طراحی پورتال، پرتال - پورتال سازمانی

طراحی پورتال

طراحی پورتال چیست؟ طراحی پورتال برای سازمان ها چه مزیتی دارد؟ تفاوت پورتال با وب سایت چیست؟

تعریف طراحی پورتال

پورتال را می توان به شکل های مختلف تعریف کرد اما همه این تعریف یک هدف واحد را دنبال می کنند. اگر بخواهیم پورتال را تعریف کنیم به این صورت می توان بیان کرد " یک درگاه جامع و واحد که مانند صفحه وب است که اطلاعات را از مکان های مختلف به منظور یکپارچه سازی آن ها جمع آوری کرده و در اختیار کاربر قرار می دهد." در حقیقت می توان یک پایگاه جامع دانست که تمامی افراد می توانند بسته به نوع کار و نیاز خود می توانند اطلاعاتی را از آن دریافت یا ویرایش نمایند و خدمات مورد نیاز خود را انجام دهند. بهترین مثال برای طراحی پورتال، پورتال دانشگاهی می باشد که شامل اخبار دانشگاه، اتوماسیون تغذیه، قسمت انتخاب واحد و غیره که هر کدام اطلاعاتی را بسته به نیاز کاربر از منبع اصلی خود دریافت کرده در قالب یک صفحه در اختیار دانشجو قرار می دهند.

طراحی پورتال یکی از تخصصی ترین خدماتی است که توسط شرکت سایت کار با استفاده از تیم تخصصی این شرکت انجام می شود.

تفاوت طراحی پورتال با طراحی سایت چیست؟

اغلب همیشه مفهوم و کارایی پورتال با سایت اشتباه گرفته می شود اما در حقیقت این دوتا کاملا متفاوت می باشند، هر چند که هردو از بستر اینترنت استفاده می کنند و از نظر ظاهری شبیه هم هستند.

پورتال می تواند به منابع متعددی متصل گردد و اطلاعات مختلفی را از این منابع بدست بیاورد و در اختیار کاربر قرار دهد اما وب سایت فقط به یک منبع متصل است و این منبع قابل ویرایش توسط کاربر نمی باشد.

انواع طراحی پورتال چیست؟

طراحی پورتال چند نوع مختلف دارد که هرکدام بسته به نوع کسب وکاری که دارد، استفاده می گردد. از نظر کلی اگر بخواهیم دسته بندی کنیم شامل:

پورتال های شرکت های تولیدی و فروش هستند که شامل اطلاعات انبار، فروش، مشتریان و غیره است.

پورتال سازمانی که شامل اطلاعات سازمان، کارکنان، ساعت کارکرد کارکنان، مشتریان، انواع گزارشات، پروژه ها و غیره است.

پورتال خاص که به هدفی از پیش تعیین شده برای هر سازمان به صورت اختصاصی طراحی می گردد.

از چه زبان برنامه نویسی برای طراحی پورتال استفاده می شود؟

پورتال ها چون به منابع متعددی متصل هستند، باید از امنیت بالایی برخوردار باشند برای همین از زبان های برنامه نویسی تحت وب مانند ASP یا PHP برای طراحی پورتال استفاده می شود.

هدف از طراحی پورتال چیست؟

شما از طراحی پورتال باید هدف خود را مشخص کنید و واقعا بدانید که پرتال را برای چه منظوری می خواهید ایجاد کنید.  یکی از خدماتی که ما در شرکت سایت کار انجام می دهیم، طراحی پورتال براساس خواسته و نیازهای مشتری است. چونکه پورتال دارای امکانات زیادی است اما تمامی امکانات مناسب همه در طراحی پورتال نیست.

مزایای طراحی پورتال برای کسب وکار وسازمان ها چیست؟

 • طبقه بندی کردن اطلاعات و دسترسی آسان به آن ها
 • امنیت بالای اطلاعات
 • قراردهی سرویس های اصلی و فرعی برای کاربر
 • امکان جستجوی اطلاعات و نمایش آن ها براساس فرمت دلخواه مانند گزارش، تحلیل و غیره
 • امکان گفتگو و چت
 • امکان دانلود با فرمت های مختلف
 • امکان ارسال اخبار
 • امکان ارسال پیام به روش های مختلف مانند ایمیل، عکس، متن و غیره
 • راه اندازی و نصب آسان
 • استفاده از پورتال درهر زمان و مکان ( بدون محدودیت زمانی و مکانی)
 • انجام امور تمامی خدمات توسط خود کاربر

نکاتی که باید طراحی پورتال به خوبی رعایت گردد، چیدمان سایت، دسته بندی مناسب به قسمت های مختلف، گرافیک زیبا، امنیت و سرعت بارگذاری آن می باشد. اصول سئو در این سایت ها خیلی اهمیت ندارد چونکه اصولا در طراحی پورتال، بسته به  نوع کاربرانی که می خواهند وارد شوند برنامه ریزی می شود و این کاربران تماما از قبل مشخص شده هستند.

نمونه کار طراحی پورتال را می توانید با کلیک برروی لینک مشاهده نمایید.