالت خصوصی دارد و برای موارد خاص مورد استفاده قرار می گیرد‌. توضیخات ارائه شده می تواند راهگشای شما باشد. سایت کار را دنبال کنید و سوالات احتمالی خود را از مشاوران ما بپرسید.